Chronograf - czym jest i jak działa?

Porady

Chronograf - czym jest i jak działa?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

27 września 2017

Wiele zegarków spośród dostępnych na rynku posiada funkcję chronografu, bardzo często ułatwiającą życie. Jednak czym on jest? Czy jedynie malutkimi tarczami na cyferblacie zegarka?

 

Chronograf - co to jest?

Chronograf to komplikacja mechanizmu zegarka, która zapewnia precyzyjne odmierzanie czasu. W zależności od poziomu komplikacji urządzenie odmierza sekundy, ich części dziesiętne oraz setne sekundy, może także mierzyć bardzo długie odstępy czasu – nawet godziny. Mówiąc krótko, funkcja chronografu to nic innego jak stoper, przydatny dla każdego sportowca. Wystarczy użyć jednego z przycisków znajdujących się z boku koperty – wówczas ruszą wskazówki na dodatkowych tarczach, zwanych inaczej totalizatorami. Zatrzymania chronografu dokonuje się poprzez ponowne naciśnięcie przycisku, zaś sąsiedni zeruje licznik.

 

Chronograf jest dodatkową funkcją w zegarku, która umożliwia dokonywanie precyzyjnych pomiarów czasu. Jest to tzw. analogowy stoper uruchamiany zazwyczaj za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty. Najczęściej spotkamy go w zegarkach sportowych, ale często zdobi także modele casualowe.

 
Chronograf jest dodatkową funkcją w zegarku, która umożliwia dokonywanie precyzyjnych pomiarów czasu. Jest to tzw. analogowy stoper uruchamiany zazwyczaj za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty.
 

Od amatorskich pomiarów po precyzyjne odmierzanie czasu

Pierwsze chronografy powstały wcześniej, niż mogłoby się wydawać, bo już na przełomie XVIII i XIX wieku, niezależnie od zegarków. Miały postać przytwierdzonego do igły pióra, które poruszało się po uruchomieniu i zostawiało ślad atramentu, zapisując w ten sposób pomiar. Takie rozwiązanie dalekie było od precyzyjnego odmierzania odcinków czasu i musiało być zawsze porównywane z innymi pomiarami, dlatego nie przetrwało zbyt długo. Przełom nastąpił w 1821 roku, kiedy to powstał pierwszy chronograf, który mógł dokładnie zmierzyć czas przebyty od punktu A do B. Jego konstruktorem był francuski zegarmistrz, Nicolas M. Rieussec, a wynalazek powstał na zlecenie króla Ludwika XVII, który chciał znać dokładny czas, podczas którego konie przebywały trasę wyścigów.

 

Od tamtej pory kolejne chronografy wzorowano już na tym stworzonym przez Rieusseca. Z roku na rok coraz bardziej przypominały swoją formą zegarki. Do ich prężnego rozwoju przyczynił się przemysł militarny oraz rozwój awiacji. Początkowo miały postać stoperów bądź zegarków kieszonkowych z opcjonalną funkcją chronografu, a potem przybrały formę zegarków naręcznych, którą już dobrze znamy.

 

Jak działa chronograf w zegarku?

Zegarki z chronografem mają nieco bardziej skomplikowany mechanizm działania, niż zegarki tradycyjne – wiąże się to z koniecznością instalacji dodatkowych, dokładnych systemów odmierzających czas. Dlatego też zegarek często bywa droższy w stosunku do standardowych modeli. Najbardziej podstawowy chronograf mierzy jedynie sekundy, zawiera bowiem jedną wskazówkę, która po naciśnięciu przycisku z boku koperty zegarka zaczyna odmierzać czas. Taki zegarek ogranicza się jedynie do mierzenia sekund, natomiast bardziej skomplikowane zawierają nawet i trzy tarcze chronografu – liczące setne i dziesiętne części sekundy – zapewniają niezwykle dokładne odmierzanie odcinków czasu.

 

Chronograf w zegarku oprócz postaci subtarcz może przybierać także formę elektroniczną, najczęściej spotykaną w smartwatchach i zegarkach sportowych typu Casio G-Shock czy Puma. Przydaje się podczas uprawiania sportu, ale to także praktyczna opcja w życiu codziennym. Dokładny pomiar odcinków czasu będzie ważny chociażby w kuchni. Pozwoli zmierzyć czas pieczenia czy gotowania jajek. Dodatkowe tarcze na cyferblacie stanowią także walor estetyczny, sprawiając, że zegarek wygląda designersko i stylowo. Są uzupełnieniem głównej tarczy i mimo że zazwyczaj traktowane jako dodatkowa funkcja – dodają modelowi niepowtarzalnego klimatu. Chronograf często znajdziemy także w zegarkach lotniczych – w końcu w podniebnych przestworzach znaczenie ma każdy ułamek sekundy. Tę funkcjonalność umieszcza się także w modelach nawiązujących do motoryzacji, gdzie występuje zaraz obok służącego do pomiaru prędkości tachymetru.

