Zegarki męskie z fazami księżyca. 5 naszych propozycji

TOP

Zegarki męskie z fazami księżyca. 5 naszych propozycji

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

17 lipca 2023

Wskaźniki faz księżyca to jedna z bardziej fascynujących komplikacji zegarkowych. Związana jest odmierzanie czasu i dostosowaniem życiowego rytmy do cyklu księżycowego i jego poszczególnych faz na podstawie wnikliwej obserwacji nocnego nieba. Wiele renomowanych marek zegarmistrzowskich, ze względu na rosnące zainteresowanie tą funkcją, projektuje nie tyle, co praktyczne, ale też pobudzające wyobraźnię zegarki ze wskaźnikiem faz księżyca. Jak działa komplikacja faz księżyca? Jak odczytywać z niej potrzebne informacje? Jaki zegarek z funkcją faz księżyca wybrać? Tego dowiesz się już teraz z poniższego artykułu!

 
 

Co to jest wskaźnik faz księżyca?

Zegarek z fazami księżyca to nic innego jak zegarek wyposażony w komplikację mechanizmu wskazującą na aktualną fazę Księżyca. Warto zaznaczyć, że nie jest to nowa technologia. Urządzenia do śledzenia cyklu i obserwacji nocnego nieba były znane już w starożytności. Najstarszym przykładem tego typu była grecka Antikythera, czyli ręcznie napędzany model Układu Słonecznego umożliwiający śledzenie pozycji ciał niebieskich.

 

Zegarek męski Aerowatch z fazami księżyca

 

Jeszcze do XVIII wieku do określania faz Księżyca służyły oddzielne przyrządy miernicze. Wtedy też właśnie zaczęły się pojawiać pierwsze zegary astronomiczne ze wspomnianym już wskaźnikiem, ale głównie jako element wyposażenia katedr i kościołów. Dopiero w XX wieku po pojawieniu się zegarków naręcznych zegarmistrzowie zaczęli wprowadzać tę funkcję do podstawowych komplikacji zegarkowych.

 

Co wyróżnia zegarki z funkcją faz księżyca?

Wskaźnik faz księżyca jest bez wątpienia wyjątkową funkcją, nierzadko zwracającą uwagę i przyciągającą spojrzenia pięknymi detalami. Producenci zegarków prześcigają się w tworzeniu spektakularnych dekoracji i wyrafinowanych zdobień, odwzorowując na tarczy kawałek nocnego nieba. Przy tym nie można pominąć też najważniejszej kwestii, a mianowicie praktyczności takiego rozwiązania.

 

Jak działa funkcja faz księżyca?

Pełen cykl księżycowy trwa dokładnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy, a wskaźnik faz księżyca w zegarku pozwala zarówno na bieżąco śledzić jego cykl i długość, jak i zorientować się w aktualnej fazie cyklu np. podczas pochmurnej nocy. W zależności od zastosowanego mechanizmu w zegarku wskaźnik przesuwa się zgodnie z aktualną fazą Księżyca czy to nów, pierwsza kwadra, pełnia, czy też ostatnia kwadra. W związku z tym odczytanie fazy jest niezwykle proste, ponieważ graficzna forma pojawiająca się na cyferblacie odwzorowuje aktualny wygląd naturalnego satelity Ziemi.

 

Zegarek męski epos Ouvre D'Art z fazami księżyca

 

Zegarki męskie z fazami księżyca – 5 top propozycji

Wiedząc, czym jest funkcja wskaźnika faz księżyca w zegarku i co ją wyróżnia, pora przejść do 5 naszych propozycji zegarków męskich z fazami księżyca!

 

Realistyczny wskaźnik faz księżyca i męski zegarek Schaumburg MooN Meteorite

Pierwszą propozycją dla prawdziwych kolekcjonerów i miłośników wysokiej klasy zegarmistrzostwa jest ekskluzywny zegarek męski Schaumburg MooN Meteorite Automatic SCH-MNME będący synonimem prestiżu, kunsztu i arcydzieła. Model zachwyca spektakularnie prezentującą się funkcją faz księżyca nie tylko pod względem precyzji i dokładności wskazań komplikacji (pełny cykl trwa 29,52 doby, a odchylenie wynosi jedynie dobę na 122,5 roku!), ale też unikatowego wyglądu i samej niezwykłej koncepcji zaprezentowania tej funkcji.

 

Mając zegarek MooN na nadgarstku to tak, jakbyś na ręku nosił kawałek wszechświata. Pierwszy plan tej komplikacji stanowi realistyczne odwzorowanie samego Księżyca wraz z jego strukturą, a nawet symulacją padającego na niego cienia Ziemi z uwzględnieniem na półkulę północną i południową. Co więcej, tłem do tego fotograficznego motywu jest sama tarcza o pięknym wzorze Widmanstätte, wykonana z fragmentu asteroidy pochodzącej z pasa planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem.

