Jak dbać o pasek i bransoletę?

Porady

Jak dbać o pasek i bransoletę?

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

18 lipca 2016

Kupując zegarek staramy się wybrać ten, który nie tylko będzie świetnie wyglądał i precyzyjnie odmierzał czas, ale też posłuży przez długie lata. Niestety, bez ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji, nawet te wykonane z najlepszej jakoś materiałów, ulegną zniszczeniu. Elementem, który najszybciej ulega zużyciu i wymaga wymiany jest pasek bądź bransoleta. Co więc należy zrobić, byśmy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej?

Skórzany pasek do zegarka – wygoda i elegancja

Skórzany pasek bez wątpienia nadaje czasomierzowi elegancji i niepowtarzalnego charakteru. Sprawia również, że zegarek wygodnie się nosi i doskonale komponuje z różnorodnymi stylizacjami. Niestety przez to, że skóra  sama w sobie jest podatna na uszkodzenia, skórzane paski do zegarków nie służą nam zazwyczaj przez kilkanaście lat. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście! Wystarczy tylko stosować się do poniższych rad:

Impregnacja paska do zegarka

Zanim jeszcze zaczniesz używać zegarka ze skórzanym paskiem, użyj kosmetyku do impregnacji skóry. Sprawi on, że skóra będzie bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia.

Wentylacja skórzanego paska

Skórzane paski należy lekko poluzować latem, gdy są one narażone na większą absorpcję potu. Ciasno zapięty pasek nie tylko uniemożliwia przechodzenie powietrza pod powierzchnią paska, ale sprawia również, że pot spływa na nadgarstek. Jeśli kiedykolwiek pasek stanie się wilgotny w wyniku przepocenia, należy wytrzeć go do sucha miękką szmatką.

czyszczenie-zegarka

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Paski do zegarków, tak samo jak torby, buty, czy tapicerka, brudzą się, więc należy je regularnie czyścić. Brud najłatwiej usunąć za pomocą łagodnych preparatów przeznaczonych do mycia skóry, mydła, lub szamponu do skór.

Czy prostować skórzany pasek do zegarka?

Nie staraj się na siłę każdego dnia prostować paska. Z czasem dostosuje się on do kształtu Twojego nadgarstka - jeśli po każdym zdjęciu będziesz próbował prostować pasek, skóra pomarszczy się i popęka. Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu – uchronisz skórzany pasek do zegarka przed wyblaknięciem, pęknięciem i uszkodzeniem mechanicznym.

zegarek Festina na pasku skórzanym czyszczenie

Wytrzymałość i połysk stalowej bransolety do zegarka

Bransoleta do zegarka to dużo odporniejszy materiał. Stal szlachetna, tytan, spisek ceramiczny, srebro, czy złoto, co oczywiste, nie są tak delikatne jak skóra i pozwalają na większą swobodę podczas użytkowania. Czy oznacza to jednak, ze nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji? Nic bardziej mylnego!

Ochrona Twojej bransolety

Pamiętaj, że bransoleta jest podatna na rysowanie. Nosząc dodatkowe bransoletki, pocierając nadgarstkiem o biuro lub stół, czy też wykonując w niej prace domowe, narażasz ją na zarysowania, które skutecznie odbiorą jej urodę. Bądź łaskawy dla swojej bransolety do zegarków.

Jak czyścić stalową bransoletę do zegarka?

O zegarki na bransolecie, mimo ich zwykle dużej odporności na uszkodzenia, również warto dbać. Stalowe bransolety powinno się starannie przemywać wodą. Jeśli są naprawdę zabrudzone, można skorzystać z miękkiej szczoteczki do zębów i wody z mydłem. Na końcu należy przemyć je wodą i starannie wytrzeć do sucha miękką szmatką. Jeśli zegarek nie jest wodoszczelny, uważaj, aby woda nie dostała się na kopertę. Koperty należy delikatnie przecierać lekko zwilżoną szmatką, a następnie starannie osuszyć.

Odpowiednie przechowywanie zegarka z bransoletą

Zwróć uwagę, jak przechowujesz swój zegarek. Odkładanie go gdziekolwiek może spowodowań zarysowania i nieodwracalne uszkodzenia.

zegarek Seiko i zegarek Citizen czyszczenie

Zegarka nie kupujemy na chwilę. Lepiej mieć kilka modeli na zmianę, niż ciągle jeden zastępować kolejnym. Dbajmy więc o nie, by dużej mogły nam służyć. Dzięki powyższym poradom możesz zwiększyć żywotność zarówno paska jak i bransolety, które stanowią również bardzo ważny element odpowiadający za bezpieczeństwo zegarka – dzięki ich solidności nie zsunie się z ręki w niespodziewanym momencie. Dlatego warto tę solidność zachować jak najdłużej. Wyzwaniem dla początkujących jest jednak odpowiedni wybór paska. Jeśli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj, jaki pasek warto wybrać.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.