Zmiana czasu

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu w 2022 roku!

Kiedy zmieniamy czas na letni, a kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? U nas dowiesz się jak poprawnie przestawić zegarek na czas letni lub zimowy w 2022 roku.

Historia zmiany czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Do procesu zmiany czasu znacznie przyczynił się Benjamin Franklin. Zauważył on, że mimo świecącego słońca ludzie idą spać ze względu na obowiązującą godzinę. Skutkowało to tym, że wieczorem musieli oni korzystać ze sztucznego oświetlenia. Z punktu widzenia ekonomicznego było to bardzo niekorzystne. Dlatego, uznano, że doskonałym rozwiązaniem byłoby przesunięcie godziny w zegarku. Skutkowałoby to tym, że ludzie spaliby podczas zmroku, dzięki czemu w dzień mogliby korzystać z naturalnego światła.

 

zmiana czasu na zimowy 2022

 

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku?

czas ziomowy kiedy zmiana czasu 2022

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy zmiana czasu 2022?
W tym roku w Polsce zmiana czasu w zegarkach wypada na 30 października 2022 roku (a dokładniej w nocy z 29 na 30 października — zawsze to noc z soboty na niedzielę). Tego dnia przestawiamy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00, czyli cofamy wskazówki o jedną godzinę! Taka zmiana oznacza, że w tym dniu śpimy o godzinę dłużej! Dodatkowa godzina snu z pewnością dobrze odbije się na samopoczuciu każdego z nas, ale niekorzystnie zadziała na osoby, które tej nocy pełnią dyżur nocny.

Od tego momentu przez następne kilka miesięcy będziemy mieć tzw. czas zimowy.

 

czas letni - kiedy zmiana czasu 2023

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni w 2023 roku?

zmiana czasu na letni 2023

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. Najbliższa zmiana czasu na letni wypada na 26 marca 2023 - dokładniej w nocy z 25 na 26 marca 2023 (to noc z soboty na niedzielę). Tej nocy przestawiamy wskazówki z godziny 2:00 na 3:00, czyli przesuwamy wskazówki do przodu! Niestety, ta zmiana oznacza, że nasz sen zostanie skrócony o godzinę!

 

Jak przestawić zegarek?

Modele wyposażone w naciąg ręczny lub automatyczny, a także po prostu klasyczne zegarki analogowe, cechują się znaczną liczbą elementów mechanicznych, wskutek czego aby przestawić zegarek należy zwykle tylko wyciągnąć koronkę i odpowiednio nią pokręcając dostosować wskazania wskazówek do aktualnej godziny.

Jednak w przypadku zegarków elektronicznych sytuacja się komplikuje – korzystanie z umieszczonych w takich zegarkach przycisków często nie jest oczywiste. Najpopularniejszy sposób przestawienia zegarka to jednak naciśnięcie przycisku „adjust”, a następnie przycisku „mode”. Pierwszy wprowadza w ustawienia zmiany czasu, najpierw godziny. Drugi – przestawia cyfry na wyświetlaczu. Po ustawieniu odpowiedniej godziny, np. 12, należy ponownie wcisnąć „mode” by przejść do minut. Po tym ponowne wciśnięcie przycisku „mode” akceptuje wprowadzone zmiany.

 

Zegarki z automatyczną zmianą czasu

Zegarki same zmieniające godzinę - oczywiście że takie istnieją! Są to dwie grupy produktów: smartwatche, które łączą się telefonem i zegarki posiadające synchronizację radiową. Te modele wyposażone są w automatyczną synchronizację do czasu letniego i zimowego, co sprawia, że zmieniają go bez żadnej ingerencji człowieka.

 

Smartwatch a zmiana czasu

Chcesz zawsze być o czasie i przejmować się jej zmianą? Automatyczna zmiana godziny jest tutaj nieodzowna. Właśnie dlatego potrzebujesz smartwatcha! Zegarek smartwatch łączy się bezpośrednio z używanym smartfonem lub innym urządzeniem i w oparciu o niego ustawiają właściwą godzinę. Zmiana czasu nigdy nie była tak łatwa, jak ze smart zegarkiem!

 
 

Zmiana czasu w zegarkach - zapytaj zegarmistrza

Nie chcesz zaszkodzić swojemu zegarkowi lub nie wiesz, jak prawidłowo zmienić godzinę w swoim zegarku? Zapytaj naszego doświadczonego Zegarmistrza z Serwisu Zegarownia! Skontaktuj się online lub telefonicznie, a jeśli jesteś z Warszawy lub okolic - przyjdź do naszego punku serwisowego w CH Panorama na Mokotowie.