Venezianico - włoski design i rzemieślnicza precyzja

Venezianico

Venezianico - włoski design i rzemieślnicza precyzja

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

14 lutego 2022

Na pokładzie Zegarowni witamy nową markę. Przed Wami Venezianico! W dzisiejszym artykule więcej na temat jej korzeni oraz przegląd najciekawszych kolekcji. Sprawdzimy także, skąd Venezianico czerpie inspiracje i prześledzimy, jakimi wartościami producent kieruje się w swojej działalności. Aspekty te pozwolą zrozumieć wyjątkowy charakter włoskich zegarków.

 

Historia marki Venezianico

Historia zegarków Venezianico rozpoczęła się w 2017 roku. Wtedy to Alberto i Alessandro Morelli założyli firmę Meccaniche Veneziane, której ideą było stworzenie zegarków automatycznych nawiązujących do Wenecji i jej zabytków. Elementem szczególnym tych modeli był rotor ozdobiony krzyżem będącym jednocześnie logo Meccaniche Veneziane.

 

Zegarki Venezianico

 

Wraz z początkiem tego roku nadeszła pora na nowy rozdział w historii włoskiej manufaktury - Venezianico. W nowym procesie twórczym projektanci stawiają już nie tylko na jeden konkretny element, lecz także na kreatywną całość, dzięki czemu powstające modele lepiej odzwierciedlają wartości marki. Dlatego też zapadła decyzja o zmianie nazwy - twórcy nie chcieli być już kojarzeni tylko z oryginalną ozdobą mechanizmu, ale również z zegarkami jako całością. Natomiast tym, co firma kontynuuje, jest czerpanie z dziedzictwa Wenecji. Każda z kolekcji nawiązuje w jakiś sposób do tego pięknego miasta. Inspiracja jego zabytkami spowodowała, że krzyż ze szczytu wieży zegarowej na Placu Świętego Marka pozostał logo Venezianico.

 

Nawiązania i geneza nazwy Venezianico

Co dokładnie oznacza nowa nazwa marki? Veneziano to przymiotnik oznaczający „związany z Wenecją”, łaciński sufiks -ico wyraża natomiast „sposób bycia”. Całość daje więc „sposób bycia związany z Wenecją”, „wenecki sposób bycia”.

 

Wśród inspiracji marki znajdziemy różne zabytki Wenecji, w tym wspomniany już krzyż. Dlaczego akurat on został logo firmy? Ponieważ jest przykładem wielokrotnej symetrii - da się go idealnie wpisać w koło oraz ma cztery ramiona tej samej długości, co oznacza, że został zaprojektowany zgodnie z kryteriami geometrycznej perfekcji i jest odzwierciedleniem balansu oraz harmonii. Plac, na którym znajduje się zwieńczona krzyżem wieża zegarowa, jest miejscem z kupiecką historią. To tam toczyło się biznesowe i polityczne życie miasta. Zegar wyznaczał mieszkańcom rytm już w XV wieku.

 
 

Zegarki Venezianico - wartości przyświecające firmie

Każda szanująca się firma działa według określonych zasad i wartości, które wyznaczają kompas moralny oraz pokazują stosunek marki do klientów. Nie inaczej jest w przypadku Venezianico. Twórcy stawiają przede wszystkim na kreatywność, wysoką jakość o osiągalnej dla klientów cenie, brak podziałów oraz zrównoważone podejście do produkcji. Dzięki zastosowaniu mechanizmów automatycznych nie ma problemu z bateriami, które często zawierają szkodliwe substancje i metale ciężkie szkodzące naszemu zdrowiu i środowisku. Lekkie, a zarazem eleganckie pudełka, w które pakowane są zegarki, zostały wykonane w 95% z papieru z recyklingu. Producent zachęca również do ponownego wykorzystywania opakowań, w których przychodzą paczki.

Weneckie nawiązania w kolekcjach zegarków Venezianico

Sprawdźmy teraz, czym charakteryzują się poszczególne kolekcje włoskiej marki oraz jakie materiały zostały użyte do ich produkcji.

