Przebudź się na wiosnę wraz z nowym budzikiem. Nie zapomnij o zmianie czasu!

Rozmaitości

Przebudź się na wiosnę wraz z nowym budzikiem. Nie zapomnij o zmianie czasu!

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

23 marca 2023

Pierwszy dzień wiosny za nami. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni. Dzięki przestawianiu zegarków jeszcze dłużej będziemy się cieszyć promieniami słońca. Niestety przesunięcie wskazówki o godzinę do przodu spowoduje, że zostanie nam zabrana godzina błogiego snu. Co zrobić, by nie mieć problemu z poranną pobudką? Zainwestuj w zegarek z alarmem. Podpowiemy czy lepiej wybrać klasyczny budzik, czy może korzystniejszy będzie model naręczny z funkcją drzemki.

 
 

Kto i dlaczego wpadł na pomysł zmiany czasu?

Benjamin Franklin jako pierwszy poruszył kwestię zmiany czasu. Według niego byłoby to ekonomicznie korzystne. Wskazywał na zmniejszenie zużycia świec oraz zwiększenie efektywności ludzi. Rytm człowieka powinien być tożsamy z rytmem dnia, w tym przypadku ze wschodem i zachodem słońca. Teza ta została zignorowana, ponownie powróciła za sprawą naukowca Georga Vernona Hudsona, a następnie Williama Wiletta. W obu przypadkach temat nie został podjęty.

 
Budziki
 

Komu więc zawdzięczamy zmianę czasu? Odpowiedź brzmi: Niemcom. Podczas toczącej się wojny szukano oszczędności. Upatrywano ich w zmianie czasu, dzięki której znaczącemu zmniejszeniu uległoby zużycie zasobów. Kiedy po raz pierwszy przestawiono zegarki? Pierwsza zmiana czasu nastąpiła 30 kwietnia 1916 roku, zegarki przestawiono o godzinę do przodu. Miało to miejsce na terytorium Rzeszy, Austro-Węgier, jak i na okupowanych terenach Polski oraz na Bałkanach. Kolejnymi krajami, które dostrzegły potencjał tego pomysłu były: Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

 

Kiedy przestawiamy zegarki?

Kiedy następuje zmiana czasu? Dokonywana jest dwa razy do roku. Czas zimowy żegnamy wraz z końcem marca. Przechodzimy wtedy na czas letni. Najbliższe przestawienie zegarków odbędzie się w nocy z 25 na 26 marca. Wskazówkę przesuwamy o godzinę do przodu z 2.00 na 3.00 w nocy. Za drugim razem żegnamy czas letni i ma to miejsce pod koniec października. Tym razem przestawiamy się na czas zimowy. Wskazówki zegara cofamy z 3.00 na 2.00, zyskując tym samym dodatkową godzinę snu.

 
Budzik z alarmem
 

Obecnie zmiana czasu nie ma już tak silnego uzasadnienia i poparcia jak jeszcze sto lat temu. Oszczędności wynikające z niej są znikome lub żadne. Naukowcy, jak i lekarze alarmują, że zmiana czasu ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Po pierwsze destabilizuje rytm dobowy, po drugie wzmaga bezsenność, po trzecie znacząco nasila choroby metaboliczne. Dlatego coraz częściej dyskutuje się o rezygnacji z niej. Parlament Europejski przegłosował taką zmianę już w 2019 roku. Nie wskazano jednak ostatecznej daty ostatniej zmiany czasu.

 
 

Jak prawidłowo przestawić zegarek?

Wiemy już, kiedy dokonuje się zmiany z czasu letniego na czas zimowy i z czasu zimowego na czas letni. Pozostaje kwestia jak to prawidłowo zrobić. Najlepiej mają posiadacze smartwachy oraz zegarków z synchronizacją radiową. Zmiana następuje automatycznie, tak samo, jak ma to miejsce w telefonach komórkowych czy też komputerach. W przypadku pozostałych zegarków jest to prosty zabieg. Należy pamiętać, by wskazówkę przesuwać tylko do przodu – odwrotny ruch może uszkodzić mechanizm zarówno kwarcowy, jak i automatyczny. Wyciągamy koronkę, ustawiamy ją w pozycji dedykowanej zmianie godziny, a następnie obracamy nią, a na koniec, gdy ustawimy prawidłowy czas, dociskamy ją.

