Zegarek na plaży – czy piasek jest szkodliwy?

Porady

Zegarek na plaży – czy piasek jest szkodliwy?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

27 lipca 2023

Lato, wakacje, odpoczynek z dala od miasta. Kierunek już dawno obrany – plaża i wypoczynek nad wodą lub morzem. Przygotowujesz wszystkie potrzebne rzeczy do zabrania. Nie chcesz zapomnieć też o swoim ulubionym zegarku, żeby nie tylko stylowo wyglądać, ale móc szybko sprawdzić godzinę bez konieczności wyciągania schowanego gdzieś głęboko w torbie telefonu. Jednak czy zegarek na plaży to faktycznie taki dobry pomysł? Czy piasek może zniszczyć i obudowę i mechanizm? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 
 

Plaża, piasek i zegarek – o czym warto wiedzieć?

Plaża brzmi jak wyzwanie dla zegarków, smartwatchy i innych akcesoriów. Dla tego typu urządzeń elektronicznych jest to jedno z bardziej nieprzyjaznych miejsc, w których bardzo łatwo o uszkodzenia. Zabierając zegarek na plażę, nieprzystosowany odpowiednio do tamtejszych warunków, świadomie poddajesz go ekstremalnym testom, które finalnie i tak doprowadzą do zniszczenia urządzenia.

 

Trening sportowy na plaży z zegarkiem na ręku

 

Zegarek na plaży i związane z tym zagrożenia

Zegarek na plaży to jak proszenie się o kłopoty. Myślisz sobie, że „nieee, mnie to nie dotyczy, ja zawsze uważam na swoje rzeczy”. Jednak na plaży jest za wiele sytuacji, które mogą pójść nie tak, jakbyś chciał. Po pierwsze słona woda i wilgoć, która tak łatwo i szybko nie wyparuje z zegarka. Po drugie narażenie na nagłą zmianę temperatur, spowodowaną nagłym przejściem z chłodnej wody na palące słońce. I po trzecie piasek, który jest dosłownie wszędzie.

 

Nawet jeśli twój zegarek przetrwa kontakt z wodą, wilgoć, różnego rodzaju wstrząsy, uderzenia i wysoką temperaturę, to nadal pozostaje piach. Piach, który jest wszędzie, nawet w chwili, gdy mocniej zawieje wiatr, nie mówiąc już o przypadkowym dotknięciu zegarka palcem obsypanym piachem, budowaniu zamków czy grze w piłkę lub ringo. Szoruje po ekranie, rysuje szkło ochronne, wchodzi w szczeliny koperty, bezela, koronki, uszkadza delikatne materiał, a nawet może zaburzać pracę mechanizmu.

 

Zegarek Out Of Order Fumo330 zasypany piaskiem

 

Wystarczy kilka sekund nieuwagi, jak nieświadomie będziesz strzepywał piasek i rozcierał po całym zegarku, aby się go pozbyć z urządzenia, a drobinki piasku z łatwością dostaną się w każdą nieszczelność konstrukcji obudowy.

 

Czy piasek jest szkodliwy dla zegarków?

Odpowiadając na pytanie, zadane w tytule tego artykułu, to tak. Piasek jest szkodliwy dla zegarków, które nie są w żaden sposób zabezpieczone. Mają niską wodoszczelność i pyłoszczelność, nie są wyposażone w żadne systemy ochronno-blokujące, brak u nich zakręcanych koronek i dekla, a do tego wykonane są z delikatnych i szybko niszczejących materiałów jak np. skóra, plastik czy zwykły metal.

 

Na plażę wybieraj solidnie wykonane i trwałe zegarki na pasku silikonowym, gumowym lub bransolecie. Z poniższego artykułu dowiesz się jak skutecznie usunąć piasek z bransolety zegarka.

 
 

Jeśli piasek dostanie się do takiego zegarka, możesz się spodziewać nie tylko piachu w obudowie, ale też niedziałających przycisków, złowieszczego zgrzytania i chrupania w nieszczelnych częściach, a nawet zepsutego mechanizmu, który nawet po wizycie u zegarmistrza może mieć z prawidłowym odmierzaniem czasu.

 

Kobieta pływa w morzu z zegarkiem nurkowym Vostok Europe Undine

 

Dlatego tak ważne jest zapobieganie takim sytuacjom. Zadbaj o swój zegarek na plaży i jeśli nie jesteś pewien, czy Twój model pomyślnie przejdzie próbę piasku i słonej wody, to najlepiej zostaw go na te kilka godzin w bezpiecznym miejscu – głęboko w torbie, w domu albo w samochodowym schowku.

 

Z jakim zegarkiem na plaży?

Inaczej sprawa wygląda z zegarkami sportowymiwojskowymi, diverami i outdoorowymi. Cechują się nie tylko wysoką wodoszczelnością, ale też mają odpowiednie zabezpieczenie przeciwwstrząsowe, a nawet ochronę przed błotem, pyłem jak np. niektóre zegarki G-SHOCK. Chcąc zabrać zegarek na plażę, postaw na następujące marki – traser®, Luminox, Balticus, Ball czy Victorinox. W ich przypadku jest to mniejsze ryzyko zniszczenia. Do tego łatwiej zadbać o wyczyszczenie tego rodzaju modeli, a co więcej, ewentualne koszty naprawy u zegarmistrza są znacznie mniejsze niż w przypadku całkowicie zniszczonych zegarków.

 

Zegarek w piasku, idealny na plażę - Victorinox I.N.O.X.

 

Czyszczenie zegarków po plaży – profesjonalny serwis zegarkowy Zegarownia

Podsumowując, warto mieć zegarek na plaży? Tak, ale tylko pod warunkiem, że jest do tego przystosowany – odpowiedni do zabrania w teren, outdoorowy. Pamiętaj też, że w przypadku wszystkich zegarków, nawet tych stricte sportowych, przy ich niedokładnym wyczyszczeniu z piachu, nagromadzonej wody i zaparowaniu, istnieje ryzyko, że zostaną trwale uszkodzone. Co za tym idzie, nie sprawdzą się w kolejnych survivalowych wyzwaniach i nie sprostają ekstremalnym warunkom.

 

Chcesz mieć pewność, że Twój zegarek został starannie wyczyszczony, a jego praca nie jest niczym zakłócona? Zadbaj o swój zegarek nie tylko po wizycie na plaży. Serwisuj go regularnie u profesjonalnego zegarmistrza! Zaufaj wiedzy i doświadczeniu naszego zegarmistrza Artura Wójcickiego z serwisu zegarków Zegarownia!

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.