5-metrową łodzią dookoła świata. Balticus RTW Expedition

Balticus

5-metrową łodzią dookoła świata. Balticus RTW Expedition

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

23 września 2021

Dotychczas tylko jednemu polskiemu żeglarzowi udało się samotnie opłynąć świat bez zawijania do portu. W latach 1979-1980 wyprawę tę ukończył Henryk Jaskuła. W ostatnich latach podobne próby podejmowali Bartłomiej Czarciński na „Perle” oraz Rafał Moszczyński na „Wojowniku VIII”, jednak obie skończyły się niepowodzeniem. Czas na kolejną próbę! Tym razem swoich sił próbuje Arkadiusz Pawełek. Kibicuj podczas rejsu Balticus Round The World!

Rejs dookoła świata z Balticus

RTW jest skrótem od angielskich słów Round The World. Na zaledwie 5-metrowym jachcie Arkadiusz Pawełek spędzi w nim najbliższe miesiące. Ta okołoziemska przygoda rozpocznie się w najbliższych dniach i od tego momentu Pawełek nie będzie już zawijał do portu, aż do końca wyprawy. Będzie to całkowicie samotna przygoda podróżnika. Trasa rejsu będzie wiodła przed trzy najpopularniejsze przylądki na świecie (Hornu, Leeuwin oraz Dobrej Nadziei, w Ryczących Czterdziestkach), której nikt wcześniej nie pokonał na tak małym jachcie. Jacht, na którym popłynie Arkadiusz Pawełek to sprawdzona konstrukcja Setka „Quark” ochrzczona pod koniec sierpnia jako „Elbląg”. Trzymamy kciuki za tę wyprawę!

Arkadiusz Pawełek Balticus

Arkadiusz Pawełek i Balticus RTW Expedition

Arkadiusz Pawełek to znany podróżnik, żeglarz i autor książek. Wieloletnie doświadczenie w zdobywaniu kolejnych celów zbudował dzięki pracy w różnych zawodach - jako nurek, steward, instruktor off-roadu, dziennikarzem oraz fotoreporterem. Tak o sobie pisze Pawełek na stronie poświęconej zebraniu funduszy na rejs:

 

W przeciwieństwie do zdecydowanej większości żeglarzy podejmujących się żeglugi na tej trasie nie jestem zawodowym żeglarzem. Owszem, przeżyłem kilka przygód na morzu, ale nie jestem wielkim żeglarzem.

 

Jako drugi człowiek na świecie, po francuskim żeglarzu Alainie Bombard, przepłynął pod koniec lat 90. Atlantyk na pontonie „Cena Strachu”, a po kilku latach opłynął przylądek Horn. W 2001 roku uczestniczył w regatach Sydney-Hobart. Arkadiusz Pawełek to również autor wielu książek podróżniczych w tym „Horn” oraz „Cena Strachu”. Czas na nową przygodę - Balticus RTW Expedition!

Ambasador Balticus Arkadiusz Pawełek

Żegluj z Arkadiuszem Pawełkiem!

Śledź wielką przygodę Arkadiusza Pawełka w internecie. Dzięki lokalizatorowi z funkcją satelitarnego przesyłania danych na stronie będzie dodana mapa z możliwością śledzenia pozycji jachtu, przeglądem pogody w danym miejscu, prędkości, przebytej odległości oraz odległości do przebycia i czasu trwania rejsu.

Balticus wspiera poszukiwaczy przygód

„Pasja pozwala nam dokonywać wyboru” - te słowa to doskonałe podsumowanie współpracy Arkadiusza Pawełka i Balticusa. To już ostatnia prosta przed rozpoczęciem rocznej wyprawy podróżnika. Wesprzyj Pawełka i śledź jego dokonania w internecie!

 

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.