Zegarki nakręcane – tak czy nie?

Porady

Zegarki nakręcane – tak czy nie?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

09 sierpnia 2021

Zegarki nakręcane, inaczej zwane mechanicznymi, stanowiły przez bardzo długi czas jedyny typ czasomierzy. Alternatywą stały się dopiero zegarki z automatycznym naciągiem, by później wyewoluować do kwarcowych, kinetycznych czy solarnych. Jednak dziś nadal można spotkać na rynku zegarków czasomierze mechaniczne. Czy warto się na nie zdecydować w dobie zegarków zasilanych promieniami słonecznymi? Przedstawiamy wady i zalety takich czasomierzy.

 

Idealny zegarek dla miłośników vintage'u

Zegarek nakręcany będzie doskonałym wyborem dla każdego miłośnika dawnych przedmiotów użytkowych, klimatu, estetyki – słowem, fana wszystkiego, co dawne. Dlatego zdecydowanie do gustu przypadną komuś takiemu czasomierze mechaniczne. Dadzą pojęcie o dawnych obowiązkach wykonywanych zaraz po przebudzeniu – obok mycia zębów, śniadania i pocałowania żony przed wyjściem do pracy, obowiązkiem było nakręcenie zegarka. Przykładami mogą być zegarki Atlantic.

 
 

Konieczność codziennego nakręcania zegarka

Zaleta jednak może przerodzić się w wadę, jeśli użytkownik zegarka mechanicznego jednak nie ma cierpliwości do cyklicznego i koniecznego nakręcania czasomierza. Zajętym, żyjącym w biegu ich miłośnikom jednak bardziej odpowiedni będzie zegarek automatyczny.

 

Zegarek mechaniczny – nauka cierpliwości

Podobno nic tak nie uczy cierpliwości, jak własne dzieci, jednak zegarki mechaniczne doskonale uczą tej cechy. Dokładne nakręcanie zegarka, kontrola czasu względem innego czasomierza, codzienne pilnowanie czasu napędzania… Może wydawać się proste, jednak na dłuższą metę potrafi być uciążliwe. Ale stanowi doskonałą szkołę pilnowania się i pamiętania o pewnych ustalonych czynnościach. Kiedy natomiast zegarek ma jeszcze wartość sentymentalną, staje się niejako ważnym elementem życia i tym samym użytkownik siłą rzeczy musi o niego dbać.

 

Zegarki Schaumburg

 

Zegarek mechaniczny przestaje działać po pewnym czasie nieużywania

Miłośnicy czasomierzy posiadający minimum dwa zegarki z pewnością znają ten problem – kiedy używają drugiego, ten mechaniczny zatrzymuje się, godzina staje się nieaktualna. Kiedy ma się jeden zegarek mechaniczny, nie jest jeszcze tak źle – można nakręcić go, nawet jeśli nie ma się zamiaru nosić go danego dnia. Problem zaczyna się wtedy, gdy zegarków jest więcej. Należy także pamiętać, że czasomierz mechaniczny po pewnym czasie nieużytkowania należy koniecznie oddać zegarmistrzowi do przeglądu i oliwienia (taki zabieg powinno się przeprowadzać co 2-3 lata) – w przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem zegarka.

 

Niewielka awaryjność zegarków nakręcanych

W porównaniu z bardziej zaawansowanymi technicznie zegarkami, zegarki nakręcane manualnie są najmniej narażone na ryzyko uszkodzenia, a to w związku z mniejszą ilością skomplikowanych elementów. W związku z tym zegarki te będą też cieńsze, ponieważ nie zawierają elementów napędu automatycznego, jak np. wahnika. Do cieńszych należą mechaniczne modele zegarków MeisterSinger oraz Schaumburg.

 

Meistersinger

 

Cena zegarków nakręcanych

Niestety, zegarki mechaniczne należą do droższych propozycji. Ich cena jest nieporównywalnie wyższa niż popularnych czasomierzy kwarcowych – wiąże się to z wysoką precyzją produkcji zegarków nakręcanych i prostotą wykonania kwarcowych. Dlatego, jeżeli użytkownik poszukuje zwykłego czasomierza jedynie do sprawdzania godziny, powinien zdecydować się na zegarek kwarcowy, nakręcany zaś będzie służył doskonale jako wyznacznik statusu.

Widać więc, że czasomierze nakręcane mają tyle zalet, co wad. Ostateczna ocena jest jednak subiektywna i zależy w dużej mierze od preferencji użytkownika oraz tego, czy woli jednak nowoczesność i zaawansowane technologie, czy jednak klasyczne, sprawdzone rozwiązania związane z mechanizmami zegarków.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.