Lotnicze nawiązania marki Aviator - część 1

Aviator

Lotnicze nawiązania marki Aviator - część 1

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

22 maja 2017

Szwajcarska marka zegarków Aviator to stosunkowo młody wytwórca czasomierzy. Swoją działalność zapoczątkowała na przełomie millenium, natomiast w roku 2011 całą produkcję przeniosła do szwajcarskiego miasteczka Porrentruy, uzyskując w ten sposób prawo do sygnowania swoich wyrobów zaszczytną frazą „Swiss Made”. Firma, jako motyw przewodni do projektowania zegarków, założyła sobie wykorzystanie motywów aeronautycznych przy jednoczesnym stworzeniu kompletnych czasomierzy lotniczych. O ile technologia, użyta do produkcji poszczególnych egzemplarzy, zachwyca swoim zaawansowaniem, o tyle głębsze jej studiowanie może zrażać swoim skomplikowaniem. O wiele ciekawsza wydaje się być kwestia nawiązań stylistycznych zegarków do słynnych samolotów, wybranych z całej historii lotnictwa.

Aviator baner

Niniejsze zestawienie obejmuje czasomierze tzw. kolekcji Vintage, czyli modele, których stylistyka opiera się na wyglądzie brytyjskich oraz amerykańskich samolotów z napędem śmigłowym; wśród nich znajduje się również polski akcent. W następnej części zostaną omówione zegarki Aviator High-Tech, wzorowane na radzieckich i rosyjskich myśliwcach odrzutowych.

Idąc według porządku chronologicznego, należy w pierwszym miejscu wspomnieć o kolekcji Bristol Scout, nawiązującej do brytyjskich aeroplanów rozpoznawczych okresu I wojny światowej. Pierwsze samoloty Bristol Scout powstały w 1913 roku, by już od początku wojny służyć lotnikom Commonwealth'u w działaniach wywiadowczych, a późniejszym okresie walk, w starciach powietrznych. Były to jednostki dwupłatowe, z drewnianym kadłubem i silnikiem rotacyjnym.

samolot Bristol Scout

Seria Aviator Bristol Scout powstała właśnie dla upamiętnienia dzielnych brytyjskich lotników, podejmujących się często wręcz samobójczych misji. Szwajcarskie zegarki, stylem nawiązujące do odległych czasów, są bardzo klasyczne z wyglądu. Stalowa okrągła koperta połączona jest za skórzanym paskiem, natomiast czytelna tarcza została przykryta szafirowym szkiełkiem z podwójnym antyrefleksem. Warto zaznaczyć, iż jest to cecha charakterystyczna wszystkich zegarków Aviator; wszak mają za zadanie pozwalać na bezbłędny odczyt godziny w często utrudnionych warunkach lotu. Czasomierze Bristol Scout dopełnia niezwykle precyzyjny mechanizm automatyczny, którego pracę koryguje aż 31 kamieni łożyskujących oraz datownik dni miesięcy. Zegarki dostępne są oczywiście w różnych wersjach kolorystycznych.

zegarek Aviator Bristol Scout v-3-07-0-081-4-1

Następna linia Aviator nawiązuje do samolotów wykorzystywanych z dobrym skutkiem zarówno transporcie lotniczym, jak i wojskowym. Chodzi oczywiście o amerykańskie aeroplany Douglas DC-3 i ich późniejsze wersje. Samolot ów został skonstruowany w 1935 roku, jako jednostka pasażerska do transportu interkontynentalnego na terenie Stanów Zjednoczonych. Był to dolnopłat z dwoma gwiazdowymi silnikami, zlokalizowanymi na skrzydłach samolotu. Do służby wojskowej wszedł w 1941 roku, jako Douglas C-47 Skytrain, wraz z przystąpieniem USA do II wojny światowej. Co ciekawe konstrukcja samolotu była nadal rozwijana, a do jednej z wersji – DC-3/2000 – projektantem silnika był polak Andrzej Frydrychewicz.

