Porównanie zegarków sportowych Garmin Forerunner 745 i 945

Garmin

Porównanie zegarków sportowych Garmin Forerunner 745 i 945

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

27 marca 2023

Zależy Ci na poprawie kondycji i osiąganiu lepszych wyników w sporcie? Poszukujesz sprawdzonego i wielofunkcyjnego zegarka sportowego dla biegaczy i triathlonistów? Marka Garmin w swojej ofercie prezentuje zaawansowane urządzenia multisportowe z GPS, które efektywnie wspomogą twoje codzienne treningi. Jedną z takich serii jest Forerunner. Który model będzie dla Ciebie najlepszy? Aby ułatwić wybór, specjalnie dla Ciebie porównaliśmy ze sobą dwa zegarki Garmin - Forerunner 745 i Forerunner 945. Sprawdź ich najważniejsze różnice!

 
 

Garmin Forerunner 745 i Forerunner 945 - dla kogo?

Zanim przejdziemy do porównania obu modeli, warto zacząć od ich krótkiej charakterystyki. Zarówno Garmin Forerunner 745, jak i Forerunner 945 to wysokiej klasy multisportowe zegarki do biegania i triathlonu. Premiera pierwszego z nich odbyła się we wrześniu 2020 roku i był następcą Forerunner 735XT - podstawowego modelu stricte zaprojektowanego pod triathlonowe treningi. Z kolei poprzednikiem drugiego był Forerunner 935 będący lżejszą alternatywą dla zegarków z serii Garmin Fenix 5x Plus i późniejszy odpowiednik Garmin Fenix 6 PRO.

 

Zegarek Garmin Forerunner - trening biegowy sportowca

 

Producent Garmin zaprojektował oba omawiane Forerunnery z myślą o doświadczonych sportowcach trenujących zawodowo i przygotowujących się do zawodów biegowych i triathlonowych. Z tego też względu modele z serii 745 i 945 zostały wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji i spersonalizowane profile multisportowe. Dodatkowo zarówno pod względem budowy, jak i dostępnych aktywności zegarki Garmin są bardzo zbliżone do siebie. Poniżej sprawdzisz ich podobieństwa ich różnice!

 

Parametry techniczne Garmin Forerunner 745 i 945 - podobieństwa i różnice

Po pierwsze, decydując się na konkretny zegarek sportowy, każdy jego potencjalny użytkownik powinien sprawdzić jego parametry i budowę pod kątem tego, czy będzie wygodny w noszeniu. Dla każdego sportowca i użytkownika są jego parametry i budowa. Serie Forerunner 745 i 945 pod tym względem niewiele się od siebie różnią.

 
 • koperty wykonane z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym,
 • elastyczne silikonowe paski,
 • kolorowe, czytelne w słońcu, transreflektywne wyświetlacze Memory-In-Pixel (MIP) o rozdzielczości 240 x 240 px i średnicy 1,2’’ (30,4 mm);
 • szkło Corning® Gorilla® Glass DX,
 • wodoszczelność o klasie 5 ATM,
 • możliwość ładowania za pomocą ładowarki USB ze złączem Garmin.
 

Porównanie zegarków sportowych Garmin Forerunner 745 i Forerunner 945

 

Kontynuując, obydwa zegarki Garmin Forerunner 745 i 945 mają też następujące cechy wspólne jak:

 
 • zgodność ze smartfonami iPhone® i Android™,
 • wbudowane odbiorniki GPS, GLONASS, Galileo;
 • wbudowaną łączność Wi-Fi® (do aktualizacji aplikacji i pobierania muzyki na zegarek),
 • wsparcie dla czujników Bluetooth® i ANT+®,
 • wbudowany nadgarstkowy pomiar tętna Garmin Elevate™ z pulsoksymetrem,
 • wbudowane czujniki: wysokościomierza barometrycznego, kompasu, żyroskopu, akcelerometru i termometru;
 • wbudowany czujnik płatności zbliżeniowych NFC Garmin Pay™.
 

A jak to wygląda pod względem technicznym? Modele między sobą różnią się nieznacznie przede wszystkim rozmiarem swoich kopert, wagą i dysponowaną pamięcią. Garmin Forerunner 745 jest z pewnością mniejszym urządzeniem o wymiarach 43,8 x 43,8 x 13,3 mm, wadze 47 g i 4 GB pamięci. Natomiast jeśli zależy Ci na zwiększonej pamięci wewnętrznej, to odpowiednim wyborem będzie Garmin Forerunner 945. Dysponuje on 16 GB pamięci. Jego obudowa ma wymiary 47 x 47 x 13,7 mm, a waga to 50 g.

