Trzy dekady współpracy Luminox i Navy Seal upamiętnione odświeżonym modelem Original 3001

Luminox

Trzy dekady współpracy Luminox i Navy Seal upamiętnione odświeżonym modelem Original 3001

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

23 maja 2024

W 2024 roku marka Luminox obchodzi 30-lecie współpracy z US Navy Seal. Z tej okazji producent zaprezentował nowy model z serii Heritage - nawiązującej do najważniejszych modeli marki na przestrzeni jej istnienia. Jest nim Navy SEAL Original 3001.H.SET, stanowiący hołd dla pierwszego modelu przygotowanego na zamówienie US Navy Seal w latach 90. ubiegłego wieku. Sprawdźmy jak prezentuje się odświeżona ponad 30 lat później wersja Navy SEAL Original.

 
  • Świętując 30-lecie współpracy z US Navy Seal, Luminox wprowadza nowy model Navy SEAL Original 3001.H.SET.
  • Model wyposażono w wysokiej klasy mechanizm kwarcowy z technologią HeavyDrive oraz PreciDrive.
  • Zegarek dostępny będzie w sklepie Zegarownia.pl.
  • Więcej informacji na temat zegarków znajdziesz na naszym blogu.
 

Na morzu, w powietrzu i na lądzie — elitarne jednostki Navy Seal

Navy Seal to Amerykańska jednostka specjalna utworzona do tajnych operacji na morzu, w powietrzu i na lądzie w dzień i w nocy. Seals wywodzą się z różnych elitarnych jednostek z czasów II wojny światowej, w szczególności z morskich bojowych jednostek destrukcyjnych i podwodnych zespołów destrukcyjnych, których płetwonurkowie zostali przeszkoleni do niszczenia przeszkód w oceanie i na plażach zajmowanych przez wroga. Ze względu na udane misje podczas wojny koreańskiej prezydent USA John F. Kennedy wezwał do zwiększenia liczby tych elitarnych agentów, co doprowadziło do utworzenia pierwszych dwóch zespołów SEAL.

 

luminox nave seal nurek

 

Wymagające testy i triumf zegarka Luminox Original 3000

W 1992 r. asystent oficera jednostki ds. badań, rozwoju, testów i oceny Navy Seal, Nick North, poszukiwał niezawodnego zegarka, który wytrzyma rygory i najtrudniejsze warunki operacji Seal. Na targach w Utah poprosił Luminox o przesłanie kilku zegarków do testu, którym zarządzał, aby znaleźć zegarek, który sprawdzi się w warunkach bojowych. Testy obejmował m.in. nurkowanie z zegarkiem, skoki spadochronowe, testy ciśnieniowe, umieszczanie zegarka w piekarniku, by symulować temperaturę w samochodzie na pustyni, gdzie może ona przekraczać 120 stopni czy też umieszczanie zegarka w zamrażarce symulując warunki arktyczne. Żadna inna marka nie przetrwała takich testów, jedynym zegarkiem, który sprawdził się w każdych warunkach, był Luminox Original 3000. W ten sposób Luminox we współpracy z Nickiem Northem i zespołami Navy Seal opracowali model Original Navy Seal 3000, który został wprowadzony na rynek w 1994 roku.

 

Luminox Navy SEAL Original 3001

 

Powrót legendy w nowej odsłonie — Luminox Navy SEAL Original 3001

Odnowiona wersja tego legendarnego modelu wyróżnia się wieloma ciekawymi szczegółami. Model posiada stalowy, klikający bezel z wkładką z Carbonoxu. Umieszczono na nim skalę minut wypełnioną kolorem białym oraz czerwoną "30" podkreślająca trwającą 30 lat współpracę z US Navy Seal. Zastosowano tu też powiększoną wypustkę bezela ułatwiającą jego ustawianie, w środku osadzono świecącą trytową kapsułkę w kolorze alternatywnym do trytowego indeksu godziny 12 cyferblatu. Zupełnie nowa tarcza posiada podwójną skalę 12/24h, nowy sekundnik z czerwonym grotem oraz datownik dni miesiąca.

 

Luminox Navy SEAL Original 3001 w dłoni

 

Koperta z Carbonoxu posiada 43 mm średnicy i szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Koronka i stalowy dekiel są oczywiście zakręcane, a wodoszczelność modelu wynosi 20 ATM. Navy SEAL Original 3001.H.SET działa w oparciu o wysokiej klasy mechanizm kwarcowy ETA F06.412 z technologią HeavyDrive (podwyższona odporność na wstrząsy), PreciDrive (podwyższona precyzja chodu — technologia termokompensacji), wskaźnikiem wyczerpania baterii EOL oraz żywotnością baterii wydłużoną do 6-7 lat. Zegarek wyposażono łącznie w 16 kapsułek trytowych (znajdują się na wszystkich indeksach, wskazówkach oraz bezelu). Model jest jednocześnie bardzo lekki, bo waży jedyne 70 gramów.

 

Luminox Navy SEAL Original 3001 front


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.