samolot Douglas DC-3

Serię zegarków Aviator Douglas Day-Date można określić jako luksusową i najbardziej elegancką ze wszystkich innych kolekcji szwajcarskiego producenta. Okrągła, żłobkowana koperta łączy się ze skórzanym paskiem z dwoma przeszyciami. Ciekawie wykończone wskazówki precyzyjnie odmierzają godzinę na czytelnym cyferblacie, w oparciu o doskonały mechanizm automatyczny z 25 kamieniami łożyskującymi. Czasomierze uzupełnione są o datowniki dni tygodnia i miesiąca. Co ciekawe, na pamiątkę wspomnianej już „polskiej” wersji samolotu – DC-3/2000 – stworzono limitowane serie po 100 sztuk, wyposażonych w polskie nazwy dni tygodnia. Podobnie, jak w przypadku zegarków Bristol Scout, czasomierze Aviator Douglas można dostać w różnych wersjach kolorystycznych, a wszystkie egzemplarze posiadają szafirowe szkiełko z podwójnym antyrefleksem.

zegarek Aviator Douglas V.3.20.2.146.4-1

Ostatnią rodziną samolotów, do których odwołują się zegarki Aviator kolekcji Vintage, są amerykańskie Bell Airacobra z modelami P42 i P45. Pierwszy prototyp został wyprodukowany w 1937 roku, by po dalszych przeróbkach wejść do służby dwa lata później. Był to dolnopłat z widlastym silnikiem Allison V-1710 i prędkością maksymalną 650 km/h. Znakomita konstrukcja, uzbrojenie i łatwość w pilotażu sprawiły, że myśliwca chętnie używano poza USA, w państwach alianckich (gł. w Związku Radzieckim).

samolot Airacobra

W nawiązaniu do samolotów Airacobra powstało wiele serii zegarków Aviator. Wygląd większości czasomierzy Airacobra można określić jako niezobowiązujący, nawiązujący do luźnego stylu lotników amerykańskich. Wersje ze skórzanym paskiem zostały uzupełnione o egzemplarze wyposażone w stalową bransoletę; podobnie jak reszta zegarków posiadają szafirowe szkełko z podwójnym antyrefleksem. Idąc od najprostszych są to:

zegarek Aviator Airacobra v-2-25-0-169-4-1Airacobra P42modele kwarcowe (Ronda 519), z czytelnym cyferblatem i datownikiem dni miesiąca.

Airacobra P45 Chrono – od poprzednich różnią się innym mechanizmem kwarcowym (Ronda 5040.D), zasilającym dodatkowy chronograf. Zegarki posiadają także funkcje tachymetru i telemetru.

Airacobra P42 Auto – wyposażone w automatyczny aparat ETA 2824 (lub Sellita SW200) oraz datownik dni miesięcy.

Airacobra P42 Chrono Auto – posiadają także mechanizm z automatycznym naciągiem (ETA 7750), zasilający funkcje chronografu oraz datowników dni tygodnia i miesiąca.

Airacobra P45 Auto – z automatycznym mechanizmem ETA 2824 (lub Sellita SW200) oraz datownikiem dni miesięcy.

Airacobra P45 Chrono Auto – podobnie jak w przypadku P42 wykorzystują mechanizm ETA 7750, w oparciu o który działa precyzyjny chronograf oraz datowniki dni tygodnia i miesiąca. Posiada tachymetr i telemetr.

samolot Airacobra

Airacobra Auto – stylistycznie różnią się od pozostałych, przypominając w pewnym stopniu tradycyjne, radzieckie i rosyjskie zegarki. Zabieg ten wydaje się być całkowicie usprawiedliwiony, gdyż czasomierze Airacobra Auto mają być wspomnieniem po walkach radzieckich pilotów, walczących na Airacobra w ramach Lend-Lease Act. Są to czasomierze automatyczne, działające na mechanizmach Sellita SW 200-1, z 25 kamieniami łożyskującymi. Z dodatkowych funkcji, posiadają datownik dni miesięcy.

zegarek Aviator v.3.21.0.138.5-1

Ciekawostką, a także miłym uzupełnieniem wyglądu zegarków Aviator jest to, że od strony dekla zostały na nich wygrawerowane w technice trójwymiarowej odpowiadające im sylwetki samolotów w przypadku modeli kwarcowych lub śmigła przy egzemplarzach automatycznych. Ponadto, jak już było wspomniane, czasomierze Aviator, poza nienagannym stylem, są wręcz stworzone do radzenia sobie w warunkach powietrznych, równie dobrze dla amatorów jak i profesjonalnych lotników. W części następnej zostaną przedstawione modele z tzw. kolekcji High-Tech.

zegarek Aviator tyl-V.3.21.0.138.5-2


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.