Jak czyścić poszczególne części zegarków i kiedy je wymienić?

Porady

Jak czyścić poszczególne części zegarków i kiedy je wymienić?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

27 lutego 2023

Niejednokrotnie na blogu były podejmowane tematy związane z higieną zegarka, i tym, jak prawidłowo dbać o zegarek. Inwestując w tego typu urządzenia, należy liczyć się z tym, że nawet modele premium, wyprodukowane wyłącznie z wysokojakościowych materiałów, po pewnym czasie będą się zużywać. Zaczną tracić nie tylko swój atrakcyjny wygląd. Zarówno ich jakość wizualna, jak i funkcjonalność zaczną także tracić na wartości. W takim razie jak czyścić poszczególne części zegarków? Kiedy należy je wymienić?

 

Podstawowa pielęgnacja zegarków – jak dbać o ich wygląd?

Na początku warto przypomnieć, że każda rzecz, każdy materiał, niezależnie od intensywności i czasu użytkowania, czy to podczas codziennego noszenia, czy też długiego przechowywania w szkatułce lub pudełku, powoli starzeje się i niszczeje. Jest to naturalne zjawisko, którego każda osoba kupująca zegarek musi być świadoma. Przyszły właściciel musi być też przygotowany na ewentualne koszty związane z serwisowaniem oraz koniecznością wymiany poszczególnych części, które się zużywają podczas eksploatacji.

 

Czyszczenie zegarków i prawidłowe przechowywanie w pudełku

 

Regularne czyszczenie zegarka naturalnie nie zlikwiduje całkowicie problemu zużywania się niektórych elementów i potrzeby ich wymiany, ale za to może się przyczynić do przedłużenia żywotności takiego urządzenia. U większości marek spotkamy się z modelami, które zaskakują ilością funkcji i ponadprzeciętną odpornością na zniszczenia. Jednak te rozwiązania nie sprawią, że zbierające się zanieczyszczenia na częściach zegarka tak po prostu znikną.

 

Jak często czyścić zegarek?

Nagromadzone zanieczyszczenia, wynikające z długiego zaniedbania, nie tylko wpływają na gorszy wygląd zegarka, ale także mogą doprowadzić do rozregulowania i zakłócenia pracy mechanizmu lub jego całkowitego zniszczenia. W jaki sposób?

 

Kiedy zegarek długo leży i nie jest używany, stosowany smar może zastygnąć i skruszeć, a powstałe grudki mogą uszkodzić delikatną strukturę mechanizmu. Z kolei przy regularnym zakładaniu, brud osiada na powierzchni zegarka i wnika do wnętrza koperty, zbiera się w szczelinach ogniw bransolety, przy łączeniach korpusu z uszami lub wokół szkła na styku z obudową.

 

Czyszczenie zegarka na skórzanym pasku

 

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby poddawać te wszystkie elementy zegarka systematycznemu czyszczeniu bez względu na częstotliwość noszenia. Taki rutynowy zabieg powinno wykonywać się raz na kilka miesięcy, w zależności od stanu urządzenia. Możesz to zrobić samodzielnie, we własnym zakresie albo oddać zegarek do sprawdzonego serwisu zegarmistrzowskiego.

 

Chcesz wiedzieć, jak dezynfekować zegarek w bezpieczny sposób? Koniecznie kliknij poniższy link.

 
 

Jak wyczyścić poszczególne części zegarka i kiedy je wymienić?

Zegarek, jak każdy przedmiot długo eksploatowany, zużywa się. Zadbaj o jego profesjonalną pielęgnację, która może obejmować zarówno czyszczenie pasków, bransolet, polerowanie kopert i szkieł, jak i wymianę baterii i regulację mechanicznych mechanizmów, a nawet renowację tarcz.

 

Poniżej podpowiadamy, jak czyścić poszczególne części zegarków i kiedy warto wymienić je na nowe.

 

Jak prawidłowo dbać o paski i bransolety do zegarków?

Pasek do zegarka i bransolety są częściami najbardziej narażonymi na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Z tego też względu wymagają częstszej pielęgnacji. Na co dzień wystarczy je przetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry, a większe zabrudzenia usuwać od razu po ich pojawieniu się. Jednak właściwa konserwacja to nie wszystko. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju materiału i tworzywa, z jakich wyprodukowano dany pasek.

