Zmiana czasu

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu w 2023 roku!

Kiedy zmieniamy czas na letni, a kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? U nas dowiesz się jak poprawnie przestawić zegarek na czas letni lub zimowy w 2023 roku.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do procesu zmiany czasu znacznie przyczynił się Benjamin Franklin. Zauważył on, że mimo świecącego słońca ludzie idą spać ze względu na obowiązującą godzinę. Skutkowało to tym, że wieczorem musieli oni korzystać ze sztucznego oświetlenia. Sprawdzono statystyki zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana. Z punktu widzenia ekonomicznego było to bardzo niekorzystne. Dlatego, uznano, że doskonałym rozwiązaniem byłoby przesunięcie godziny w zegarku. Skutkowałoby to tym, że ludzie spaliby podczas zmroku, dzięki czemu w dzień mogliby korzystać z naturalnego światła.

 

czas letni - kiedy zmiana czasu 2023

 

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni w 2023 roku?

zmiana czasu na letni 2023

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Najbliższa zmiana czasu zimowego na letni wypada w ostatni weekend marca 26 marca 2023 - dokładniej w nocy z 25 na 26 marca 2023 (to noc z soboty na niedzielę). Zmiana czasu na letni odbywa się z 2:00 na 3:00, czyli przesuwamy wskazówki o pełną godzinę do przodu! Niestety, wprowadzenie czasu letniego w Polsce oznacza, że nasz sen zostanie skrócony o godzinę!

Wykorzystanie czasu letniego umożliwia nam efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego poprzez oszczędność energii elektrycznej. Wpływa to na rozwój i technologię. Badania zużycia energii elektrycznej wskazują, że stosowanie czasu letniego wpływa pozytywnie na działanie naszej gospodarki. Przesunięcie zegarków z czasu zimowego na letni ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, bo dzięki większej ilości światła słonecznego jesteśmy pogodniejsi i bardziej pozytywni.

 

zmiana czasu na zimowy 2023

 

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku?

zmiana czasu na zimowy 2023

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy zmiana czasu 2023 r? W tym roku w Polsce obecnie zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października – a dokładniej 29 października 2023 roku (zawsze to noc z soboty na niedzielę). Tego dnia przestawiamy zegarki o godzinę do przodu z 3:00 na 2:00, czyli cofamy wskazówki zegarów o jedną godzinę! Taka zmiana oznacza, że w tym dniu śpimy o godzinę dłużej! Dodatkowa godzina snu z pewnością dobrze odbije się na samopoczuciu każdego z nas, ale niekorzystnie zadziała na osoby, które tej nocy pełnią dyżur nocny.

Od tego momentu przez następne kilka miesięcy będziemy mieć tzw. czas zimowy.

 

Jak przestawić zegarek?

Modele wyposażone w naciąg ręczny lub automatyczny, a także po prostu klasyczne zegarki analogowe, cechują się znaczną liczbą elementów mechanicznych, wskutek czego, aby przestawić zegarek, należy zwykle tylko wyciągnąć koronkę i odpowiednio nią pokręcając dostosować wskazania wskazówek do aktualnej godziny.

Jednak w przypadku zegarków elektronicznych sytuacja się komplikuje – korzystanie z umieszczonych w takich zegarkach przycisków często nie jest oczywiste. Najpopularniejszy sposób przestawiania czasu w zegarku to jednak naciśnięcie przycisku „adjust”, a następnie przycisku „mode”. Pierwszy wprowadza w ustawienia zmiany czasu, najpierw godziny. Drugi – przestawia cyfry na wyświetlaczu. Po ustawieniu odpowiedniej godziny, np. 12, należy ponownie wcisnąć „mode”, by przejść do minut. Po tym ponowne wciśnięcie przycisku „mode” akceptuje wprowadzone zmiany.

 

Zegarki z automatyczną zmianą czasu

Zegarki same zmieniające godzinę – oczywiście, że takie istnieją! Są to dwie grupy produktów: smartwatche, które łączą się telefonem i zegarki posiadające synchronizację radiową. Te modele wyposażone są w automatyczną synchronizację do czasu letniego i zimowego, co sprawia, że zmieniają go bez żadnej ingerencji człowieka.

 

Smartwatch a zmiana czasu

Chcesz zawsze być o czasie i przejmować się jej zmianą? Automatyczna zmiana godziny jest tutaj nieodzowna. Właśnie dlatego potrzebujesz smartwatcha! Zegarek smartwatch łączy się bezpośrednio z używanym smartfonem lub innym urządzeniem i w oparciu o niego ustawiają właściwą godzinę. Zmiana czasu nigdy nie była tak łatwa, jak ze smart zegarkiem!

 
 

Ostatnia zmiana czasu – kiedy?

W 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję o ostatecznym zniesieniu zmiany czasu. W teorii ostatnia zmiana czasu w Polsce miała mieć miejsce w marcu 2021 roku i to wtedy mieliśmy zegarki przestawić po raz ostatni, jednak wybuch pandemii spowodował, że podjęte uchwały nie weszły w życie. Sprawę przejął również nasz rząd. 4 marca 2022 na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego mamy plan zmiany czasu na kolejne lata, zatem zmiana czasu na terenie Polski jest nadal aktualna i prezes Rady Ministrów nie planuje tego zmieniać w przyszłych latach. Co ciekawe, w całej Unii Europejskiej jesteśmy w jednej strefie czasowej i zmiana czasu następuje w tym samym terminie.

 

Zmiana czasu w zegarkach - zapytaj zegarmistrza

Nie chcesz zaszkodzić swojemu zegarkowi lub nie wiesz, jak prawidłowo zmienić godzinę w swoim zegarku? Zapytaj naszego doświadczonego Zegarmistrza z Serwisu Zegarownia! Skontaktuj się online lub telefonicznie, a jeśli jesteś z Warszawy lub okolic - przyjdź do naszego punku serwisowego w CH Panorama na Mokotowie.