Frederique Constant Classic Date Manufacture: odświeżony design i trzy dni rezerwy chodu

Frederique Constant

Frederique Constant Classic Date Manufacture: odświeżony design i trzy dni rezerwy chodu

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

17 kwietnia 2024

Frederique Constant zaprezentował trzy nowe modele Classic Date Manufacture. Klasyczny design oczywiście pozostał, zegarki wyposażono natomiast w kilka nowych funkcji, między innymi w nowy kaliber z imponującą rezerwą chodu i pięcioletnią gwarancją. Czym jeszcze charakteryzują się nowe modele od Frederique Constant?

 
 

Odświeżona kolekcja zegarków Frederique Constant Classic Date Manufacture

W nowych modelach Frederique Constant zastosowano stalową kopertę o zmniejszonych do 40 mm wymiarach (przy 42 mm poprzednich modeli). Minimalistyczny projekt tarczy doprowadził do całkowitego przeprojektowania znaczników godzin, wskazówek i koła minutowego. W kopercie osadzono tarczę pozbawioną cyfr, które zastąpiły nakładane, szlifowane i ręcznie polerowane smukłe indeksy liniowe. Nieco mniejsze na godzinie 5 i 7, by zapewnić więcej miejsca sub-tarczy datownika dni miesiąca umieszczonego na godzinie 6. W kolekcji znajdują się tarcze w kolorach czarnym, srebrnym i łososiowym, które zdobione są szlifem słonecznym. Wersje srebrna i łososiowa są szczególnie jasne, podczas gdy trzeci wariant i jego czarna tarcza oferują ciemniejszą, bardziej współczesną alternatywę.

 

Frederique Constant Classic Date Manufacture łososiowy

 

Frederique Constant Classic Date Manufacture w trzech wariantach kolorystycznych

Wersja z tarczą w kolorze łososiowym dostępna jest na czekoladowo-brązowym pasku ze skóry aligatora. Zegarek ten posiada srebrne indeksy i wskazówki, natomiast koło minutowe i cyfry na datowniku są czarne, by zapewnić optymalną czytelność. Podobnie wygląda tarcza modelu o srebrnym cyferblacie, którego kopertę połączono z granatowym paskiem ze skóry aligatora. Czarna tarcza trzeciego modelu kontrastuje ze srebrną kopertą połączoną z czarnym paskiem. Znaczniki i wskazówki są srebrne, a koło minutowe i cyfry na datowniku białe. Cyferblaty zegarków Frederique Constant chronione są przez szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Wodoszczelność modeli wynosi 5 ATM, co chroni je w razie większego zachlapania.

 
Frederique Constant Classic Date Manufacture czarna tarcza
Frederique Constant Classic Date Manufacture biała tarcza
 

Trzydniowa rezerwa chodu w zegarkach  Frederique Constant Classic Date Manufacture

Każdy z trzech zegarków wyposażono w zmodernizowane mechanizmy automatyczne. Starsze kalibry z rezerwą chodu wynoszącą 38 godzin zastąpiono manufakturowanym mechanizmem automatycznym FC-706 łożyskowany na 26 kamieniach z rezerwą chodu wynoszącą 72 godziny. Werk ten wywodzi się z mechanizmu FC-710 (baza techniczna, która była używana do zasilania kolekcji Manufacture od 2012 roku) i wykorzystuje ponad 90% tych samych komponentów, dzięki czemu jest wyjątkowo dobrze przetestowany i wysoce niezawodny. Na mostkach zastosowano nowe wykończenie obejmujące wzór Cotes de Genève w kształcie wachlarza, które zastąpiło poprzedni okrągły motyw.

 

Frederique Constant Classic Date Manufacture mechanizm


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.