Niemiecki zegarek MeisterSinger. Jednowskazówkowe dzieło sztuki

MeisterSinger

Niemiecki zegarek MeisterSinger. Jednowskazówkowe dzieło sztuki

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

26 listopada 2020

MeisterSinger to niemiecka marka oferująca specyficzne zegarki. W przeszłości były standardem, a dziś są rzadkością. Poznajmy zatem młodą markę, której ambicje sięgają dużo dalej, niż tworzenie kolejnych banalnych modeli. Zegarki MeisterSinger to gwarancja wyjątkowości!

 

Zegarek MeisterSinger - wyluzowany jak Niemiec?

Cała historia tego producenta z zachodnich Niemiec jest dość krótka, jeśli porówna się ją ze „starymi” markami, które początki swej działalności datują na XVIII i XIX wiek. W 2001 roku w Münster - miejscowości w Westfalii - Manfred Brassler otworzył swój biznes. Przez niespełna dwie dekady działalności udało mu się zgromadzić zespół oddanych współpracowników i stworzyć markę rozpoznawalną na wszystkich kontynentach, z siecią sprzedaży w 39 krajach świata.

Wszystkie zegarki MeisterSinger mają cechę wspólną - w każdym z nich czas prezentuje wyłącznie jedna wskazówka. W ten sposób ludzie tworzący markę oddają hołd przeszłości - zegarom słonecznym i jednowskazówkowym zegarom z wież kościelnych. Jest też drugie dno - nie oferują one dokładnego odmierzania minut, co w założeniu twórców ma uzmysłowić właścicielowi zegarka, że minuty i sekundy nie są tak ważne, jak się czasem wydają.

Oferta jest MeisterSinger bogata - od prostych zegarków z jedną wskazówką z datownikiem, aż po te z mechanizmami własnej konstrukcji i komplikacjami astronomicznymi. Dzięki temu wiele osób może znaleźć w ofercie coś dopasowanego do swojego indywidualnego gustu.

Proste zasady konstrukcji zegarków MeisterSinger

Oferowane przez firmę produkty muszą spełniać kilka jasno sprecyzowanych zasad. O pierwszej - czyli obecności wyłącznie jednej wskazówki prezentującej czas już wspomniałem. Druga mówi o tym, że design ma być prosty, co skutkuje zegarkiem czytelnym i eleganckim. Ta pociąga za sobą kolejne - wskazówka zawsze ma mieć formę igły takiej, jak znaleźć można w przyrządach mierniczych. Dokładnie określono też zasady opisywania godzin - wszystkie są dwucyfrowe, z ewentualnym zerem poprzedzającym pojedyncze cyfry. Wreszcie ostatnia odnosi się do skali naniesionej na tarczy. Składa się ona ze 144 kreseczek, uporządkowanych tak, by pozwalały przybliżyć, która jest aktualnie godzina. Kreski podzielono na godziny, połowy godzin, kwadranse i „pięciominutówki”. Każda z nich jest innej długości, w czytelny sposób prezentując „jednostki” składające się na dwanaście godzin.

Zegarek MeisterSinger

 

MeisterSinger - nigdy się tego nie nauczę!

Jeśli ten zapis wydaje się trudny do odczytania i uniemożliwiający wykorzystanie zegarka do podstawowej jego funkcji - czyli sprawdzenia czasu, to warto podejść do tego, jak do jazdy na rowerze. To też jest pozornie skomplikowana czynność - wymaga jednoczesnego skoordynowania ruchów całego ciała - w celach utrzymania równowagi, pedałowania i kierowania. Jeśli któryś z tych trzech elementów zawiedzie to wywrotka jest gwarantowana. Jednak gdy już raz wszystkie ruchy i czynności ułożą się w całość, to w przyszłości zawsze będzie można pojechać na wycieczkę rowerową. Tak samo jest z zegarkami MeisterSinger. Na początku mogą wydawać się mylące, niepraktyczne i niedokładne. Jednak gdy zrozumie się, że to tak naprawdę zwykły zegarek, tylko ze znacznie gęściejszą skalą, można do niego szybko przywyknąć i cieszyć się wolniej płynącym czasem.