 

Czas działania baterii w Garmin Forerunner 745 i Forerunner 945

Z pewnością dla wielu użytkowników, bardzo istotnym, jak nie najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wyborem konkretnego Garmina Forerunner, będzie jego bateria, a właściwie czas jej działania. Jest to jedna z bardziej znaczących różnic pomiędzy zegarkami Forerunner 745 i 945. Nadal jednak wszystko zależy od tego, w jakim stopniu i do jakich aktywności sportowych dany model Garmina będzie przez Ciebie wykorzystywany. Tak więc, dla porównania:

Czas działania baterii w Garmin Forerunner 745 w trybie zegarka wynosi do 7 dni, tryb GPS z muzyką pozwala na korzystanie z urządzenia do 6 godzin, a tryb GPS bez muzyki to już 16 godzin działania na jednym ładowaniu. Dodatkowo w trybie UltraTrac™ czas wydłuża się aż do 21 godzin.
Biegaczom i triathlonistom, którym zależy na wydłużonym czasie działania baterii, szczególnie podczas długich treningów na świeżym powietrzu, zdecydowanie powinni wybrać Garmin Forerunner 945. Wartości te są zdecydowanie wyższe. W trybie zegarka jest to już 14 dni, w trybie GPS z muzyką to 10 godzin, a z GPS-em i bez muzyki wynosi do 36 godzin. Tryb UltraTrac™ pozwala na korzystanie z zegarka aż do 60 godzin.
 

Aktywności i funkcje sportowe w zegarkach Forerunner - podobieństwa

Jak już z pewnością wiesz zarówno Garmin Forerunner 745, jak i Garmin Forerunner 945 sprawdzi się w trakcie różnego rodzaju treningów biegowych, triathlonowych oraz podczas przygotowań do zawodów sportowych w tychże kategoriach. Oba zegarki są zaprojektowane w ten sposób, aby mogły rejestrować prawie każdą aktywność fizyczną.

 

Zegarki sportowe Garmin Forerunner - trening biegowy na świeżym powietrzu

 

Wspólne cechy zegarków Forerunner to również te związane z funkcjonalnością i wyposażeniem w profile sportowe. Tak więc, w obydwu Garminach znajdują się następujące udogodnienia takie jak:

 
 • funkcje telefoniczne przydatne na co dzień: otrzymywanie powiadomień z telefonu, możliwość odpowiedzi tekstowej (tylko dla systemu Android), sterowanie muzyką oraz jej odtwarzanie i przechowywanie na urządzeniu, zgodność z Garmin Connect™ Mobile;
 • monitoringi snu, oddechu i nawodnienia;
 • monitoring energii organizmu BodyBattery™,
 • funkcje śledzenia aktywności: licznik kroków, spalone kalorie, przebyty dystans, TrueUp™, Move IQ™;
 • funkcje dla zajęć fitness i na siłowni: treningi siłowe, wydolnościowe, na maszynach, joga, pilates;
 • ćwiczenia HIIT: treningi interwałowe, zaawansowane, wsparcie dla czujników dynamiki biegu, efekty treningu, obciążenie treningowe, charakter obciążenia, i in.;
 • funkcje biegowe: bieg, bieg po torze krytym, na bieżni, przełajowe biegi;
 • funkcje rowerowe: jazda, jazda w pomieszczeniu, MTB, zgodność z radarem i ze światłami Varia, kompatybilność z czujnikami prędkości i kadencji;
 • funkcje pływackie: pływanie na basenie i otwartym akwenie, bieganie z pływaniem, treningi pływackie, nadgarstkowy pomiar tętna pod wodą;
 • funkcje dla zajęć na powietrzu: chód, wędrówka, wspinaczka, jazda na nartach, snowboard, biegi narciarskie, SUP, wiosłowanie, kajak;
 • technologia PacePro™ - analiza zmiany trasy i wskazówki dot. tempa w celu kontroli i efektywności treningu,
 • ClimbPro - aktualne informacje o ukształtowaniu terenu podczas treningu: wznosy, nachylenia, odległości, wysokości, zbiegi, zjazdy itp.
 

