Sportowe ABC, czyli jak skutecznie wkroczyć w świat sportu!

Rozmaitości

Sportowe ABC, czyli jak skutecznie wkroczyć w świat sportu!

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

12 września 2022

Aktywność fizyczna plus zbalansowana, zróżnicowana dieta to podstawa zdrowego trybu życia. Teoria jednak nijak ma się do praktyki. Obiecujemy sobie „od jutra zacznę ćwiczyć” i tak mijają dni, miesiące, lata. Też to przerabialiśmy. Dlatego przygotowaliśmy pięć sprawdzonych sposobów, jak skutecznie zacząć ćwiczyć.

 

Małymi krokami, wyznacz realne cele

Cel, który chcemy osiągnąć, musi być konkretny i realny do zrealizowania, najlepiej w krótkim czasie. Dzięki temu napędzamy się do dalszej aktywności. Nic tak nie działa na poprawę samooceny, jak nawet małe sukcesy. Pamiętaj, żeby nie podnosić poprzeczki zbyt wysoko, jak i zbyt nisko. Cel ma być wyzwaniem. Po pierwsze musisz zidentyfikować swój cel. Zastanów się, czy chcesz schudnąć, poprawić mobilność ciała, nabrać masy mięśniowej a może zwiększyć wydolność organizmu. Wyznaczony cel wymaga uzasadnienia. Dzięki temu już na początku zweryfikujesz czy cel jest właściwy. Następnie dokładnie określ cel i zakładany czas, w jakim chcesz go osiągnąć. Stać cię na więcej, dlatego nie poprzestawaj na jednym sukcesie, jak i nie zrażaj się niepowodzeniem, wyciągaj z nich wnioski i ćwicz dalej! Podsumowując, przemyśl dokładnie cele, realizuj je sukcesywnie, nie spiesz się, baw się tym, niech to będzie dla ciebie przyjemność!

 

marka sunnto zegarek sportowy seroa 5 peak

 

Aktywność fizyczna skrojona na miarę

Cel wyznaczony pozostaje wybór aktywności. Pamiętaj, że każdy jest inny. Nie rób nic na siłę. Niczego nie osiągniesz, jeśli będziesz się zmuszać. Spróbuj różnych form aktywności. Basen, bieganie, yoga a może jazda na rowerze. Warto je połączyć. Nic tak nie zniechęca, jak monotonia. Dobrze skrojone ćwiczenia do ciebie i twoich potrzeb działają lepiej niż poranna kawa. Dodają energii, pobudzają endorfiny. Pamiętaj jednak co za dużo to niezdrowo. Nie jesteś robotem. Poza sportem masz zapewne na głowie inne obowiązki praca, rodzina, znajomi, różnorakie pasje. Wyznacz sobie na początek dwa może trzy dni na ćwiczenia. Jeśli będziesz zmęczony, twój zapał szybko zgaśnie. A tego chcemy uniknąć.

Wyznacz swój czas na sport

Masz już cel, wybraną aktywność i wyznaczone dni, ale to nie wszystko. Ważna jest pora ćwiczeń. Ona również musi być dopasowana do Ciebie. Ćwiczenia rano potrafią nadać energii na cały dzień. Aktywny poranek potrafi wprowadzić na w cudowny nastrój. Natomiast jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, postaw na wieczorny trening. Jest on również niezwykle skuteczny. Pozwala oderwać się od natłoku codzienny spraw, rozładowuje stres, którego w dzisiejszych czasach mamy w nadmiarze. Sport świetnie współgra z codziennymi aktywnościami. Co mamy na myśli? Może zamiast komunikacją czy samochodem pojedź do pracy na rowerze. Spacer też jest dobrym pomysłem. Zrezygnuj z windy, skoro chcesz być fit, najlepszym wyborem będą schody.