 

Marka MeisterSinger obsypana nagrodami

Od 2001 roku MeisterSinger został wyróżniony wieloma ważnymi nagrodami. Pięciokrotnie wygrał German Design Award - wyróżnienie jest przyznawane producentom i ich wyrobom, które w rzeczywisty sposób wpływają na niemiecki i międzynarodowy design. Autorski mechanizm MeisterSinger MSA01 jest jedynym mechanizmem zegarkowym, który zdobył to wyróżnienie. Inne wyróżnienia to zdobyte dziesięciokrotnie nagrody Red Dot Award. Wszystkie statuetki trafiły w ręce tej marki za wysoką jakość wzornictwa. Kolejnym ważnym wyróżnieniem jest siedmiokrotne zdobycie Good Design Award - nagrody przyznawanej przez The Chicago Athenaeum, ciesząca się sławą najbardziej prestiżowej w branży związanej z projektowaniem. Sześciokrotnie marka triumfowała również w plebiscycie organizacji International Forum Design - każdego roku do konkursu zgłaszanych jest ponad pięć tysięcy produktów. Jakie serie zegarków MeisterSinger są najciekawsze?

 

Zegarki MeisterSinger

 

Minimalistyczny zegarek MeisterSinger Urban

MeisterSinger Urban to model, na który powinny zwrócić uwagę osoby chcące spróbować jak będą się czuły nosząc tak nietypowy zegarek. Oferowany jest w dwóch wariantach - wskazującym wyłącznie czas i day-date. W kolekcji znalazły się jasne, czarne i szaro-niebieskie tarcze. Do wyboru oddano też różne kolory pasków. W obu modelach pracuje japoński mechanizm z automatycznym naciągiem firmy.

 

MeisterSinger Astroscope - nowość marki

Tegoroczna nowość to zegarek typu day-date, jednak daleki od standardowego wyobrażenia o tej komplikacji. Dzień miesiąca prezentowany jest standardowo, w okienku ponad indeksem godziny szóstej. Dni tygodnia opisane są zaś na pół okręgu między indeksami 09 a 03 w sposób losowy. Właściwy dzień zaznacza biała kropeczka w centrum tarczy, obok której narysowano ciało niebieskie, od którego wywodzi się nazwa dnia tygodnia. Ponownie - jak z jedną wskazówką - może się to wydawać dalekie od wygody, jednak gdy już zrozumie się zasadę, sprawa staje się intuicyjna. W środku stalowej koperty o średnicy 40 milimetrów pracuje szwajcarski werk SW 220-1 od firmy Sellita.

Niemieckie zegarki MeisterSinger

 

Obsypany nagrodami MeisterSinger Circularis

Topowymi modelami w ofercie producenta są zegarki nazwane Circularis. W tej rodzinie dostępne są trzy modele - z ręcznym naciągiem, z naciągiem automatycznym oraz ze wskazaniem rezerwy naciągu. W ich wnętrzach pracują autorskie mechanizmy o dużej rezerwie chodu, która wynosi około 120 godzin. To gwarancja wygody, gdy posiada się kolekcję zegarków. Mechanizmy, które zdobyły German Design Award można obejrzeć przez szklany dekiel. Najprostszy model z ręcznym naciągiem prezentuje wyłącznie czas. W wersji automatycznej można sprawdzić czas oraz dzień miesiąca. Najdroższy z trójki jest ręcznie nakręcany, a na tarczy prezentuje czas, zapas energii i aktualny dzień miesiąca. Circularis to model luksusowy. Jego duża, 43 milimetrowa koperta, została wypolerowana. Do wyboru klienci otrzymują paski ze skóry aligatora, bransoletki typu mesh lub gładkie paski ze skór cielęcych.

 

Zegarki MeisterSinger - czas wolno płynie

Marka MeisterSinger oferuje coś, czego nie ma w konkurencyjnych wyrobach - wolniej płynący czas. Oczywiście to iluzja. Jednak brak szybko posuwających się wskazówek sekundowej i minutowej daje wrażenie, jakby godziny były dłuższe niż te odmierzane przez inne zegarki.

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.