Zmiana czasu

Kiedy przestawiamy zegarki? Wszystko o zmianie czasu!

Kiedy zmieniamy czas na zimowy, a kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? U nas dowiesz się jak poprawnie przestawić zegarek na czas letni lub zimowy w 2021 roku.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do procesu zmiany czasu znacznie przyczynił się Benjamin Franklin. Zauważył on, że mimo świecącego słońca ludzie idą spać ze względu na obowiązującą godzinę. Skutkowało to tym, że wieczorem musieli oni korzystać ze sztucznego oświetlenia. Z punktu widzenia ekonomicznego było to bardzo niekorzystne. Dlatego, uznano, że doskonałym rozwiązaniem byłoby przesunięcie godziny w zegarku. Skutkowałoby to tym, że ludzie spaliby podczas zmroku, dzięki czemu w dzień mogliby korzystać z naturalnego światła.

 
 

zmiana czasu na zimowy

 

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2021 roku?

zmiana czasu na zimowy

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. W tym roku w Polsce zmiana czasu w zegarkach wypada na 30 października 2021 roku - przestawiamy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00, czyli cofamy wskazówki! Taka zmiana oznacza, że w tym dniu śpimy o godzinę dłużej!

 

zmiana czasu na letni

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni w 2022 roku?

zmiana czasu na letni

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Najbliższa zmiana czasu na letni wypada na 27 marca 2022 - przestawiamy wskazówki z godziny 2:00 na 3:00, czyli przesuwamy wskazówki do przodu! Niestety, ta zmiana oznacza, że nasz sen zostanie skrócony o godzinę!

Jak przestawić zegarek?

Modele wyposażone w naciąg ręczny lub automatyczny, a także po prostu klasyczne zegarki analogowe, cechują się znaczną liczbą elementów mechanicznych, wskutek czego aby przestawić zegarek należy zwykle tylko wyciągnąć koronkę i odpowiednio nią pokręcając dostosować wskazania wskazówek do aktualnej godziny.

Jednak w przypadku zegarków elektronicznych sytuacja się komplikuje – korzystanie z umieszczonych w takich zegarkach przycisków często nie jest oczywiste. Najpopularniejszy sposób przestawienia zegarka to jednak naciśnięcie przycisku „adjust”, a następnie przycisku „mode”. Pierwszy wprowadza w ustawienia zmiany czasu, najpierw godziny. Drugi – przestawia cyfry na wyświetlaczu. Po ustawieniu odpowiedniej godziny, np. 12, należy ponownie wcisnąć „mode” by przejść do minut. Po tym ponowne wciśnięcie przycisku „mode” akceptuje wprowadzone zmiany.

 

Zegarki z automatyczną zmianą czasu

Zegarki same zmieniające godzinę - oczywiście że takie istnieją! Są to dwie grupy produktów: smartwatche, które łączą się telefonem i zegarki posiadające synchronizację radiową. Te modele wyposażone są w automatyczną synchronizację do czasu letniego i zimowego, co sprawia, że zmieniają go bez żadnej ingerencji człowieka.

 

Koniec zmiany czasu w Polsce - kiedy?

W marcu 2019 roku w głosowaniu w Parlamencie Europejskim opowiedziano się za tym, aby znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Taka zmiana oznacza, że w marcu 2022 roku nastąpi ostatnia zmiana czasu na letni, dla Państw, które wybrałyby czas letni, natomiast w październiku 2021 roku nastąpi ostatnia zmiana czasu na zimowy, dla państw, które zdecydowałyby się właśnie na czas zimowy. To oznacza, że w Polsce po raz ostatni czas zmienimy w roku 2021. Od tego roku nie będzie już konieczna zmiana czasu z letniego na zimowy, oraz z zimowego na letni. Tak jak było to do tej pory.

sklep z zegarkami - zegarek na rękę Warszawa

Galeria Panorama, lokal 108
Al. Witosa 31
00-710 Warszawa

Sklep czynny w godzinach:
poniedziałek-piątek: 10:00 - 18:00
sobota: 10:00 - 14:00

Płatność kartą, gotówką
Odbiór zamówień

ZOBACZ SKLEP STACJONARNY
KONTAKT
sklep z zegarkami powiśle - zegarek na rękę Warszawa

Zegarownia Premium Powiśle
Wybrzeże Kościuszkowskie 45
00-347 Warszawa

Sklep czynny w godzinach:
poniedziałek - piątek: 12:00 - 19:00
sobota: 11:00 - 18:00

Płatność kartą, gotówką
Odbiór zamówień

ZOBACZ SKLEP PREMIUM
ZOBACZ NA MAPIE