 

Wychodzi więc na to, że chronograf w zegarku to nie tylko opcja praktyczna, lecz także estetyczna.

 
Zegarek męski Zeppelin Transatlantic 7694-2
 

Jak ustawić chronograf w zegarku? Instrukcja krok po kroku

Jak ustawić chronograf w zegarku? Załączamy krótką instrukcję, która pozwoli Ci wyzerować ustawienia stopera.

 

Instrukcja obsługi chronografu w zegarku jest dość krótka i nieskomplikowana. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć koronkę do końca i, używając przycisków, przestawić wskazówki subtarcz na pozycję wyjściową. W modelach niektórych marek ustawianie chronografu wymaga wyciągnięcia koronki, a następnie wciśnięcia przycisków górnego i dolnego naraz przez kilka sekund. Po zakończeniu operacji trzeba też pamiętać o ustawieniu właściwej godziny, której odmierzanie było przez ten czas wstrzymane.

 

Do czego służy chronograf? Jak używać chronografu w zegarku na co dzień?

Chronograf bywa niezastąpiony, szczególnie dla sportowców. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dyscyplinę, w której liczy się czas, bez możliwości jego precyzyjnego zmierzenia. Tym samym zegarki z chronografem są niezbędne dla każdego, dążącego do pobicia wszystkich rekordów sportowca. Najpopularniejszym wykorzystaniem chronografu jest oczywiście mierzenie czasu podczas biegania – nawet w dobie elektronicznych zegarków wiele osób wybiera jednak analogowe zegarki posiadające chronograf. Jednym z powodów jest ich uniwersalny wygląd – mogą służyć jednakowo jako zegarki sportowe oraz pełnić funkcję stylowej ozdoby na oficjalne okazje. Zegarki z chronografem idealnie pasują także dla wszelkiej maści trenerów i instruktorów sportowych, którzy muszą sprawdzać czas swoich podopiecznych, a jednocześnie chcą zachować stylowy i ekskluzywny wygląd.

 

Jak używać chronografu? Korzystając z umieszczonych po boku koperty przycisków uruchamiających i zatrzymujących pomiar. Producenci starają się, aby funkcja ta była jak najbardziej intuicyjna i łatwa w użyciu.

 

Odpowiedź na pytanie, do czego służy chronograf w zegarku, wydaje się stosunkowo prosta – pełni on funkcję chronografu oraz estetycznego dodatku.

 
Zegarek damski Vostok Europe Undine Limited Edition VK64-515E628
 

Chronometr a chronograf w zegarku – wyjaśniamy różnicę

Chronometr i chronograf to często mylone pojęcia, tym bardziej że oba dotyczą zegarków. Chronometr to nic innego jak zegarek o bardzo wysokiej dokładności, odporny na zmienne warunki pracy. Najczęściej o tym, że model jest chronometrem, świadczy certyfikat COSC (skrót od Szwajcarskiego Instytutu Testowania Chronometrów). Chronograf to, jak już wiemy, zegarek z funkcją analogowego stopera mierzącego odcinki czasu, malutkie tarcze pełnią w nim formę wskazań pomiarów. Ich dokładność może wynosić dziesiętne, a nawet setne części sekundy.

 

Jaki zegarek z chronografem wybrać?

Jednym z przykładów może być elegancki Zeppelin Transatlantic 7694-2, posiadający dwie tarcze chronografu oraz wskaźnik czasu dobowego. Ciemna tarcza w kolorze klasycznej czerni sprawia, że wszystkie elementy są niezwykle czytelne. Innym rewelacyjnym przykładem będzie zegarek męski Citizen Promaster Blue Angels Eco-Drive Radio Controlled AT8020-54L, posiadający mechanizm solarny Eco-Drive, który napędza każde źródło światła – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Dzięki dwóm tarczom chronografu mierzenie czasu jest jeszcze bardziej precyzyjne. Oczywiście w dobie zegarków smartwatch, posiadających setki funkcji i możliwości, zwykłe zegarki z chronografem zdają się wyglądać nieco przestarzale, jednak trzeba powiedzieć, że to klasyczne zegarki są najbardziej wytrzymałe i wodoszczelne, a to prawdziwa zaleta, w szczególności dla miłośników wyczynów na świeżym powietrzu, takich jak kolarze czy biegacze. Wśród modeli z komplikacją chronografu nie brakuje także zegarków dla pań. Ciekawą propozycję stanowi zegarek damski Vostok Europe Undine Limited Edition VK64-515E628 czy Michael Kors Ritz Chronograph MK6485. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz szeroki wybór modeli z chronografem.

 

Zegarek damski Michael Kors Ritz Chronograph MK6485


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.