 

Czyszczenie pasków i bransolet do zegarków

 

Na początku warto pamiętać o jednej prostej rzeczy. Przed rozpoczęciem czyszczenia pasków, warto najpierw odpiąć pasek lub bransoletę od obudowy, jeśli wiemy, że zegarek ma niską wodoszczelność, a woda mogłaby zalać i uszkodzić delikatny mechanizm.

 

Skóra jest bardzo chłonnym materiałem, który może nasiąkać intensywnymi zapachami. Jednakże zaletą skórzanych pasków do zegarków jest to, że można je wyczyścić sprawdzonymi domowymi sposobami. W tym celu potrzebne będą po 1 łyżeczce sody oczyszczonej i wody. Oba składniki mieszamy w proporcji 1:1 do momentu wytworzenia gęstej piany. Przygotowanym roztworem należy pokryć cały pasek z obu stron i pozostawić na godzinę do nasiąknięcia. Po tym czasie należy przetrzeć skórę miękką ściereczką z mikrofibry, aby usunąć pozostałości po pianie. Po tym, jak pasek całkowicie wyschnie, należy ponownie przetrzeć jego zewnętrzną stronę.

 

Czyszczenie pasków ze skóry do zegarków

 

Gotowe! Jest to jeden z najprostszych sposób. Jeśli jednak chce się zadbać o lepszą konserwację skórzanego materiału, warto kupić specjalistyczny preparat, który dodatkowo zabezpieczy pasek przed pęknięciami i wzmacnia jego strukturę.

 

Trochę inaczej wygląda sprawa z zegarkami na pasku materiałowym. Te uszyte z poliamidu są trwalsze i odporniejsze na przetarcia niż skórzane paski, dlatego też ich czyszczenie jest znacznie prostsze. Nie wymaga od użytkownika tak dużego nakładu pracy. Aby skutecznie usunąć zabrudzenia i nieprzyjemny zapach, wystarczy jedynie wyprać pasek materiałowy w ciepłej wodzie z łagodnym mydłem. Następnie dokładnie spłukać go pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

 

Kolejnym rodzajem pasków do zegarków są te z tworzywa sztucznego, silikonu, kauczuku bądź elastomeru. Najczęściej w ten rodzaj są wyposażone zegarki sportowe. Taki pasek powinniśmy zawsze porządnie czyścić po każdym treningu lub innej wymagającej wysiłku aktywności. Guma i plastik są materiałami bardzo łatwymi do wyczyszczenia. Jeśli zegarek jest wodoodporny, to takiego paska nie ma potrzebny odpinać. Wystarczy pasek umyć pod bieżącą wodą, a jeśli ktoś woli, to może ewentualnie skorzystać z mydła lub płynu do mycia naczyń. Następnie pasek z tworzywa sztucznego należy osuszyć ręcznikiem albo pozostawić do całkowitego wyschnięcia. I voila! Gotowe!

 

Zegarek Plantwear - czyszczenie materiałowych i silikonowych pasków do zegarków

 

A co z zegarkami na bransoletach? Bransoleta, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana, tak samo jak biżuteria może z czasem stracić swój pierwotny urok i będzie wymagała czyszczenia średnio raz na kwartał. Bransoletę dokładnie myjemy przygotowaną mieszanką wody i mydła lub wody i płynu do naczyń (PAMIĘTAJ! Nigdy nie rób tego pastą do zębów!), a następnie pozostawiamy ją na maksymalnie 30 minut do namoczenia. Po tym czasie należy z bransolety spłukać pozostałości mydła za pomocą szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub wacików.

 

Zostaje jedna ważna kwestia do rozstrzygnięcia. Kiedy należy wymienić pasek i bransoletę do zegarka? Po pierwsze zależy to w głównej mierze od regularności noszenia zegarka. Jeśli zakładasz go codziennie lub bardzo często, to wiadomo, że pasek zużyje się znacznie szybciej niż gdyby był noszony raz na jakiś czas. Po drugie, należy wziąć pod uwagę względy higieniczne. Paski i bransolety mają bezpośredni kontakt ze skórą i różnymi kosmetykami. To wpływa negatywnie na jakość materiału, przez co też szybciej ulegają zniszczeniom. W związku z tym pasek należy wymieniać standardowo co około pół roku lub do roku.

 

Wymiana pasków do zegarków

 

Jak polerować koperty i szkiełka do zegarków?

Temat polerowania koperty i szkła był już podejmowany na naszym blogu, a wszystkie niezbędne informacje związane z polerowaniem wszystkich rodzajów szkła znajdziesz pod poniższym linkiem.

