Pasek do zegarka - jaki wybrać?

Porady

Pasek do zegarka - jaki wybrać?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

28 maja 2018

Skórzane, gumowe, materiałowe, karbonowe... Rodzajów pasków, które mocują czasomierze na naszych nadgarstkach jest co najmniej kilka. Przygotowaliśmy zestawienie tych najlepiej sprawdzonych przez użytkowników. Sprawdź, który rodzaj paska będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni!

Pasek do zegarka - ważny element stylizacji

Pasek to jeden z najważniejszych elementów zegarka. To właśnie ten element czasomierza utrzymuje korpus urządzenia na naszych rękach, dzięki czemu możemy odczytywać godzinę zawsze wtedy, kiedy jest nam to potrzebne. Bardzo często jest to także jeden z najważniejszych elementów stanowiących o ogólnym wyglądzie danego modelu. W zależności od materiału, z jakiego pasek jest wykonany, jego koloru czy faktury, paski można przyporządkować do różnych rodzajów stylizacji. Nie każdy bowiem typ mocowania do nadgarstka będzie dobrze komponował się z każdym strojem. 

Jak dobrać pasek do zegarka?

Ponieważ każda stylizacja rządzi się własnymi prawami, warto przemyśleć, na jaki typ paska chcemy się zdecydować. Producenci proponują nam kilka popularnych opcji.

Pasek do zegarka materiałowy

Coraz bardziej popularnym wyborem wśród użytkowników czasomierzy jest materiałowy pasek do zegarka. Jeżeli zdecydujemy się na właśnie taki typ paska, warto wiedzieć, że paski opisywane takim określeniem najczęściej wykonywane są z bawełny, nylonu lub są to paski parciane – z włókna naturalnego lub jego imitacji. Materiałowe paski są bardzo często bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia od pasków skórzanych. Można wśród nich znaleźć także modele wodoodporne, co jest właściwością praktyczną nie tylko w razie styczności z wodą np. przy myciu rąk, ale także w ciepłe dni – nie wchłaniają potu. Są też dość łatwe w czyszczeniu. Należy jednak pamiętać, że materiałowe paski to propozycje przede wszystkim do stylizacji mniej formalnych. 

Pasek do zegarka materiałowy

Pasek do zegarka skórzany

Skóra naturalna to jeden z najbardziej klasycznych materiałów, z jakich produkuje się paski do zegarków. Paski skórzane są bardzo często wykorzystywane w modelach eleganckich – i do takich faktycznie najbardziej pasuje, tworząc wraz z kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej oraz szykownie zaprojektowanymi cyferblatami, rewelacyjnie wyglądającą całość. Takim zegarkiem, świetnie komponującym się chociażby z garniturem, będziemy mogli pochwalić się przy każdej bardziej oficjalnej okazji. Paski skórzane cechuje jednak mniejsza odporność na wilgoć, co powoduje, że szybciej się niszczą i po pewnym czasie użytkowania będzie konieczna wymiana paska na nowy.

Pasek do zegarka skórzany

Pasek do zegarka gumowy

Gumowy (silikonowy, kauczukowy) pasek do zegarka to doskonały element modeli sportowych. Takie mocowania są niezwykłe wytrzymałe, lekkie i bardzo łatwe w czyszczeniu, na ich jakość nie wpływa działanie wilgoci. Często nadawane są im pastelowe i jaskrawe barwy, które trudno uzyskać w przypadku innych materiałów. Dzięki dużej trwałości powinny służyć przez długi czas, a niewielka waga będzie plusem podczas treningów. Interesującym typem mocowania, który także będzie świetny do mniej zobowiązujących stylizacji, jest pasek z karbonu, czyli włókna węglowego, materiału wodoodpornego i nie rozciągającego się.

Pasek do zegarka gumowy

Co, jeśli nie pasek? Bransoleta do zegarka

Pasek nie jest oczywiście jedynym rodzajem mocowania zegarka do nadgarstka. Równie popularne są bransolety, które w większości przypadków wykonuje się z najwyższej jakości stali szlachetnej. Ich najistotniejszą wartością jest to, że charakteryzują się trwałością i wytrzymałością.

Bransoleta do zegarka

Co jednak szalenie ważne – stal używana do produkcji bransolet (a bardzo często także korpusów czasomierzy) jest hipoalergiczna. Nie powinna zatem spowodować niepożądanych reakcji z naszą skórą. Dobrze wykonane bransolety są wygodne w porównywalnym stopniu do pasków. Trzeba wziąć pod uwagę, że bransoleta może z czasem utracić swój blask, czemu można zaradzić poprzez polerowanie.

 


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.