Metody stosowane przy wykończeniu zegarków

Porady

Metody stosowane przy wykończeniu zegarków

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

03 lutego 2020

Często zastanawiasz się z czego są wykonane zegarki? Jakie materiały producenci wykorzystują do tworzenia wyjątkowych czasomierzy? Albo, jak niektórym markom udaje się uzyskać trwały i nieścieralny kolor, który znajduje się na stalowych bransoletach i kopertach? Dlatego w dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytania, z jakich materiałów mogą powstawać zegarki i skupimy się na metodach barwienia i pokrywania stalowych elementów oraz tym, czym każda z nich się charakteryzuje.

Rodzaj materiału ma znaczenie

Coraz więcej osób decyduje się na zakup zegarka z bransoletą i stalową kopertą. Niby proste zadanie przy wyborze zegarka, bo wystarczy dobrać odpowiadający nam kolor, ale czy wiedziałeś, że dużo też zależy od wykorzystanych materiałów i technik kładzenia kolorów?

 

Zegarek Frederique Constant zbliżenie

Najbardziej popularnym materiałem, który wykorzystuje się do produkcji bransolet i kopert jest stal szlachetna o próbie 316L (inaczej nazywana stalą chirurgiczną). Jest to seria, którą stosuje się w medycynie i piercingu ze względu na wysoki poziom odporności na działanie korozji, a dodatkowo ze względu na prawie 100% antyalergiczność. To właśnie z niej powstają sprzęty medyczne, śruby podtrzymujące złamane kości, sztyfty, szwy i inne bardzo przydatne rzeczy. Nie dziwi więc fakt, że w jubilerstwie zyskała tak dużą popularność, bo oprócz praktycznego zastosowania, to stal szlachetna posiada również walory estetyczne. Uwagę zwraca piękny połysk stali, z której wykonane są poszczególne akcesoria, a jeśli taki materiał dodatkowo się wypoleruje to zyskamy gustowne, unikalne zdobienie. Zaletą stali szlachetnej jest również to, że nieczernieje tak szybko jak srebro czy złoto niskiej próby. Dlatego biżuterią wykonaną ze stali szlachetnej możemy cieszyć się przez długie lata.

Przy produkcji zegarków wykorzystuje się też inne materiały. W tabeli przedstawione zostały materiały, a także ich wady i zalety przy produkcji zegarka.

 

Tabela 1 z rodzajami materiałów

Metody złotnicze stosowane w zegarkach

Istnieje znacznie więcej materiałów, z których wykonuje się bransolety i koperty. Jednak wybraliśmy te materiały, które można wykończyć dowolnym kolorem i w dowolny sposób np. stal szlachetna może być wypolerowana, wyszczotkowana, zmatowiona lub pokryta złoceniem. Jednak to, co najbardziej nas interesuje, to techniki złocenia, czyli pokrywanie metalu cienką warstewką złota, wykorzystywane w zegarkach. Można wyróżnić kilka metod: galwaniczną, IP, PVD, CNG i złote wstawki.

 

Zegarek damski Atlantic Seagold certyfikat

Metoda galwaniczna

Pierwsza z nich - metoda galwaniczna - polega na nanoszeniu przy obróbce elektrochemicznej równomiernej warstwy złota na dany metal. Tak powstająca powłoka często jest porowata, co w głównej mierze zależy od faktury metalu. Metoda ta wykorzystywana w zegarkach nie jest wystarczająco trwała. Warto pamiętać, że ma podobne właściwości jak zegarek wykonany ze złota - nie jest zbyt trwała, szybko się ściera, a do tego jest podatna na zarysowania. Dlatego o tak złocony zegarek należy odpowiednio dbać.

Metoda IP

Drugą metodą złocenia, o której należy wspomnieć, jest metoda IP (Ion Plating), czyli platerowanie jonowe. Jest to jedna z najpopularniejszych metod PVD wyodrębniona ze względu na nanoszenie par metalu i stosowana przez takie marki jak np. Emporio Armani, DKNY, Tommy Hilfiger, czy Fossil. Metoda IP polega na napylaniu złotego proszku wymiszanego z innym metalem np. tytanem na powierzchnię koperty lub bransolety. Zaletą tej techniki jest to, że warstwa złota jest gładka, a dzięki temu mniej podatna na ścieranie niż złocenie metodą galwaniczną.

 

Zegarek damski Emporio Aramini lifestyle

Metoda PVD

Kolejną metodą, do tej pory najtrwalszą i chętnie stosowaną przez takie marki jak np. Oris, Atlantic, Doxa, czy Epos, jest pozłacanie lub posrebrzanie techniką PVD (Physical Vapour Deposition) - fizyczne naparowywanie. Cały proces osadzania cząsteczek tlenków innych metali na bransoletę lub kopertę zegarka odbywa się w komorze próżniowej, w której panuje temperatura 400°C. W ten sposób powstaje gładka, niekorodująca i odporna na ścieranie powłoka. Zaletą jest to, że jest ona twardsza od złota i o wiele bardziej wytrzymała niż metoda IP, czy galwaniczna. Dodatkowo właściwości stali szlachetnej zostają ulepszone. W zależności od użytkowania może wytrzymać od kilku do kilkunastu lat.

 

Zegarek damski Epos ladies diamonds Automatic

Metoda inkrustacji

Ostatnią z ważniejszych, ale też stosowanych bardzo rzadko metod złocenia, jest metoda inkrustacji. Polega ona na umieszczeniu odpowiednich blaszek lub taśm zdobniczych wykonanych ze złota w konkretne miejsce na obudowie zegarka. Grubość najcieńszej ze stosowanych blaszek wynosi 0,2 mm, czyli jest 10 razy grubsza od złocenia galwanicznego. Złocenie tego typu jest o wiele bardziej trwałe, ale niestety o wiele droższe.

Pośrednie metody wykończenia zegarków

Istnieją czasami takie metody, gdzie firmy same opracowują własną metodą złocenia elementów do zegarka. Taką firmą jest między innymi Citizen, który stworzył technikę CNG (Citizen New Gold). Jest to chemiczne utwardzanie powłoki, która znajduje się na materiale bazowym np. stali szlachetnej.

 

Zegarek damski Citizen Lady Eco Drive zbliżenie

Warto wspomnieć też o metodzie DLC (Diamond Like Carbon). Nie jest to metoda złotnicza, ale uzyskiwana w tym procesie czarna powłoka nakładana na bransoletę, czy kopertę zegarka, jest niezwykle odporna na zarysowania. Trwałością dorównuje metodzie IP.

Kupuj na Zegarownia.pl!

Na stronie Zegarowni znajdziesz zegarki wykonane zarówno ze stali szlachetnej, spieku ceramicznego, tytanu, jak i złota. Od Ciebie tylko zależy, który model przypadnie Tobie do gustu. Kupując na Zegarownia.pl masz pewność, że kupujesz dobrej jakości zegarki u autoryzowanego sprzedawcy.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.