7 mitów dotyczących biegania

Rozmaitości

7 mitów dotyczących biegania

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

14 września 2022

Podstawą zdrowego trybu życia jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest bieganie. Nie wymaga ono nakładów pieniężnych. Krążą jednak pewne mity, które postaramy się obalić. Poznaj razem z nami 7 najczęściej powtarzanych konfabulacji na temat biegania.

 

1. Biegają tylko profesjonaliści

Każdy profesjonalista był na początku laikiem. Dlatego twierdzenie, że bieganie jest tylko dla sportowców, jest kompletną bzdurą. Oczywiście warto zasięgnąć opinii doświadczonego trenera w celu ułożenia indywidualnego planu treningowego. Istotne jest też poznanie własnego organizmu, w tym celu warto wykonać badania lekarskie. Jeśli podejdziemy do biegania rozsądnie i metodycznie, stanie się ono czystą przyjemnością!

 

sportowy zegarek Coros Pace

 

2. Bieganie ma negatywny wpływ na kolana

Jednym z utartych mitów jest przekonanie, że bieganie ma negatywny wpływ na kolana. Absolutnie tak nie jest. Ambitny biegacz laik pokonuje rocznie dystans od 3000 kilometrów, profesjonalista nawet 10 000 kilometrów i to bez kontuzji. Problemem nie jest samo bieganie, jak i dystans, tylko gwałtowne zwiększanie pokonywanych kilometrów. Formę buduje się powoli. Zwiększanie intensywności, jak i odległości powinno być stopniowym procesem.

 

3. Musisz liczyć się z licznymi kontuzjami

Podobnie jak w punkcie powyżej tak i tu wszystko zależy od odpowiedzialnego podejścia oraz odpowiedniej techniki biegania. Często bóle i kontuzje to nie wynik samego biegania a niewiedzy. Po pierwsze nie wiemy, jak biegać, po drugie nie wiemy, w jakim stanie jest nasz organizm. Sport ma korzystny wpływ, ale na zdrowy organizm. Jeśli doskwierają nam jakieś dolegliwości, musimy do nich dopasować rodzaj i intensywność aktywności.

 

zegarek sportowy Suunto Peak Supportive

 

4. Łatwiej z górki niż pod górkę

Ten mit funkcjonuje nie tylko w świecie biegaczy, ale i wśród miłośników górskich wędrówek. Podbiegi wymagają od nas przede wszystkim siły i wydajności. Więc jeśli zbudowaliśmy już zalążek formy, nie powinny stanowić dla nas problemu. Zbiegi są o wiele bardziej wymagające. Trzeba posiadać doskonałą technikę, sprawność, jak i wzmożoną koncentrację. Dzieje się tak, gdyż zbiegi są dużo szybsze, chwila nieuwagi i w najlepszym wypadku czeka nas bolesny upadek.

 

5. Biegaj tylko w butach z amortyzacją

Buty z amortyzacją zniwelują ryzyko kontuzji. Hmm, ten mit wymyśliły zapewne firmy obuwnicze. Żaden but czy z dodatkową pianką, czy z cieńszą podeszwą nie zmniejszy ryzyka kontuzji. Podstawą zdrowego biegania jest, jak już pisaliśmy wcześniej, technika oraz dobrze zaplanowany trening. Buty powinny być przede wszystkim wygodne!

 

6. Niestabilne podłoże zmniejsza ryzyko kontuzji

Co rusz pojawiają się jakieś newsy, a często fake newsy! Przez jakiś czas popularne było przekonanie, że trening na niestabilnym podłożu niweluje ryzyko kontuzji. Badania jednak wykazały, że wzmacnia on nasze mięśnie, pomaga w utrzymaniu balansu i koordynacji, ale nie ma wpływu na ilość kontuzji. Trening skuteczny, ale nie przeciwdziała urazom.

 

Garmin Fenix 7 zegarek sportowy

 

7. Trenuj długo albo wcale

Sporo osób przekonuje, że tylko długie sesje treningowe są skuteczne. Idąc tym tokiem rozumowania 20 lub 30-minutowe treningi biegowe to tylko strata czasu. Nic bardziej mylnego. Plan treningowy powinien być dopasowany do konkretnej osoby. Warto by różnicować czas, intensywność, jak i częstotliwość treningów. Tylko dzięki odpowiednio dopasowanemu i zróżnicowanemu planowi możemy stopniowo poprawiać swoją kondycję i technikę.

 

Zacznij swoją przygodę z bieganiem z zegarkiem do biegania

Bieganie połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą może mieć dobroczynny a wręcz zbawienny wpływ na nasz organizm. Warto zaopatrzyć się w zegarek sportowy, wyposażony w szereg przydatnych funkcji. Istnieje cały segment zegarków i smartwatchy wyposażonych między innymi w pulsometr, chronograf, krokomierz czy GPS. Tego typu sportowe akcesoria są przydatne zarówno podczas treningu, jak i na co dzień. Dla początkujących wystarczający będzie zegarek Timex Ironman czy też Timex Marathon. Bardziej zaawansowane technologicznie zegarki marki Suunto, Garmin, Polar czy też Coros to doskonała propozycja dla osób wymagających, jak i profesjonalistów. A ty zacząłeś już swoją przygodę z bieganiem?


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.