Japońskie zegarki - marki prosto z Dalekiego Wschodu

Porady

Japońskie zegarki - marki prosto z Dalekiego Wschodu

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

28 grudnia 2021

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni - kraj ten jest na równi ze Szwajcarią uważany za jedną z największych potęg w dziedzinie tworzenia zegarków. Oba kraje ukształtowały rynek zegarmistrzowski, który dzisiaj znamy. Zegarki pochodzące z Japonii słyną nie tylko z mocnych jak dzwon mechanizmów napędzających modele do pracy, ale także z tendencji do tworzenia niezwykłych rozwiązań designerskich, które na stałe wpisały się w kulturę zachodnią.

 

Japońskie zegarki - co mają nam do zaoferowania?

O ile Szwajcaria kojarzy nam się z tradycją i celebrowaniem korzeni, o tyle Japonia przede wszystkim postawiła na innowację. Dzięki temu dzisiaj można ten azjatycki kraj nazwać Doliną Krzemową zegarmistrzostwa. Japonia stworzyła i rozpropagowała najdokładniejsze w swoim czasie mechanizmy kwarcowe zasilane baterią oraz niejako wyprzedzające swoją epokę elektroniczne ekrany LCD, będące prekursorem dla dzisiejszych smartwatchy. Nie można więc Japonii odmówić bycia mózgiem w dziedzinie technologii.

Tak jak Szwajcaria ma swoje wielkie marki takie jak Atlantic, Victorinox, Certina czy Tissot, tak i Japonia ma swoich największych przedstawicieli gatunku. Większość z nich może pochwalić się równie długą tradycją co zegarki pochodzące z kraju czekoladą i bankami płynącego, różnica polega jedynie na tym, że do Europy zawitały one nieco później. Szybko jednak podbiły serca milionów zegarkomaniaków, stając się główną konkurencją dla alpejskiego monopolisty w tej dziedzinie.

Japońska elektronika - zegarek, słuchawki, telefon
 

Zegarki Casio, czyli niedościgłe marzenie nastolatków minionej epoki

Casio to marka, która powstała w roku 1946, początkowo brylując jako gigant elektroniczny. W 1974 roku producent postanowił stworzyć pierwszą linię zegarków, która na zawsze odmieniła ten skostniały dotąd rynek. Marka wypuściła pierwszy zegarek wyposażony w elektroniczny wyświetlacz LCD, stając się tym samym legendą. W 1981 roku Casio stworzyło kolejny model, który wstrząsnął rynkiem albowiem ten miał wbudowany kalkulator. Który nastolatek czasów PRL nie chciał mieć takiego cuda? Do dzisiaj dzieci tamtej epoki, będące już mocno po trzydziestce, z nostalgią wspominają ten szał i pragnienie posiadania takiej nowinki, która kosztowała całkiem sporo na tamte czasy.

Dzisiaj Casio wciąż przoduje w tworzeniu zaawansowanych technologicznie zegarków. Seria Casio Vintage to odświeżone designem zegarki właśnie z przełomu lat 70. i 80., natomiast ogromnym powodzeniem cieszą się również słynne już Casio G-SHOCK z ich niebywale trwałymi kopertami oraz zegarki damskie z serii Casio Baby-G, będące w latach 90. wyznacznikiem bycia trendy wśród nastolatek.

Zegarki Casio
 

Zegarki Citizen, czyli romans technologii z ekologią

Japońska marka Citizen powstała z końcem I Wojny Światowej, czyli w 1918 roku. Manufaktura ta zasłynęła z wprowadzenia do swoich modeli ekologicznego rozwiązania, jakim jest przyjazny środowisku mechanizm solarny Eco-Drive. Działają dzięki naświetlaniu dowolnym źródłem światła, co sprawia, że nie trzeba pamiętać o jego nakręcaniu ani wymianie baterii. Inną ciekawą technologią opracowaną przez Citizen jest Radio Controlled. Polega ona na połączeniu za pomocą fal radiowych z wzorcowymi zegarami atomowymi, na podstawie których aktualizowana jest wyświetlana na tarczy godzina. Metoda ta uchodzi za jeden z najbardziej precyzyjnych sposobów wskazywania czasu. W 1987 roku marka zaprezentowała zegarek w pełni wykonany z tytanu, którego cechami charakterystycznymi jest mała waga oraz hipoalergiczność.

