Rotomat - przyjaciel zegarka z mechanizmem automatycznym

Porady

Rotomat - przyjaciel zegarka z mechanizmem automatycznym

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

06 listopada 2018

Pasjonaci zegarków, którzy w swojej kolekcji posiadają więcej niż jeden zegarek z automatycznym naciągiem wiedzą, jak kłopotliwe bywa ustawianie ich nawet po krótkiej przerwie. Jeszcze więcej problemów sprawiają modele wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak kalendarz, czy wskazanie faz księżyca, których wyregulowanie wymaga nie tylko dodatkowego czasu, ale też specjalnych akcesoriów.

 

Zegarek automatyczny a rotomat

Zegarek automatyczny to świetne urządzenie, dzięki któremu z reguły nie musimy szczególnie pamiętać o nakręcaniu lub wymianie baterii. Należy jednak pamiętać, że zegarek z automatycznym naciągiem, którego jakiś czas nie używamy, siłą rzeczy nie nakręca się – mechanizmu nie zasilają wówczas ruchy naszej ręki. Może stać się to kłopotliwe, kiedy nasza kolekcja składa się z większej liczby takich zegarków, a poszczególne egzemplarze zakładamy wyłącznie przy konkretnych, specjalnych okazjach. Co więcej, zegarek nieużywany przez dłuższy czas może stracić swoje walory związane z precyzją chodu. Posiadaczom rozbudowanych kolekcji automatów z pomocą przychodzi rotomat (ang. 'watch winder').

 

Rotomat – co to jest i jak działa?

Rotomat to urządzenie służące do przechowywania zegarków wyposażonych w automatyczny naciąg. W zależności od modelu może przechowywać od jednego do kilkudziesięciu zegarków, które bezustannie wprawiane są w ruch okrężny podobny do ruchu ludzkiego nadgarstka. Najpopularniejsze rotomaty zasilane są energią elektryczną, jednak na rynku znajdziemy też te pracujące przy pomocy akumulatorów. Profesjonalny rotomat do zegarków pozwala na dostosowanie parametrów do indywidualnych parametrów mechanizmu i pozwala ustawić kierunek obrotu oraz liczbę obrotów na dzień.

 

rotomaty do zegarków

 

Dobry rotomat do zegarka – na co zwracać uwagę?

Czym mogą różnić się poszczególne modele rotomatów? Przy zakupie takiego urządzenia należy zwrócić uwagę nie tylko na to, ile zegarków można w nim umieścić, ale także czy umożliwia regulację liczby obrotów. Będzie to miało znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy dysponujemy zegarkami wyposażonymi w mechanizmy różnej klasy i różnego rodzaju. Liczba koniecznych obrotów na dobę może wynosić między 500 a 850 - wszystko zależy od konkretnego modelu. Jeśli posiadamy zegarki o sporym rozmiarze koperty, przed zakupem zweryfikujmy, czy nasze urządzenia podczas pracy rotomatu nie będą się o siebie ocierać. Warto również sprawdzić, czy praca rotomatu nie jest zbyt głośna

 

Rotomat zegarkowy – dla kogo?

Każdy, kto nieregularnie używa swojego czasomierza lub posiada więcej niż jeden zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny, powinien rozważyć zakup rotomatu. Najprostsze modele możemy kupić już od 100 złotych, jednak wybierając rotomat dla swojej kolekcji, warto zdecydować się na nieco bardziej zaawansowane urządzenie. Górnej granicy ceny rotomatów nie można wskazać – ekskluzywne modele, stworzone dla kilkudziesięciu zegarków wyposażone są często w dodatkowe półki, pojemnik na cygara i barek, a wykonane są z najwyższej jakości drewna i stali.

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.