Chronograf - czym jest i jak działa?

Porady

Chronograf - czym jest i jak działa?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

27 września 2017

Wiele zegarków spośród dostępnych na rynku posiada funkcję chronografu, bardzo często ułatwiającą życie. Jednak czym on jest? Czy jedynie malutkimi tarczami na cyferblacie zegarka?

Chronograf  - co to jest?

Chronograf to komplikacja mechanizmu zegarka, dzięki której, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, zegarek zaczyna odmierzać czas od tej chwili. W zależności od poziomu komplikacji czasomierz odmierza sekundy, ich części dziesiętne oraz setne, może także mierzyć bardzo długie odstępy czasu – nawet godziny. Mówiąc krótko, chronograf pełni funkcję stopera, przydatnego dla każdego sportowca. Wystarczy użyć jednego z przycisków znajdujących się z boku koperty – wówczas ruszą wskazówki na dodatkowych tarczach. Zatrzymania chronografu dokonuje się poprzez ponowne naciśnięcie przycisku, zaś sąsiedni zeruje licznik.

Chronograf jest dodatkową funkcją w zegarku, która umożliwia dokonywanie precyzyjnych pomiarów czasu. Jest to tzw. analogowy stoper uruchamiany zazwyczaj za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty.

Jak działa chronograf w zegarku?

Mechanizm działania zegarków z chronografem jest bardziej skomplikowany, niż w zegarkach z tradycyjnym systemem – wiąże się to z koniecznością instalacji dodatkowych, bardziej dokładnych systemów odmierzających czas. Dlatego też zegarek często bywa droższy w stosunku do standardowych modeli. Najbardziej podstawowy chronograf zawiera bowiem jedynie jedną wskazówkę, która po naciśnięciu przycisku z boku koperty zegarka zaczyna odmierzać czas. Taki zegarek ogranicza się jedynie do mierzenia sekund, natomiast bardziej skomplikowane zawierają nawet i trzy tarcze chronografu – liczące setne i dziesiętne części sekundy.

zegarek męski Zeppelin 7694-4 z chronografem zegarek męski Zeppelin 7694-4 tarcza z chronografem

Do czego służy chronograf?

Chronograf jednak bywa niezastąpiony, szczególnie dla sportowców. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dyscyplinę, w której liczy się czas, bez możliwości jego precyzyjnego zmierzenia. Tym samym zegarki z chronografem są niezbędne dla każdego, dążącego do pobicia wszystkich rekordów sportowca. Najpopularniejszym wykorzystaniem chronografu jest oczywiście mierzenie czasu podczas biegania – nawet w dobie elektronicznych zegarków wiele osób wybiera jednak analogowe zegarki posiadające chronograf. Jednym z powodów jest ich uniwersalny wygląd – mogą służyć zarówno jako zegarki sportowe oraz pełnić funkcję stylowej ozdoby w oficjalnych okazjach. Zegarki z chronografem idealnie pasują także dla wszelkiej maści trenerów i instruktorów sportowych, którzy muszą sprawdzać czas swoich podopiecznych, a jednocześnie chcą zachować stylowy i ekskluzywny wygląd.

zegarek męski Citizen Eco-Drive Chronograph ca4330-81l zegarek męski Citizen Eco-Drive Chronograph ca4330-81l tarcza

Jaki zegarek z chronografem wybrać?

Jednym z przykładów może być elegancki Zeppelin Transatlantic 7694-4 (na zdjęciu powyżej), posiadający dwie tarcze chronografu oraz wskaźnik czasu dobowego. Jasna tarcza w pięknym srebrnym kolorze sprawia, że wszystkie elementy tarczy są niezwykle czytelne. Innym rewelacyjnym przykładem będzie zegarek Citizen Eco-Drive Chronograf CA4330-81L (na zdjęciu powyżej), posiadający mechanizm solarny Eco-Drive, który napędza każde źródło światła – tak naturalne, jak i sztuczne. Dzięki dwóm tarczom chronografu mierzenie czasu jest jeszcze bardziej precyzyjne. Oczywiście w dobie zegarków smartwatch, posiadających setki funkcji i możliwości, zwykłe czasomierze z chronografem zdają się wyglądać nieco przestarzale, jednak trzeba powiedzieć, że to klasyczne zegarki są najbardziej wytrzymałe i wodoszczelne, a to prawdziwa zaleta, w szczególności dla miłośników wyczynów na świeżym powietrzu, takich jak kolarze czy biegacze. Posiadają także zwykle mechanizm kwarcowy lub automatyczny, a więc funkcjonujący dużo dłużej, niż smartwatche, które, póki co, trzeba ładować codziennie.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.