 

Zegarki Venezianico Redentore Riserva di Carica - z miłości do weneckich zabytków

Redentore Riserva di Carica to najnowsza kolekcja marki, która do sprzedaży wejdzie już lada moment i będzie dostępna w pięciu wersjach kolorystycznych. Modele te wyróżnia przede wszystkim wskaźnik rezerwy chodu, dzięki któremu zawsze wiadomo, ile czasu zostało do konieczności nakręcenia zegarka. Na wysokości godziny szóstej użytkownik znajdzie gustowny datownik dni miesiąca w postaci subtarczy. Szlifowana tarcza została zabezpieczona szkłem szafirowym z antyrefleksem. Kopertę ze stali szlachetnej 316L połączono z paskiem uszytym z włoskiej skóry. Design modelu inspirowany jest Bazyliką Odkupiciela. Budowla ta to dzieło weneckiego architekta Andrei Palladio, uznawanego za ojca stylu neoklasycznego. Zegarek w ruch wprawia mechanizm automatyczny NE57 z linii premium.

 

Zegarki Venezianico Redentore Riserva di Carica

 

Venezianico Nereide Ultraleggero - zegarki dla miłośników renesansowej wszechstronności

Modele z serii Nereide Ultraleggero występują w wersji na skórzanym pasku lub bransolecie Canova. Charakteryzują się opatentowaną, misternie wykonaną tarczą typu skeleton (składającą się z trzech warstw), która odsłania pracę mechanizmu automatycznego NH70A. Wszystkie szczegóły są doskonale widoczne dzięki szkłu szafirowemu z antyrefleksem, które znane jest z wysokiego stopnia twardości i przejrzystości. Wykonany ze stali szlachetnej 316L bezel obraca się o 120 kliknięć i ma ząbkowane wykończenie, dzięki któremu jest wygodniejszy w obsłudze. Podświetlenie BGW9 zapewnia wygodny odczyt godziny w ciemności. Na deklu znajduje się wizerunek Człowieka witruwiańskiego. Tył koperty został wykończony na trzy sposoby - satynowaniem, piaskowaniem oraz polerowaniem. Kolekcja stanowi nawiązanie do renesansowych wartości, m.in. bliskiego związku nauki i sztuki, którego przykładem są, chociażby, tarcze zegarków.

 

Zegarki Venezianico Nereide Ultraleggero

 

Kolekcja Venezianico Nereide, czyli zegarki idealne dla fanów sportów wodnych

Zegarki z linii Venezianico Nereide zostały stworzone z myślą o fanach sportów wodnych. Seria inspirowana jest łodzią podwodną Nereide, będącą jednym z największych osiągnięć technologicznych marynarki weneckiej. Producent oferuje nam zarówno wariant na bransolecie, jak i skórzanym pasku. Kolekcja cechuje się ciekawą paletą kolorystyczną. Każdy cyferblat rozświetlony jest szlifem słonecznym i otoczony aluminiowym, emaliowanym bezelem, który obraca się w jednym kierunku. Ozdobiony wizerunkiem łodzi Nereide dekiel przykręcony jest do obudowy za pomocą sześciu śrubek. Na wysokości godziny czwartej ulokowano numer seryjny zegarka. Na powierzchni cyferblatu znajdują się szlifowane, ręcznie nakładane indeksy pokryte powłoką C1 Swiss Super-LumiNova oraz datownik dni miesiąca.

 

Zegarki Venezianico Nereide

 

Wyjątkowe zegarki Venezianico już do kupienia na stronie Zegarowni

Dbałość o każdy detal to coś, co wyróżnia projektantów Venezianico. Mimo to, te kunsztownie wykonane modele nie przytłaczają wygórowanymi cenami, dzięki czemu więcej osób może doświadczyć tej niesamowitej sztuki użytkowej. Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych oraz internetowego, gdzie znajdziesz te niezwykle dopracowane zegarki!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.