 
 

Jednak dlaczego polerowanie szkiełka zegarka jest takie ważne? Przyczyną zarysowań i uszkodzeń szkła jest przeważnie nieodpowiednie przechowywanie np. przechowywanie zegarka w pudełku razem z inną biżuterią. Polerować szkiełko można wtedy, jeśli rysy są niewielkie. Przy znacznych zarysowaniach, a nawet przy pęknięciach i uszczerbkach, konieczna jest natychmiastowa wymiana szkła, zanim uszkodzenie doprowadzi do poważniejszych zniszczeń innych części zegarkowych. Taki zegarek w ogóle nie powinien być ani użytkowany, ani noszony.

 

Wymiany szkła zegarka nigdy nie powinniśmy wykonywać samodzielnie. Własnoręczna wymiana przy braku wprawy może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego zegarka. Co więcej, jeśli postanowimy to zrobić sami w domu, to należy się liczyć z tym, że gwarancja automatycznie straci swoją ważność i nie będzie uznana w przypadku reklamacji.

 

Czyszczenie zegarka i polerowanie szkiełka

 

Usługę wymiany szkiełka w zegarku należy powierzyć serwisowi producenta (jeśli urządzenie jest nadal na gwarancji) lub profesjonalnemu zegarmistrzowi (kiedy minął już okres gwarancyjny). Wymiana u specjalisty nie musi być wcale kosztowna. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału została wyprodukowana szybka. Cena wymiany szkła syntetycznego i mineralnego jest niska, z kolei przy szkiełku szafirowym cena może sięgnąć nawet do kilkuset złotych, a to ze względu na to, że szkło szafirowe w produkcji jest znacznie droższe niż wspomniane wyżej dwa pozostałe.

 

Czyszczenie i wymiana koronki w zegarku

Ostatnią rzeczą, o której przeważnie zapominamy przy czyszczeniu zegarka i rzadko zdajemy sobie sprawę, że też należy ją wymieniać, jest koronka. O jej pielęgnację warto zadbać w ten sam sposób jak w przypadku koperty. Na pozór nic skomplikowanego. Schody zaczynają się w momencie, kiedy należy ją wymienić.

 

Koronka jako element wystający w budowie koperty jest najbardziej narażona na uszkodzenie. Z tego też względu jej wymiany należy dokonać za każdym razem, gdy ulegnie uszkodzeniu m.in.: zaczepi się i oderwie, ulegnie odkształceniu, albo zostanie zarysowana.

 

Czyszczenie i wymiana koronki do zegarka

 

Czy koronkę można samodzielnie wymienić? Oczywiście, że tak. Jednakowoż trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku wymiany szkiełka, tak i tutaj wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zwłaszcza wtedy, kiedy nieumiejętnie się to zrobi. Koronkę można albo źle zamontować, albo uszkodzić, co w dalszej perspektywie prowadzi do nieszczelności koperty. Tym samym do wnętrza zegarka łatwiej będą dostawać się wszelkie zanieczyszczenia, wilgoć i woda, skutkując całkowitym zniszczeniem oraz zalaniem mechanizmu i zegarka.

 

Wymieniając koronkę, warto udać się do zegarmistrza, który tę usługę wykona profesjonalnie. Cena wymiany może być różna i zawierać się w przedziale od 30 do 120 złotych. Każda koronka jest inna i rodzaj uszkodzenia również, dlatego w głównej mierze cena jest ustalana indywidualnie. Po naprawie warto poprosić w serwisie o sprawdzenie szczelności zegarka, żeby mieć pewność, że cała wymiana i naprawa koronki przebiegła prawidłowo.

 

Czyszczenie i wymiana poszczególnych części do zegarków

 

Czyszczenie zegarka – sprawdź jak prawidłowo je przeprowadzić

Aby mieć pewność, że zegarek jest w dobrym stanie, a wszystko działa jak należy, warto co jakiś czas dokonać jego przeglądu i oddać do serwisu. Zegarek powinien być serwisowany minimum raz na 5 lat, nie rzadziej. Chcesz cieszyć się swoim zegarkiem przez wiele lat? Koniecznie zadbaj o niego i staraj się go czyścić i serwisować regularnie.

 

Kliknij poniższy link, a dowiesz się, jak przykładowo w prosty sposób wyczyścić zegarek G-SHOCK!

 

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.