Mechanizm automatyczny - zasady funkcjonowania

Rozmaitości

Mechanizm automatyczny - zasady funkcjonowania

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

30 maja 2018

Mechanizm to najważniejszy element konstrukcji zegarka. Jest on odpowiedzialny za jego działanie i to od niego zależy, z jaką precyzją i dokładnością wyświetlany będzie czas na cyferblacie czasomierza. Obecnie na rynku zegarków wyróżnić możemy kilka rodzai czasomierzy, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Hołdem dla klasyki zegarmistrzostwa jest aparat mechaniczny, który wprawiany jest w ruch poprzez cykliczne nakręcanie za pomocą koronki. Zegarek taki wymaga od nas dużej dyscypliny i systematyczności. Najpopularniejszym z mechanizmów jest mechanizm kwarcowy zasilany baterią, który często stosuje się w zegarkach budżetowych. Ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm automatyczny, który nakręcany jest samoczynnie, wraz z każdym ruchem nadgarstka właściciela. Brak konieczności cyklicznego nakręcania oraz regularnej wymiany baterii sprawia, że przy codziennym noszeniu czasomierza na nadgarstku właściciel zapomina wręcz o jego posiadaniu.

 

Jak działa mechanizm automatyczny?

Powstanie pierwszego mechanizmu automatycznego datuje się na rok 1770, a jego wynalezienie przypisywane jest szwajcarskiemu zegarmistrzowi Abrahamowi-Luisowi Perrelet. Mimo to, pierwszy zegarek naręczny, działający w oparciu o tenże rodzaj mechanizmu, opatentowany został w 1923 roku przez Johna Harwooda. Masowa produkcja czasomierzy automatycznych ruszyła w 1926 roku. Główną rolę w aparacie z automatycznym naciągiem odgrywa rotor, który nazywany jest również wahnikiem. Element ten napędzany jest wraz z każdym ruchem nadgarstka właściciela zegarka i naciąga sprężynę napędową, która wprawia wskazówki w ruch. Zastosowanie aparatu z automatycznym naciągiem w danym czasomierzu, rozpoznać możemy po jednostajnym i płynnym ruchu wskazówki sekundnika. Wiele z modeli posiada przeszklone dekle lub tarczę typu open-heart, przez które możemy obserwować wygląd i sposób działania mechanizmu.

 

mechanizm automatyczny zbliżenie

 

Rezerwa chodu i rotomat

Modele, których pracę oparto o mechanizm automatyczny, posiadają rezerwę chodu, która pozwala nawet na 40-godzinną pracę zegarka bez konieczności nakręcania. W praktyce oznacza to, że jeśli odłożymy nasz czasomierz na półkę na tenże czas, zegarek nieustannie będzie działać i wskazywać prawidłową godzinę. W sytuacji, gdy w naszej kolekcji znajduje się kilka zegarków automatycznych i nie jesteśmy w stanie nosić każdego z nich regularnie na nadgarstku, zbawiennym może okazać się rotomat. Jest to urządzenie, które imituje ruch ręki poprzez wykonywanie cyklicznych obrotów wokół własnej osi.

 
 

Elegancki zegarek męski z automatycznym naciągiem

Świetną propozycją męskiego czasomierza o eleganckim charakterze, którego pracę oparto o mechanizm automatyczny, jest Zeppelin Count Automatic 7656M-5. Srebrną kopertę oraz siatkowaną bransoletę w tym samym kolorze wykonano z najwyższej jakości stali szlachetnej, która nie powoduje obtarć oraz nie uczula. Biały cyferblat, który wyposażono w analogowy datownik ulokowany na wysokości godziny trzeciej, przykryto odpornym na zarysowania i obtłuczenia szkiełkiem mineralnym. Przeszklony dekiel pozwala na obserwowanie działania mechanizmu. Zegarek posiada wodoszczelność w klasie 50 metrów, co oznacza, że do jego wnętrza nie dostanie się woda w przypadku zachlapań.

 

Damski zegarek z mechanizmem automatycznym

Ciekawym damskim zegarkiem z mechanizmem automatycznym jest Seiko Presage Automatic SSA811J1. Jego korpus oraz bransoleta wykonane są ze stali szlachetnej. Czasomierz wyposażono w czytelny cyferblat typu open-heart o białym kolorze oraz przeszklony dekielek, za pomocą których możemy obserwować kunszt wykonania mechanizmu. Tarcza przykryta jest niezwykle odpornym na zarysowania szkiełkiem szafirowym, które posiada 9 na 10 możliwych punktów w mierzącej twardość materiału Skali Mohsa. Wodoszczelność w klasie 100 metrów oznacza, że w zegarku można pływać oraz nurkować bez akwalungu.

 

Zegarek automatyczny typu diver

Miłośnicy nurkowania, którzy poszukują wodoodpornego zegarka wyposażanego w mechanizm automatyczny, powinni być zainteresowani czasomierzem Invicta Pro Diver Automatic 8926. Zegarek posiada wodoszczelność w klasie 200 metrów, dzięki czemu można w nim pływać oraz nurkować z akwalungiem na dużych głębokościach. Posiada on kopertę oraz bransoletę, które zostały wykonane ze stali szlachetnej o srebrnym kolorze. Czarny cyferblat przykryto odpornym na zarysowania szkiełkiem mineralnym. Model wyposażono w analogowy datownik, ulokowany na wysokości godziny trzeciej.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.