Zegarki sterowane falami radiowymi

Porady

Zegarki sterowane falami radiowymi

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

13 lutego 2017

Sterowanie zegarka za pomocą fal radiowym to nic innego jak sposób na jego poprawną i bezobsługową kalibrację. Dzięki temu zabiegowi, czasomierz nie wymaga ręcznego korygowania godziny, bez względu na okoliczności, czy to w przypadku zmiany z czasu letniego na zimowy czy do jego pierwszego uruchomienia. Począwszy od pierwszego zegarka kierowanego falami radiowymi, sam system sterowania przeszedł długą ewolucję – od zwykłych radio przekaźników, do zaawansowanych technologicznie aparatów, wykorzystujących łączność satelitarną.

Jak wyglądały początki zegarków sterowanych radiowo?

Początkowo, ze względu na wielkość transmiterów radiowych, jedynie wolnostojące zegary były wyposażone w przekaźniki. Sytuacja zmieniła się dopiero pod koniec lat 80 – tych XX wieku, kiedy niemiecka firma Junghans wypuściła na rynek pierwszy naręczny czasomierz sterowany radiowo, czyli Junghans Mega. W latach następnych badeński producent zegarków połączył siły z japońską firmą Seiko, a owocem tej współpracy był model, który automatycznie aktualizuje czas lokalny w zależności w której strefie czasowej obecnie się znajduje.

Zegarek radiowy

Na czym polega działanie sterowanego radiowo zegarka?

Wszystko opiera się na zainstalowanym wewnątrz radia przekaźniku, który odpowiada za dwie czynności. Przede wszystkim na bieżąco ustawia prawidłowy czas zegarka; po drugie łączy się za pomocą fal radiowych z najbliższym zegarem atomowym, który w oparciu o okres połowicznego rozpadu elementarnych cząstek radioaktywnych mierzy aktualną godzinę w sposób praktycznie pozbawiony błędu. W przypadku nowszych modeli mamy do czynienia z integracją systemów połączeń radiowych z satelitarnymi. Taki zegarek nie tylko ustala właściwy czas, ale również jest w stanie wskazać naszą dokładną lokalizację, czy też ustalić przebytą przez nas trasę. Niestety rozrzucone po całym świecie stacje sygnałowe zegarów atomowych nadają swój sygnał na różnych częstotliwościach fal krótkich lub długich, co z kolei powoduje, że zakupiony czasomierz będzie mógł połączyć się jedynie z częścią z nich.

Odbiornik sygnału radiowego

Jakie zegarki radiowe wybrać?

Aktualnie trzy japońskie firmy produkujące zegarki przodują w tworzeniu technologii sterowania za pomocą fal radiowych. Są to: Seiko Astron, Citizen Radio – Controlled, a także Casio z linii Waveceptor.

Seiko Astron - klasyczny zegarek w najlepszym wykonaniu

Modele Seiko Astron to czasomierze kompletne, doskonale nadające się do praktycznie każdego rodzaju stylu i wytrzymujące w każdych warunkach. Wykorzystują łączone sygnały GPS, a zainstalowane wewnątrz mechanizmy to aparaty zasilane solarnie, niewymagające ingerencji zegarmistrza w celu wymiany baterii; są to zatem zegarki praktycznie bezobsługowe.

Zegarek Seiko Astron

Japoński zegarek Citizen Radio Controlled - szczyt japońskiej technologii

Citizen Radio Controlled natomiast to egzemplarze zdecydowanie bardziej skierowane do szykownych stylizacji. W zależności od wybranego czasomierza, będzie on dostrajał czas albo poprzez przekaźnik radiowy bądź satelitarny. Podobnie jak Seiko, większość modeli wyposażono w „silnik” ładowany światłem sztucznym lub słonecznym, czyli opatentowany przez Citizen mechanizm Eco–Drive.

Zegarek Citizen Radio Controlled

Casio G-Shock - najpopularniejszy zegarek na świecie

Wreszcie ostatnia pozycja – Casio Waveceptor – to sterowane radiowo zegarki przeznaczone zdecydowanie do sportowego stylu życia. W porównaniu do poprzedników, czasomierze Casio są znacznie bardziej konkurencyjne cenowo, a sama technologia Waveceptor jest ochoczo łączona z rozlicznymi kolekcjami, wśród których znajdą się m.in.: popularne Casio G-Shock, czy też bardziej eleganckie egzemplarze z serii Edifice lub Lineage.

Zegarek Casio G-Shock

Wydaje się zatem, że stale rozwijana technologia kalibracji czasu za pomocą fal radiowych to ciekawy element wyposażenia zegarków, który warto ująć przy ewentualnym wyborze własnego czasomierza. Dzięki niemu nie trzeba się martwić o ustalanie właściwej godziny, a jeśli zdecydujemy się na model automatyczny lub solarny, dostajemy zegarek praktycznie bezobsługowy i niewymagający stałych przeglądów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaawansowanych technologii w zegarkach, przeczytaj nasz tekst, dotyczący modułu Eco Drive i zobacz, jakie znaleźliśmy 3 najlepsze zegarki z modułem GPS.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.