 

zegarek sportowy marka polar seria pacer pro i pacer

 

Pozytywne wzorce, zainspiruj się sukcesem innych

Inspiracja? Tak, zdrowa inspiracja osobami, które uczciwie osiągnęły sukces, potrafi niezwykle zmotywować. Im się udało, mi też się uda. Istnieją liczne fora i grupy. Warto się do takiej społeczności przyłączyć. To poczucie, że nie jesteś sama, jest bezcenne. Wybrałeś aktywność na siłowni, nie bój się rozmawiać z ludźmi, warto nawiązywać znajomości. Przecież jesteście w tym samym miejscu w tym samym celu. Oprócz zdrowej sylwetki możesz zyskać dodatkowo ciekawe znajomości. Pamiętaj tylko by wzorować się, a nie kopiować. Selekcjonuj ćwiczenia, jak i diety. Mają być dopasowane do ciebie. To, że dla kogoś coś jest dobre, niekoniecznie będzie dobre dla ciebie. Działa to w obie strony.

 

Jak się widzisz tak ćwiczysz

Odpowiedni strój dla niektórych to banał. Wystarczy wyciągnięty t-shirt, spodenki sportowe. Tak, zgadzamy się, do ćwiczeń całkowicie wystarczą. Natomiast ten moment, gdy patrzymy w lustro i czujemy się dobrze w tym, co mamy na sobie, patrzymy z aprobatą, powoduje (może nie u wszystkich), że ćwiczy się lepiej a na pewno efektywniej. Dobrze dobrane buty, to podstawa, i nie mówimy tu o względach wizualnych. Każda aktywność wymaga innego obuwia. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia. Jak przyjemnie się biega, gdy stopy amortyzuje odpowiednie dobrana podeszwa. Sama przyjemność. Użyteczna jest również odzież termiczna, która reguluje temperaturę ciała i zapobiega przegrzaniu lub schłodzeniu organizmu.

 

marka garmin zegarek sportowy seria model fenix 7

 

Wzbogać ćwiczenia o odpowiedni zegarek sportowy

Bonusowa rada, zaopatrz się w zegarek sportowy. Dlaczego? Tak prościej będzie Ci wyznaczać i realizować cele. Dzięki niemu z łatwością zobaczysz postępy swojej pracy, jak i uzyskasz informacje o stanie organizmu. Obecnie smartwatche wyposażone są w liczne tryby sportowe od podstawowych typu bieganie, pływanie, nordic walking po bardziej specjalistyczne. Jeśli jesteś początkującym sportowcem postaw na Zegarki Timex Ironman lub Timex Expedition. Wyposażono je w wiele przydatnych funkcji, które idealnie sprawdzą się podczas outdoorowych aktywności. Godne uwagi są również zegarki G-SHOCK. Dzięki systemowi wstrząsoodpornemu idealnie sprawdza się na przykład podczas wspinaczki. Linia Pro Trek skierowana jest do sportowców wyczynowych. Stworzono ją z wytrzymałego tytanu, synchronizowane są za pomocą fal radiowych, posiadają przydatne funkcje takie jak kompas, wysokościomierz, barometr czy też termometr. Jesteś sportowym freakiem postaw na sportowe zegarki Suunto, Garmin, Polar czy też Coros. Niebanalny wygląd, funkcje sportowe skrojone na potrzeby każdego sportowca i wytrzymała konstrukcja. Nie zapominajmy o ciekawym designie. Czego chcieć więcej?

 

zegarek marki coros sportowy seria pace

 

Zacznij już dziś swoją sportową przygodę

Najważniejsza jest konsekwencja. Trzymaj się wyznaczonych celów, ale nie obwiniaj się za małe ustępstwa. Jesteś zmęczony, odpuść trening, naprawdę nic złego się nie stanie. Masz ochotę na coś słodkiego, czemu nie, jedno ciastko nie spowoduje, że zaprzepaścisz swoje starania. Uzbrój się w cierpliwość, spraw by sport stał się twoim hobby. Trzymamy kciuki! Pamiętaj, jeśli zechcesz, możesz wszystko!


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.