Jak dezynfekować zegarek w bezpieczny sposób?

Porady

Jak dezynfekować zegarek w bezpieczny sposób?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

17 marca 2020

Zegarek pełni funkcję nie tylko przydatnego narzędzia do sprawdzania godziny czy mierzenia stoperem czasu - jest to również elegancki dodatek, który ma uzupełniać nasz outfit, prezentując nas z najlepszej strony. Warto wiedzieć, jak zadbać o nasze cacko, by służyło nam bardzo długo, zawsze lśniąc nowością i czystością, będąc całkowicie bezpiecznym dla naszego zdrowia.

Jak dbać o zegarek?

Posiadając zegarek nosimy go niemal codziennie - do pracy, na spotkania biznesowe, ze znajomymi, na zakupy do marketu czy spacer. Zmiany w zegarku na pierwszy rzut oka mogą wydawać się kompletnie niezauważalne, ale trzeba pamiętać, że wszystko co na sobie nosimy zbiera kurz, pył, wilgoć i bakterie, w tym i nasze urządzenie, nierzadko warte kilkaset złotych. Jak sprawić, by nasz czasomierz lśnił i przynosił nam chlubę, będąc również bezpiecznym w kwestii naszego zdrowia? Wszystko zależy, oczywiście, od rodzaju zegarka, jaki posiadamy i należy pamiętać o tym, że zegarek powinniśmy czyścić minimum raz na pół roku (chyba że go mocno zabrudzimy) aby zachować jego blask i funkcjonalność. Jeśli mamy smartwatcha, warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia zanim przystąpimy do zabiegów pielęgnacyjnych - jaką wodoszczelność posiada nasz zegarek? Z jakiego materiału wykonane jest szkiełko (mineralne, poliamidowe, szafirowe, Gorilla Glass)? Bransoleta?

Czyszczenie pędzelkiem

Czysty smartwatch

Smartwatcha najlepiej czyścić ostrożnie przy pomocy wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub bawełny, mogą być z niewielką ilością płynu do szyb lub mycia naczyń. Ekran ze szkiełkiem czyścimy wyjątkowo ostrożnie - szkiełka mineralne i poliamidowe nie są przesadnie odporne na zarysowania, dlatego polerowanie powinno być nad wyraz delikatne. Po umyciu i delikatnym przetarciu szkiełka możemy osuszyć je suchą ściereczką. Zagłębienia przy kopercie oraz na spodzie koperty czyścimy delikatnie przy pomocy wykałaczki lub też patyczka kosmetycznego. Nie otwierajmy jednak koperty w celu wyczyszczenia urządzenia wewnątrz, ponieważ możemy utracić gwarancję producenta - jeśli mamy podejrzenie, że zegarek działa gorzej w kwestii mechanizmu, należy oddać go na gwarancję!

Jeśli chcemy koniecznie odkazić zegarek, możemy użyć w tym celu malutkich gazików aptecznych nasączonych alkoholem, ale należy pamiętać, by najpierw sprawdzić na malutkiej, niewidocznej powierzchni, czy nie następuje odbarwienie silikonu/gumy ani nie matowieje nam element zegarka!

Czyszczenie gruszką

Jak wyczyścić zegarek tradycyjny?

Masz zegarek tradycyjny, który chcesz poddać czyszczeniu? Tu również należy sprawdzić, z czego wykonana jest koperta, szkiełko i pasek lub bransoleta naszego urządzenia. Zegarek ze stali szlachetnej (zarówno bransoleta jak i koperta) najłatwiej zostaną wyczyszczone zwilżoną szmatką z mikrofibry z niewielką ilością mydła w płynie, płynu do naczyń lub delikatnego odtłuszczacza. Stal szlachetna jest odporniejsza na zarysowania niż srebro, jednak nie należy używać szczoteczki do zębów o twardym włosiu. Jeśli chcemy dokładniej wyszorować nasz sprzęt, możemy użyć szczoteczki o bardzo miękkim włosiu, pamiętając by nie trzeć z całej siły materiału koperty ani bransolety. Nie używaj również pasty do zębów - niektóre zawierają mikrocząsteczki, które mogą narazić nasz czasomierz na mikrouszkodzenia.