 
zmiana czasu
 

Historia pierwszego budzika

Pomysł powstania pierwszego budzika, w rozumieniu urządzenia sygnalizującego dźwiękiem żądaną godzinę zrodził się w starożytności. Ideę tę zawdzięczamy samemu Platonowi. Stworzył on wodny zegar wyposażony w gwizdek. Powietrze, które uchodziło z wewnętrznego zbiornika, przechodziło przez gwizdek o określonej godzinie w formie sygnału dźwiękowego. Oczywiście budziki od tamtego czasu mocno ewoluowały. Przez cały okres zmian korzystano z różnych rozwiązań od naturalnych, jak kogut na wiejskich posiadłościach, po usługi zawodowego knocker-up, czyli osoby, która o świcie pukała ludziom w okna. Jednak pomysł ten się nie przyjął. Rewolucja przemysłowa stała się impulsem do stworzenia skutecznego urządzenia sygnalizującego daną godzinę. Punktualność była bowiem na wagę złota. Twórcą pierwszego mechanicznego budzika był Levi Hutchins, dokonał tego w 1787 roku. Urządzenie to miało jedną wadę, dzwoniło tylko o czwartej rano. Krok dalej poszedł francuz Antoine Redier. Sześćdziesiąt lat później stworzył mechaniczny budzik, który dzwonił o dowolnej porze.

 
kiedy zmiana czasu
 

Tradycyjny budzik kontra zegarek naręczny z alarmem

Tradycyjny budzik czy zegarek naręczny z alarmem? Jeszcze niedawno, nikt nie miał takiego dylematu. Poprzez szybki rozwój technologiczny, dostaliśmy do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań. Dla tradycjonalistów proponujemy fantastyczne budziki Seiko. Wśród funkcji, w które zostały wyposażone, znajdują się: alarm, drzemka, ustawienie własnego dźwięku, jak i poziomu głośności budzika, wbudowany mikrofon (w zależności od modelu) oraz funkcję autostop. Co je jeszcze wyróżnia? Działają na podstawie sprawdzonego mechanizmu kwarcowego marki Seiko. Ponadto mają interesujący design i przejrzystą czytelną tarczę oraz podświetlenie. Budzik ma swoje zalety, gdy się rano spieszymy, wystarczy jedno spojrzenie bądź ustawienie alarmu, by dokładnie wiedzieć, że to najwyższa pora by wyruszyć z domu.

 
 budzik Seiko QHK047K
 

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w domu, jak i poza nim. Mowa oczywiście o naręcznym zegarku z szeroko rozumianym alarmem. Po pierwsze można ustawić tradycyjny budzik. Po drugie wiele modeli ma funkcję drzemki, ale to nie wszystko. Wiele zegarków, jak i smartwatchy posiada wbudowany timer, dzięki któremu sygnał dźwiękowy włącza się o wybranej godzinie. Już nigdy nie zapomnimy o specjalnych bądź powtarzalnych zdarzeniach. Ponadto zegarki takie jak Casio G-SHOCK Original Metal Covered Street Spirit Special Edition wyposażono w multialarm posiadający 4 tryby: 1. Alarm dzienny aktywujący się codziennie o tej samej porze, 2. Alarm daty, np. przypominający o urodzinach, 3. Alarm miesięczny, aktywujący się konkretnego dnia i godziny w każdym miesiącu, 4. Alarm codzienny ustawiany na pojedynczy miesiąc. Wśród polecanych marek z funkcją alarmu znajdują się: Suunto, G-SHOCK, Garmin, Garett czy też Polar.

 
Casio G-SHOCK Original Metal Covered Street Spirit Special Edition
 

Przebudź się na wiosnę wraz z budzikiem

Wielu rzeczy, w tym czasu, nie możemy kontrolować, ale dzięki klasycznemu budzikowi, jak i zegarkowi naręcznemu z alarmem, możemy być zawsze na czas. Nie tylko pomogą nam się przebudzić, ale i przypomną o ważnych wydarzeniach. A ty jesteś tradycjonalistą czy wolisz polegać na swoim zegarku naręcznym?


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.