 

Zegarek męski Schaumburg MooN Meteorite z fazami księżyca

 

Zegarek męski MeisterSinger Lunascope – innowacyjny design i wyjątkowość faz księżyca

W dalszej części warto wspomnieć o zegarku męskim MeisterSinger Lunascope Automatic LS908_SG03. Ten wielokrotnie nagradzany model (iF Design Award 2019, Red Dot Design Award 2019, German Design Award 2020) za swoje innowacyjne podejście do projektowania zachwyca mistrzowską konstrukcją mechanizmu automatycznego MS Luna z opracowanym przez markę oryginalnym modułem faz księżyca. Ten zmodyfikowany i niezwykle precyzyjny kaliber został tak dopracowany, aby korekta faz była wymagana jedynie co 122 lata!

 

Precyzja to jedno, a wygląd takiej komplikacji to drugie. W tym zegarku Lunascope jest na czym oko zawiesić. W górnej części tarczy umieszczono sam wskaźnik przedstawiający fotograficzne odwzorowanie Księżyca przemieszczającego się po rozgwieżdżonym nocnym niebie. Realizm dodatkowo potęguje ciemnoniebieska tarcza z eleganckim wykończeniem szlifu słonecznego.

 

Zegarek męski MeisterSinger Lunascope z fazami księzyca

 

Piękno rozgwieżdżonego nieba – zegarek męski Epos Oeuvre D’Art Big Moon

Wskaźnik faz księżyca to często okazja dla marek premium do zaprezentowania swoich zegarmistrzowskich umiejętności, artyzmu i kunsztu. Przykładem tej mistrzowskiej sztuki jest męski zegarek Epos Oeuvre D’Art Big Moon Automatic Limited Edition 3440.322.20.14.25 od szwajcarskiej marki premium. Fascynujący, inspirujący, spektakularny model to propozycja Twojego własnego kawałka nieba.

 

Główną rolę odgrywa tutaj przepiękna granatowa tarcza ze szlifem słonecznym imitująca usiane milionem gwiazd nocne niebo. Uwagę na niebie przyciąga nieproporcjonalnie duży i realistycznie wyglądający księżyc, będący częścią nieszablonowej funkcji faz księżyca. Komplikacja jest oryginalnym modułem Epos Big Moon Modification, opracowaną przez zegarmistrzów Epos na bazie zdobionego mechanicznego mechanizmu z automatycznym naciągiem (w zależności) Sellita SW300 / ETA 2892.

 

Zegarek męski Epos Ouvre D'art Big Moon z fazami księżyca na nadgarstku

 

Frederique Constant Manufacture – szwajcarskie zegarmistrzostwo i doświadczenie

Klasyczny, garniturowy, przeciwieństwo poprzednich trzech modeli – zegarek męski Frederique Constant Manufacture Slimline Moonphase Automatic FC-705V4S4 to szwajcarski majstersztyk o ponadczasowym uroku i nowoczesnym designie. Propozycja tego modelu jest stonowana i z pewnością wpasuje się w gusta nie tylko kolekcjonerów luksusowych i niepowtarzalnych zegarków. Model ten prezentuje elegancką i tradycyjną kolorystykę brązu, różowego złota i bieli, a do tego praktyczne zestawienie przydatnych funkcji, w tym właśnie minimalistycznego, lecz o bardzo czytelnej formie wskaźnika faz księżyca. Co więcej, manufakturowy mechanizm został wyposażony w dodatkowe komplikacje takie jak datownik w formie sub-tarczy.

 

Zegarek męski Frederique Constant Manufacture Slimline Moonphase Automatic z fazami księżyca

 

Aerowatch Les Grandes Classiques – garniturowy szyk i praktyczność faz księżyca

Jednak to jeszcze nie koniec naszego zestawienia. Ostatnią już, 5 propozycją jest garniturowy szwajcarski zegarek męski Aerowatch Les Grandes Classiques Moon Phase 78990-AA01 o dopracowanym wyglądzie. Tradycyjny model o biznesowym projekcie wyróżnia się ciemnoszarą kolorystyką skórzanego paska i tarczy. Jak przystało na zegarek premium o klasycznym stylu, nie mogło zabraknąć praktycznych funkcji – chronografu, datownika i wskaźnika faz księżyca. Ten ostatni wyróżnia się prostą i stonowaną formą będącą odpowiednią propozycją dla osób poszukujących ponadczasowego i dobrze skrojonego zegarka.

 

Zegarek męski Aerowatch Les Grande Classique z fazami księżyca

 

Zegarki męskie z funkcją faz księżyca – odkryj bogatą kolekcję!

Jeżeli zainteresowały Was zegarki z funkcją faz księżyca, to koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego! Znajdziecie w nim bogatą ofertę modeli zarówno tych przystępnych cenowo, jak i tych kolekcjonerskich pochodzących od luksusowych marek premium! Postaw na unikalność, kunszt zegarmistrzowski i piękno zegarków męskich ze wskaźnikiem faz księżyca!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.