W jakiej pozycji odkładać zegarek automatyczny?

Porady

W jakiej pozycji odkładać zegarek automatyczny?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

19 lipca 2023

W pewnym momencie każdy z nas marzy o zegarku mechanicznym z wyższej półki. I nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno te automatyczne urządzenia, jak i z manualnym naciągiem większości kojarzą się z klasą premium, prestiżem, uznaniem i elegancją. Jednak zanim się zdecydujesz na zegarek automatyczny, ważne jest również to, abyś wiedział, jak o taki model należy zadbać, i to nie tylko pod względem regularnego czyszczenia i konserwacji. W tym poradniku poznasz niezbędne wskazówki, jak prawidłowo odkładać i przechowywać zegarek automatyczny.

 
 

Zegarek automatyczny i podstawy użytkowania

Sposobów na pielęgnację i higienę zegarka jest całe mnóstwo, zaczynając od tego, jak nosić zegarek, czyścić go i dezynfekować poszczególne części, a kończąc na konserwacji i wymianie zużytych elementów obudowy i mechanizmu. Jednak to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Szczególnie jeśli mowa o zegarkach automatycznych, czyli tych, których praca zależna jest od obracającego się wahnika napędzanego ruchem ręki.

 

Jak dbać o zegarek automatyczny?

Inwestując, i to nierzadko, duże pieniądze w zegarki, każdy chce, aby jego urządzenie służyło jak najlepiej, jak najdokładniej i jak najdłużej. Najlepiej, żeby przez długie lata wyglądało tak, jakby dosłownie przed chwilą było zakupione w salonie. Z tego też względu o zegarki mechaniczne i kwarcowe należy dbać codziennie i to w stricte określony sposób. Nie tylko w trakcie noszenia takiego modelu na ręce, ale też podczas przechowywania i odkładania go na półkę.

 

Prawidłowe przechowywanie w pudełku zegarków automatycznych

 

Zwróć uwagę, że również to, w jakiej pozycji odkładasz zegarek automatyczny na miejsce i jak go przechowujesz, ma ogromny wpływ na jego żywotność, jakość pracy mechanizmu, częstotliwość napraw i ilość pojawiających się z czasem problemów. Jak zmniejszyć ryzyko uszkodzeń mechanizmu automatycznego i pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych złego przechowywania?

 

Co powoduje uszkodzenia zegarków automatycznych?

Z pewnością wiesz, że mechanizm automatyczny składa się z małych i przede wszystkim delikatnych części, które narażone są na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Pomimo tego, że coraz więcej marek zegarmistrzowskich wyposaża swoje urządzenia w specjalne nowoczesne systemy chroniące je przed tymi uszkodzeniami, to nadal istnieje ryzyko, że coś złego może się stać z zegarkiem. Upadki, nadmierne wstrząsy, nagłe zmiany temperatur, oddziaływanie pola magnetycznego i wiele innych mogą mieć znaczący wpływ na jakość i precyzję chodu zegarka automatycznego.

 

Zegarek automatyczny na ręku - potencjalne zagrożenia i uszkodzenia

 

O tym, jak czyścić zegarek, kiedy wymienić do niego części i co zrobić, gdy ulegnie namagnesowaniu, dowiesz się z poniższych dwóch artykułów!

 
 

Jednak jesteśmy zdania, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego przy przechowywaniu zegarków automatycznych unikaj:

  • miejsc narażonych na wstrząsy, również te niewyczuwalne jak np. pralka, warsztat;
  • miejsc z długotrwałą ekspozycją na słońce lub mróz, gdzie zegarek nagrzeje się lub się schłodzi – nasłoneczniony parapet lub blat stołu, szafka przy grzejniku, półka tuż obok lodówki;
  • miejsc o dużej wilgotności m.in. łazienka, sauna;
  • miejsc, w których łatwo o namagnesowanie zegarka automatycznego – nie przechowuj go w pobliżu laptopa, lodówki czy innego sprzętu RTV.

Zegarek automatyczny – w jakiej pozycji odkładać?

Kontynuując, gdzie i w jakiej pozycji odłożyć zegarek automatyczny? Po zdjęciu zegarka, jeśli dłużej nie będziesz go zakładać na rękę, to najlepiej przechowuj go w pozycji lekko zaokrąglonej. Odpowiada ona tej, w jakiej jest noszy na nadgarstku. W tym przypadku sprawdzi się specjalna poduszka zachowująca wyprofilowany kształt. Dobrym miejscem będzie też umieszczenie zegarka automatycznego w oryginalnym pudełku, w którym został zakupiony.