Łatwiej jest jeśli zegarek jest wodoodporny w klasie minimum 50m (5 ATM), możemy go wtedy delikatnie spłukać strumieniem wody z kranu (uważając na ciśnienie wody) i osuszyć ściereczką, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Zegarek ze srebra i złota

Jeśli mamy srebrny zegarek ze srebra 925, musimy pamiętać przede wszystkim, że jest ono miękkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, zarysowania, uderzenia) oraz podatne na patynę (ciemnienie). Nasz srebrny zegarek spokojnie możemy oczyścić szmatką nasączoną specjalnym płynem do czyszczenia biżuterii ze srebra. Taką szmatkę dostaniemy praktycznie w każdym salonie jubilerskim czy z zegarkami oraz u zegarmistrza. Jest ona najwygodniejsza i najbezpieczniejsza w użyciu - poradzi sobie nie tylko z patyną, która mogła zażółcić lub zaciemnić nasz czasomierz. Dzięki niej bezpiecznie wypolerujesz wszystkie elementy z tego cennego kruszcu. Jeśli jednak nie masz pod ręką takiej szmatki, spokojnie możesz oczyścić swój zegarek przy pomocy wody z solą (koniecznie sprawdź, czy roztwór jest nienasycony aby kryształki soli nie zarysowały srebra) lub też pasty z sody oczyszczonej, którą wykonasz z mieszaniny wody oraz sody. Soda ma też silne właściwości antybakteryjne - tak więc przy okazji bezpiecznie odkazisz swój zegarek.

Zegarek ze złota również oczyścimy przy pomocy specjalnie przeznaczonej do tego ściereczki do czyszczenia tego kruszcu, również dostępnej we wszystkich większych salonach jubilerskich i zakładach zegarmistrzowskich. Złoto nie wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami, wykluczając chlor, azot oraz kwas solny, najłatwiej jednak będzie przetrzeć nasz złoty zegarek szmatką z wodą i mydłem. To wystarczy, by odkazić i odświeżyć nasze urządzenie. Warto pamiętać, że złoto ma różne próby, im niższa próba, tym delikatniej należy czyścić złote i pozłacane elementy.

Czyszczenie w rękawiczkach

Paski ze skóry

Pasek ze skóry to najczęściej występujący pasek w zegarkach. Aby o niego zadbać, pamiętajmy by nie narażać go na kontakt z niebezpiecznymi płynami. Czyszcząc go uważajmy też na to, by zbyt intensywną pielęgnacją nie zedrzeć z niego warstwy tak zwanej top coat, która chroni skórę przed przedostawaniem się do niej potu i kurzu oraz wnikania tłuszczu. Skórzany pasek najlepiej delikatnie oczyścić przy pomocy preparatów przeznaczonych do mycia skórzanych elementów (np. do tapicerki w aucie) lub szamponu do skór. Po osuszeniu warto pasek dodatkowo zaimpregnować preparatem do impregnacji skóry, są dostępne w niemal wszystkich sklepach obuwniczych oraz specjalistycznych. W lecie warto poluzować swój skórzany pasek na ręku aby uniknąć silnego nasiąkania paska potem.

Zegarek męski Zeppelin

Paski z silikonu i gumy

Coraz więcej zegarków dostępnych na rynku ma pasek wykonany z mocnego silikonu lub gumy. Jak go wyczyścić po pobycie na siłowni lub po biegach w parku? Silikonowy pasek wyczyścimy pod bieżącą wodą z delikatnym mydłem. Używanie silniejszych detergentów może nieodwracalnie odbarwić nasz pasek, dlatego dla pewności, że go nie uszkodzimy, należy sprawdzić reakcję gumy lub silikonu na niewielkiej niewidocznej powierzchni (np. w okolicach zapięcia od wewnątrz).

Czyszczenie zegarka pozwoli ci długo cieszyć się swoim urządzeniem i jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie (przepocony skórzany pasek może powodować reakcje alergiczne, kurz na zegarku może niekorzystnie działać na alergików itp.). Jeśli jednak obawiasz się, że nieodpowiednio zastosujesz pielęgnację, nie obawiaj się oddać swojego czasomierza do specjalisty (zegarmistrza lub osoby doświadczonej), który bezpiecznie wyczyści twój zegarek i odda ci go w nienaruszonym stanie.

 

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.