Oprócz serii Citizen Eco-Drive oraz Citizen Radio Controlled wśród bestsellerów marki znajdują się także Citizen Automatic i Citizen Promaster.

Zegarki Citizen
 

Zegarki Seiko, czyli doskonałość od 1881 roku

Marka Seiko powstała w 1881 roku i uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych manufaktur na świecie. Jej założyciel Kintaro Hattori swoją karierę rozpoczął od naprawy zegarków europejskich opartych na czasie słonecznym, przeciwnie do azjatyckich, które wskazywały godzinę na podstawie czasu księżycowego. Lata praktyki zegarmistrzowskiej pozwoliły mu na stworzenie w 1910 roku pierwszego koła balansowego, którego efektem było zaprezentowanie w tym samym roku pierwszego zegarka naręcznego sygnowanego logiem marki Seiko. Zegarki japońskiej marki można ujrzeć na nadgarstkach wielu celebrytów, np. Rogera Moore'a. Również nieżyjący już Sean Connery lubił nosić zegarki tego azjatyckiego producenta. Seiko jest również sponsorem serbskiego tenisisty Novaka Djokovica, czego efektem jest seria niezwykłych, limitowanych modeli.

Wśród licznych kolekcji zegarków Seiko największym uznaniem cieszą się Seiko Prospex, Seiko Presage oraz Seiko Chronograph, stanowią bowiem najlepsze połączenie stylów casual oraz sportowego.

Zegarki Seiko
 

Zegarki Orient, czyli azjatyckie oczko w głowie

Marka Orient założona została przez Shogoro Yoshide w 1901 roku, w handlowej dzielnicy Tokio Ueno. Z początku przedsiębiorstwo zajmowało się importem zegarków kieszonkowych z Europy. W 1912 roku Yoshida podejmuje decyzję o wszczęciu produkcji kopert ze złota, nadając manufakturze nazwę Toyo Tokei Manufacturing. W 1934 roku japoński biznesmen postanawia tworzyć własne zegarki. W 1951 roku manufakturze nadana zostaje nazwa Orient Watch Company. Rok ten wiąże się również z prezentacją flagowego i kultowego po dziś dzień modelu Orient Star, który z czasem stał się odrębną firmą-córką. Dziś marka Orient rozpoznawalna jest na całym świecie, co jest efektem niezwykłej konsekwencji, podążania za aktualnymi trendami oraz staranności, dzięki której każdy z modeli sygnowanych jej logiem dopracowany jest dosłownie pod każdym względem.

Wśród kolekcji marki Orient triumfy święcą Orient Classic Design, nawiązująca do tradycyjnych zegarków o ponadczasowym wyglądzie i zastosowaniu oraz Orient Diver 200M, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie nurków na wytrzymałe zegarki do głębokiego schodzenia pod wodę.

Zegarki Orient
 

Dlaczego japońskie zegarki cieszą się taką popularnością?

Odpowiedź jest bardzo prosta - to wytrzymałe modele, napakowane nowoczesną technologią, zwieńczone pięknym designem. Przy tym warto zauważyć, że cieszą się doskonałym stosunkiem ceny do jakości - japońskie zegarki są porównywalne jakością ze szwajcarskimi odpowiednikami, a przy tym ich cena bywa niższa. W naszej bogatej ofercie znajdziesz wiele modeli japońskich zegarkowych rekinów biznesu. Zajrzyj i przekonaj się sam!


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.