 

Prawidłowe odłożenie zegarka na specjalną poduszkę

 

Jeśli natomiast takowego nie masz, bo umówmy się, różne rzeczy mogły się wydarzyć, szczególnie jeśli od zakupu minęło kilka lat, to nic straconego. Wtedy z pomocą przychodzą kolekcjonerskie pudełka i etui do zegarków. Pomogą nie tylko zadbać o bezpieczeństwo zegarków i biżuterii, ale też zaprowadzą porządek w twoich akcesoriach i dodatkach. Ekskluzywne pudełka i organizery Wolf dostępne są w różnych wariantach – rozmiarowych, kolorystycznych i z dodatkowymi miejscami do przechowywania.

 
 

Pudełka pudełkami, ale czy można przechowywać zegarek automatyczny w innej pozycji? Jest to podchwytliwe pytanie, ponieważ i tak i nie. Wiadomo, nic złego się nie stanie, gdy odłożysz zegarek po prostu ot tak na płasko na całą noc czy kilka godzin w ciągu dnia. Jednak to nie jest odpowiednia pozycja do dłuższego przechowywania i odkładania w ten sposób zegarków!

 

Nieprawidłowe ułożenie zegarka na boku koperty, na koronce

 

Zegarków, nie tylko automatycznych, nie kładź szkłem do dołu, ponieważ w łatwy sposób może się zarysować, a powierzchnia zmatowić. Po drugie, unikaj kładzenia zegarka na boku koperty, na koronce. Nie tylko w ten sposób łatwiej go strącić, ale też uszkodzić i ułamać koronkę. Co więcej, jeśli urządzenie będzie dłużej ułożone na płasko lub pionowo, to mechanizm może się rozregulować, a w konsekwencji zwalniać lub spieszyć i wskazywać nieaktualną godzinę.

 

Nienoszony zegarek automatyczny – o czym warto pamiętać?

Warto też pamiętać, że zegarek z mechanizmem automatycznym musi być ciągle w ruchu. Dlatego priorytetem jest, aby takie urządzenie było regularnie noszone. Nawet jeśli jest bezpiecznie przechowywane i prawidłowo odłożone wystarczy, że co kilka dni, przed wyczerpaniem się rezerwy chodu i całkowitym zatrzymaniem, założysz go na rękę i wprawisz go w ruch.

 

Po co stosuje się taki zabieg? Jeśli podtrzymasz pracę zegarka, to masz pewność, że smary i oleje wewnątrz obudowy, które gwarantują bezpieczną i sprawną pracę delikatnego mechanizmu automatycznego, nie wyschną i nie spowodują jego poważnych uszkodzeń.

 

Zegarek automatyczny na męskim nadgarstku

 

Co w przypadku, kiedy po prostu nie masz możliwości nawet na sekundę założyć swojego zegarka automatycznego, ponieważ wyjechałeś na urlop, a urządzenie zostawiłeś w domu? A może Twoja kolekcja zegarków obejmuje kilka modeli mechanicznym z automatycznym naciągiem i chcesz o nie odpowiednio zadbać?

 

Po pierwsze pamiętaj, aby zegarek był jak najdłużej nakręcony. Odkładając automat, nie wysuwaj koronki i nie stopuj na siłę mechanizmu. Nie pozostawiaj go rozładowanym. Pozwól mu być cały czas na chodzie. Po drugie zainwestuj w urządzenie, które spełni wszystkie warunki bezpiecznego przechowywania, czyli rotomat.

 

Rotomat – prawidłowe przechowywanie zegarka automatycznego

Rotomaty to specjalne urządzenia, które zapewnią dłuższą żywotność zegarków automatycznych. Zostały wyposażone w mechanizmy, które imitują naturalny ruch nadgarstka. Umieszczony w specjalnym bębnie zegarek równomiernie obraca się, zachowując sprawność i ciągłość pracy mechanizmu, bez konieczności jego regularnego zakładania na rękę.

 
 

Rotomat sprawdzi się zarówno, jeśli masz jeden zegarek automatyczny, jak i w przypadku, gdy jesteś właścicielem prestiżowej kolekcji z kilkoma urządzeniami mechanicznymi. Tutaj warto postawić na akcesoria do zegarków i rotomaty Wolf. Oferta obejmuje różnego rodzaju rotomaty z miejscem od jednego do dziesięciu zegarków. Każdy z nich wykonany jest w wysokiej jakości materiałów premium m.in.: drewna, wegańskiej skóry, jedwabiu. Do tego urządzenia te dysponują podświetlanym wyświetlaczem LCD, wbudowanymi programami, regulacją obrotów, opatentowanym systemem blokującym.

 

Rotomat na zegarki automatyczne Wolf Roadster

 

Profesjonalna naprawa zegarków automatycznych

Wiesz już, jak dbać o zegarek automatyczny i w jaki sposób go przechowywać. Nie zapomnij też jego regularnej konserwacji. Zadbaj o dobry stan swojego zegarka jak najdłużej. W razie konieczności, ale również profilaktycznie i regularnie serwisuj go u profesjonalnego zegarmistrza, który przeprowadzi fachowy przegląd urządzenia.

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.