To oczywiście nie wszystkie dostępne możliwości zegarków Garmin Forerunner 745 i Garmin Forerunner 945, a tylko niektóre z nich.

 

Garmin Forerunner 745 i Forerunner 945 - różnice w funkcjach sportowych

W przypadku obydwóch porównywanych Garminów Forerunner 745 i 945 większość występujących technologii i trybów sportowych są takie same. W takim razie, jakie są ich najważniejsze różnice? Tych akurat jest niewiele pod tym względem, jednak po pierwsze dotyczą one funkcji golfowych, a po drugie fabrycznie załadowanych map.

Te dodatkowe udogodnienia spotkamy w modelu Forerunner 945, który oferuje użytkownikowi n.in.:

 
 • dostęp do animacji treningowych wyświetlanych na ekranie zegarka,
 • pomiar częstotliwości oddechu podczas ćwiczeń, ale tylko ze zgodnym akcesorium;
 • dostęp do aplikacji Garmin Golf i możliwość sparowania z zegarkiem,
 • funkcje golfowe: 43 000 wgranych pól golfowych z całego świata, pomiar uderzeń i odległości, cyfrowa tablica wyników i śledzenie statystyk, zgodność z czujnikiem TruSwing™;
 • dostęp do fabrycznie załadowanych map topograficznych, dróg i szlaków;
 • obsługę pobieranych map kartograficznych,
 • tryb w okolicy i pozycje Xero dla funkcji dla zajęć na powietrzu,
 • dostęp do mapy Garmin Cycle Map, czyli mapy dla rowerzystów z możliwością wyznaczania tras.
 

Tych trybów nie ma w wersji 745. Jednakże brak tych funkcji w Garminie Forerunner 745 nie wyklucza w nim możliwości nawigowania po wcześniej zaplanowanej trasie, czyli od punktu do punktu. Małym minusem jest to, że w drodze powrotnej wskaże wyłącznie ten sam kierunek, z którego przyszliśmy podczas aktywności, ale tylko w linii prostej. Ten moduł jest dostępny między innymi przez aplikację Garmin Connect™ lub plik GPX.

 

Zegarki sportowe Garmin Forerunner - dostępne warianty

Na sam koniec warto wspomnieć o dostępnych wariantach obu Garminów, a także o tym, co znajduje się w zestawie razem ze sprzedawanym modelem.

 

Zegarek sportowy Garmin Forerunner 745 występuje w czterech wersjach kolorystycznych: czarnym, miętowym, czerwonym i białym. Każde urządzenie sprzedawane jest w oryginalnym opakowaniu. Do zestawu dołączona jest też instrukcja obsługi oraz przewód USB do ładowania.

 

Zegarek Garmin Forerunner 745 - dostępne warianty

 

Z kolei Garmin Forerunner 945 dostępny jest wyłącznie w dwóch wariantach sprzedażowych. Użytkownik może zdecydować się na wybór:

 
 • Samego zegarek wyłącznie w czarnym kolorze. Do niego dołączone są: firmowe opakowanie, instrukcja obsługi i przewód do ładowania i przesyłu danych.
 • Zestawu Triathlon Bundle w niebieskim kolorze, który jest propozycją dla początkujących i profesjonalnych sportowców przygotowujących się do zawodów triathlonowych. Do urządzenia dołączona jest następująca zawartość: dodatkowy zestaw pasków, czujniki HRM-Tri™ i HRM-Swim™, zestaw mocowań, przewód do ładowania i przesyłu danych, instrukcja obsługi oraz oryginalne pudełko.
 

Garmin Forerunner 745 czy Forerunner 945 - który wybrać?

Podsumowując, jeśli dopiero zaczynasz swoją sportową przygodę z bieganiem i triathlonem, w tym przypadku bardzo dobrym wyborem będzie zegarek Garmin Forerunner 745. Osobom już bardziej zaawansowanym, spędzających codziennie długie godziny na treningach na sali lub na świeżym powietrzu, z pewnością zależy na długim czasie działania baterii i łatwym dostępie do map. W tym przypadku rekomendowanym zegarkiem będzie Garmin Forerunner 945.

 

Pamiętaj! Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji użytkownika i jego oczekiwań względem sportowych zegarków. Odkryj bogatą ofertę zegarków Garmin, dostępną w naszym autoryzowanym salonie sprzedaży!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.