Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Porady

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

02 września 2017

Przed zakupem wymarzonego zegarka, na pewno zadałeś sobie pytanie - czy bransoleta nie będzie za luźna? Co zrobić w sytuacji, kiedy okaże się, że zsuwa się z nadgarstka? Oczywiście z pomocą może przyjść zegarmistrz, jednak w praktyce samodzielnie możesz zrobić to w domu. W tym artykule dowiesz się jak łatwo skrócić bransoletę w zegarku przy pomocy prostych narzędzi.

 
 

Skracanie bransolety w zegarku

Coraz więcej osób decyduje się na wybór zegarka na bransolecie. Do najczęstszych problemów właścicieli tych zegarków można uznać skracanie bransolety w zegarku. Jak to zrobić? Oto kilka naszych wskazówek, jak zrobić to w domu.

Jak skrócić bransoletę w zegarku? Nie jest to trudna czynność, jednak wielu z nas boi się zrobić to samodzielnie. Dlaczego? Brak odpowiednich narzędzi oraz czasu wolnego sprawia, że najłatwiej udać się z tym do zegarmistrza. Jak zmniejszyć bransoletę w zegarku w zaciszu domowym?

 

dopasowanie bransolety

 

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Tradycyjna bransoleta w zegarku składa się z niedużych ogniw, które łatwo można zdemontować. W celu usunięcia poszczególnych segmentów powinieneś zaopatrzyć się narzędzia, takie jak wbijak do bransolet lub inny przyrząd, zakończony ściętym szpikulcem. W praktyce może być to nawet pinezka, jednak w takim przypadku istnieje możliwość zarysowania bransolety. Potrzebne będzie Ci także coś, zakończone małym uchwytem, w celu wyjęcia szpilki z wnętrza ogniwa. Alternatywą może być pęseta, pamiętaj jednak, że i w tym przypadku możesz narazić zegarek na niewielkie zarysowania, przy nieprecyzyjnej pracy.

 

Pierwszym krokiem będzie odnalezienie strzałek na poszczególnych ogniwach bransolety po jej wewnętrznej stronie. Bez problemu odnajdziesz je u większości marek, m.in. Glycine, Seiko, Deep Blue czy innych dostępnych na naszej stronie. Sprawdzić to możesz oglądając zegarek w wersji 3D w galerii produktu. Producenci w ten sposób informują nas, które części można zdemontować, oraz w którym kierunku wybijać umieszczone wewnątrz szpilki. Chwycimy za nasze narzędzie do wypychania i delikatnie wbijamy je w dziurkę w oznaczonym ogniwie, a następnie chwytamy za wystającą część szpilki, wysuwając z ogniwa. Przy dużej regulacji należy pamiętać, aby robić to symetrycznie tzw. raz z jednego końca bransolety do zegarków, raz z drugiego. Po usunięciu niepotrzebnych ogniw należy złączyć bransoletę do zegarka i sprawdzić, z której strony wyszła szpilka, a następnie z powrotem ją włożyć i docisnąć.

 
 

Skracanie bransolety mesh w zegarku

Co w sytuacji, kiedy nasza koperta zawieszona jest na bransolecie mesh? Skracanie jej jest jeszcze prostsze, niż w przypadku bransolet z ogniwami, przede wszystkim z uwagi na to, że nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. W tym przypadku wystarczy nam jedynie przyrząd, z którego pomocą podważymy zatrzask na zewnętrznej stronie mocowania bransolety, np. płaski śrubokręt. Gdy odblokujemy mechanizm mocujący, należy dopasować rozmiar bransolety do nadgarstka i na wyznaczonej przez nas punkcie z powrotem zablokować mechanizm mocujący - czyli tzw. sprzączkę. Meshowe bransolety znajdziemy m.in. w kolekcji Casio Vintage oraz znacznej części oferty Bering.

 
 

Jak zmniejszyć bransoletę w zegarku?

Regulacja bransolety zegarka nie jest wcale taka trudna, jak może się wydawać. Warto zatem zdecydować się na tę czynność w domu i w szybki sposób dopasować bransoletę do własnego nadgarstka. Warto pamiętać, że zegarek nie powinien być za luźny lub za wąski. W ciągu dnia nasz nadgarstek zmienia swoją szerokość (puchnie np. od temperatury). Z tego względu idealnie dopasowana bransoleta powinna mieć trochę luzu. Uwzględnij to zatem w trakcie zmniejszania bransolety.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.