Chronograf - czym jest i jak działa?

Wiele zegarków spośród dostępnych na rynku posiada funkcję chronografu, bardzo często ułatwiającą życie. Jednak czym on jest? Czy jedynie malutkimi tarczami na cyferblacie zegarka?

Chronograf  - co to jest?

Chronograf to komplikacja mechanizmu zegarka, dzięki której, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, zegarek zaczyna odmierzać czas od tej chwili. W zależności od poziomu komplikacji czasomierz odmierza sekundy, ich części dziesiętne oraz setne, może także mierzyć bardzo długie odstępy czasu – nawet godziny. Mówiąc krótko, chronograf pełni funkcję stopera, przydatnego dla każdego sportowca. Wystarczy użyć jednego z przycisków znajdujących się z boku koperty – wówczas ruszą wskazówki na dodatkowych tarczach. Zatrzymania chronografu dokonuje się poprzez ponowne naciśnięcie przycisku, zaś sąsiedni zeruje licznik.

Chronograf jest dodatkową funkcją w zegarku, która umożliwia dokonywanie precyzyjnych pomiarów czasu. Jest to tzw. analogowy stoper uruchamiany zazwyczaj za pomocą przycisku umieszczonego na boku koperty.

Jak działa chronograf w zegarku?

Mechanizm działania zegarków z chronografem jest bardziej skomplikowany, niż w zegarkach z tradycyjnym systemem – wiąże się to z koniecznością instalacji dodatkowych, bardziej dokładnych systemów odmierzających czas. Dlatego też zegarek często bywa droższy w stosunku do standardowych modeli. Najbardziej podstawowy chronograf zawiera bowiem jedynie jedną wskazówkę, która po naciśnięciu przycisku z boku koperty zegarka zaczyna odmierzać czas. Taki zegarek ogranicza się jedynie do mierzenia sekund, natomiast bardziej skomplikowane zawierają nawet i trzy tarcze chronografu – liczące setne i dziesiętne części sekundy.

zegarek męski Zeppelin 7694-4 z chronografem zegarek męski Zeppelin 7694-4 tarcza z chronografem

Do czego służy chronograf?

Chronograf jednak bywa niezastąpiony, szczególnie dla sportowców. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dyscyplinę, w której liczy się czas, bez możliwości jego precyzyjnego zmierzenia. Tym samym zegarki z chronografem są niezbędne dla każdego, dążącego do pobicia wszystkich rekordów sportowca. Najpopularniejszym wykorzystaniem chronografu jest oczywiście mierzenie czasu podczas biegania – nawet w dobie elektronicznych zegarków wiele osób wybiera jednak analogowe zegarki posiadające chronograf. Jednym z powodów jest ich uniwersalny wygląd – mogą służyć zarówno jako zegarki sportowe oraz pełnić funkcję stylowej ozdoby w oficjalnych okazjach. Zegarki z chronografem idealnie pasują także dla wszelkiej maści trenerów i instruktorów sportowych, którzy muszą sprawdzać czas swoich podopiecznych, a jednocześnie chcą zachować stylowy i ekskluzywny wygląd.

zegarek męski Citizen Eco-Drive Chronograph ca4330-81l zegarek męski Citizen Eco-Drive Chronograph ca4330-81l tarcza

Jaki zegarek z chronografem wybrać?

Jednym z przykładów może być elegancki Zeppelin Transatlantic 7694-4 (na zdjęciu powyżej), posiadający dwie tarcze chronografu oraz wskaźnik czasu dobowego. Jasna tarcza w pięknym srebrnym kolorze sprawia, że wszystkie elementy tarczy są niezwykle czytelne. Innym rewelacyjnym przykładem będzie zegarek Citizen Eco-Drive Chronograf CA4330-81L (na zdjęciu powyżej), posiadający mechanizm solarny Eco-Drive, który napędza każde źródło światła – tak naturalne, jak i sztuczne. Dzięki dwóm tarczom chronografu mierzenie czasu jest jeszcze bardziej precyzyjne. Oczywiście w dobie zegarków smartwatch, posiadających setki funkcji i możliwości, zwykłe czasomierze z chronografem zdają się wyglądać nieco przestarzale, jednak trzeba powiedzieć, że to klasyczne zegarki są najbardziej wytrzymałe i wodoszczelne, a to prawdziwa zaleta, w szczególności dla miłośników wyczynów na świeżym powietrzu, takich jak kolarze czy biegacze. Posiadają także zwykle mechanizm kwarcowy lub automatyczny, a więc funkcjonujący dużo dłużej, niż smartwatche, które, póki co, trzeba ładować codziennie.

średnia ocena: 4.1