Szwajcarsko-polskie przymierze - recenzja Davosa Junak Aviator 162.501.55

Recenzje

Szwajcarsko-polskie przymierze - recenzja Davosa Junak Aviator 162.501.55

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

22 maja 2019

Zegarki Davosa to doceniana marka na całym świecie. Dziś postanowiła wyróżnić inną, niemal światową ikonę - markę Junak. Dla Was recenzujemy zegarek Davosa Junak Aviator.

Limitowany zegarek Junak Aviator

Producent szwajcarskich zegarków Davosa - jedna z najbardziej uznanych firm zegarkowych, która funkcjonuje na rynku już od 1861 roku - postanowił wyróżnić jedną z ikon polskiej motoryzacji niepowtarzalną i wyjątkową limitacją, ograniczoną do 100 sztuk. Poznajcie limitowany zegarek Davosa Aviator 162.501.55 , który miałem przyjemność przez kilka dni przetestować.

Davosa Junak zegarek limitowany czarne tło

Junak - motocykle z historią

Zanim jednak zaczniemy szczegółowo omawiać zegarek Davosa Junak - powiedzmy sobie trochę o samej marce motocykli Junak. Produkowane przez przez Szczecińską Fabrykę Motocykli w latach 1956-1965, był najcięższym motocyklem na polskim rynku, i jednocześnie jedynym motocyklem z silnikiem czterosuwowym produkowanym w PRL (z jednym małym wyjątkiem).

Design i konstrukcja tych maszyn z powodzeniem ścigała zachodnie ówczesne standardy, a wg wielu znawców, Junaki wręcz przewyższały wiele motocykli renomowanych światowych marek.

Davosa Aviator Zegarek szwajcarski limitowany - motocykl i model

Ten sukces, autorstwa J. Ignatowicza i jego zespołu, zaowocował dużym zainteresowaniem nie tylko na lokalnym polskim rynku, ale również za granicą - m.in. w Węgrzech, Bułgarii, Turcji, Wenezueli, Mongolii, na Kubie czy także w USA.

Davosa zegarek szwajcarski 162.502.55

Wersja limitowana Davosa Junak Chrono z chronografem.

Szwajcarski zegarek od Davosa z polskim akcentem

Davosa znana jest z bezkompromisowego podejścia do jakości, trwałości i niezawodności swoich zegarków. Stąd też nie często zdarza się, że powstają limitowane zegarki, które nie odnoszą się bezpośrednio do typowych zegarkowych i zegarmistrzowskich klisz.

Tym razem, obok popularnego motywu lotniczego, marka postanowiła podzielić się koncepcją zręcznego połączenia stylistyki “Aviator” oraz nawiązań do motoryzacyjnych motywów. Szczęśliwie wciągnięta w to została polska marka Junak ze swoim ikonicznym motocyklem. W ten sposób powstał zegarek Davosa Junak Aviator oraz jego brat - Davosa Junak Chrono - również w limitowanej edycji .

zegarek-davosa-junak-na-rece zegarek-davosa-limited-junak-aviator

Specyfikacja Davosa Junak Aviator 162.501.55

Model Davosa 162.501.55, czyli prezentowany w testach Junak Aviator, posiada wytrzymałą i starannie wykonaną kopertę ze stali szlachetnej oraz doceniane przez zegarkowych znawców szafirowe szkiełko.


Wnętrze zegarka Davosa Junak Aviator wypełnia sprawdzony i niezawodny mechanizm kwarcowy Ronda 515. Natomiast w modelu z chronografem odnajdziemy równie sprawdzony i doceniany mechanizm ETA G10. Za wodoszczelność do 50 ATM odpowiada wkręcany płaski dekiel, którego dodatkową zaletą jest to, że dobrze układa się na ręce.

Zegarek Davosa Junak Aviator dekiel i grawerowanie

Na deklu, wokół wygrawerowanego pierścienia, umieszczono zarówno oznaczenia najważniejszych cech zegarka, jak i numer limitacji zegarka. Wewnątrz okręgu mamy piękny grawer w postaci konkurów kultowego motocyklu Junak. Bardzo pozytywne zaskoczenie jak wiele szczegółów udało się uchwycić, na tak małej powierzchni. Mimo tej ikonografiki, nie zabraknie miejsca na dodatkowy grawer z dedykacją dla osoby, dla której taki prezent byłby spełnieniem marzeń.

Szerokość koperty - 42 mm - sprawia, że jest to model uniwersalny. Będzie dobrze się prezentował na mniejszych i nieco większych męskich nadgarstkach. A oto, by zegarek dobrze się trzymał na ręce zadba wysokiej klasy skórzany pasek w kolorze czarnym, z subtelnym, kontrastującym przeszyciem z białej nici.

zegarek-davosa-aviator-pasek-detal

Design - nawiązanie do klasycznego wzornictwa motocyklowego

Warto również powiedzieć nieco o tarczy. Niech nie zmyli tu nikogo ascetyczny widok zdobień. Mamy tu bowiem bardzo udaną próbę nawiązania wzornictwem do kultowych prędkościomierzy motocykli Junak. Jasne czytelne indeksy imitujące przedziały prędkości, oraz wewnętrzny granatowy “pierścień” nadający dynamiki i swego rodzaju szybkości, sprawiają, że na tarczę tego modelu spogląda się z zaciekawieniem i uwagą za każdym razem.

Wskazówki pokryte zostały warstwą masy luminescencyjnej, która po ówczesnym krótkim naświetleniu, potrafi świecić światłem w ciemności. Smaczkiem dla spostrzegawczych jest wskazówka sekundnika, której końcowa część została pokryta czerwonym kolorem - to kolejne nawiązanie do prędkościomierza motocyklu. Ponadto, wskazówka sekundowa porusza się najszybciej, co dodaje dodatkowej dynamiki do ogólnego designu.

Davosa Junak Aviator - opinia, wrażenia z użytkowania

Podczas kilkudniowego testowania zegarka Davosa Junak muszę stwierdzić dwie rzeczy. Jest to bardzo zgrabny i lekki model, który świetnie się nosi. Nie uwiera, nie przesuwa się - choć to oczywiście kwestia osobistych preferencji (niektórzy lubią nosić zegarek luźniej).

Dodatkowo ani razu nie miałem problemu pt. “Czy ten zegarek będzie pasował?”. Model Davosa 162.501.55 to sportowy zegarek, z lotniczym rodowodem wzorniczym oraz klarownymi nawiązaniami do motoryzacji motocyklowej. Wydawałoby się, że taki misz-masz oznacza “trudny” temat jeśli chodzi o dopasowanie zegarka do codziennego ubioru, a tymczasem ten zegarek pozwala nam na bardzo wiele pod tym względem.

Davosa Aviator stylizacja - limitowany zegarek Zegarek Davosa podświetlenie luminescencyjne

Podsumowując. Zegarek Davosa Junak Aviator - jak i jego brat Junak Chrono z chronografem - to gratka dla fanów polskich motocykli, którzy mają zapędy kolekcjonerskie, niekoniecznie zegarkowe. Natomiast zdecydowanie powinny się one znaleźć w kolekcji każdego szanującego się fana motoryzacji z zamiłowaniem do zegarków.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.