Polerowanie szkła, koperty i bransolety zegarka

Porady

Polerowanie szkła, koperty i bransolety zegarka

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

14 lipca 2021

Chciałbyś, żeby twój nowo zakupiony zegarek po kilkudziesięciu miesiącach, czy latach nadal prezentował się w dobrym stanie? A może zastanawiasz się, co zrobić, by przywrócić blask i połysk staremu zegarkowi, który wiernie służył przez dłuższy okres? Tajemnica kryje się w regularnym czyszczeniu i dbaniu o każdy z elementów zegarka. Dowiedz się, jak zrobić to poprawnie, nie uszkadzając żadnej ze stalowych czy szklanych części.

 

Polerowanie — sposób na szybkie wyczyszczenie zegarka

Każdy zegarek, nawet jeśli dbamy i chuchamy na niego, by go w żaden sposób nie porysować, nie pobrudzić i nie zachlapać, przy dłuższym użytkowaniu w końcu i tak zaczyna się brudzić. Pojawiają się pierwsze ryski na szkiełku, a wszystkie elementy ze stali nierdzewnej zaczynają matowieć i już nie zachwycają satynowogładkim wykończeniem. Co w takim razie należy zrobić? Z pomocą przychodzi zabieg polerowania zegarka. Po pierwsze, nie panikuj, że twój zegarek nie wygląda już jak nowy. Da się temu zaradzić. Po drugie, nie myśl o kosztach, ponieważ równie dobrze sam możesz sobie poradzić z tym problemem. Po trzecie, gwarancją sukcesu jest dobre przygotowanie i wiedza.

 

Zegarek męski Seiko polerowanie zegarków

 

Co to jest polerowanie zegarka?

Czym właściwie jest polerowanie? To zabieg, który każdy z nas może wykonać samodzielnie. Służy on do usuwania małych rysek, większych zarysowań, zabrudzeń, czy drobnych uszkodzeń mechanicznych znajdujących się właśnie na kopercie, bransolecie i szkiełku zegarka. Jednocześnie przywraca on danemu modelowi atrakcyjny i nieskazitelny wygląd.

 

Na co zwrócić uwagę przy polerowaniu zegarka?

Polerowanie jest procesem, któremu poddaje się przeważnie przedmioty wykonane bransol ze stali nierdzewnej bądź tytanu, a także szkła hesalitowego, mineralnego i szafirowego. Warto jednak zapamiętać, że nie wszystkie materiały, które są wykorzystywane do produkcji zegarków, nadają się do polerowania. Zaliczyć tu należy wszystkie bransolety do zegarków i koperty posiadające złocenia oraz dodatkowe powłoki DLC, PVD itp. lub wykonane są z tworzywa. Zabieg polerowania mógłby spowodować starcie tych powierzchni, a co za tym idzie, pogorszyć estetykę zegarka. Przy ich zniszczeniu dochodzą większe koszta związane z naprawą i powtórnym nałożeniem powłok oraz ogromny stres właściciela.

 

Zegarek męski Atlantic polerowanie zegarka

 

Nie należy również polerować zegarków na własną rękę, których rysy i uszkodzenia na kopercie i bransolecie są zdecydowanie głębsze i większe. Indywidualnie wykonanie tego zabiegu może spowodować naruszenie struktury metalu, a to skutkować może zmianą proporcji danych elementów, zaburzenia symetrii i tym samym pogorszeniem jego wyglądu oraz już nie tak dobrym dopasowaniem do nadgarstka. W tych przypadkach z pewnością warto zwrócić się do fachowca lub autoryzowanego serwisu danej marki zegarmistrzowskiej.

 

Polerowanie bransolety i koperty zegarka

Jak już było wspomniane w poprzednim akapicie, przy większych zarysowaniach koperty i bransolety należy zegarek oddać do sprawdzonego zegarmistrza. Jednak, jeśli ryski są małe, a dodatkowo chcesz pozbyć się delikatnych zabrudzeń i zmatowienia, to przy tego rodzaju defektach sprawdzi się specjalistyczna ściereczka polerska Cape Cod CLOTHS01. Jest to zestaw dwóch miękkich i zwilżonych ściereczek polerskich o wymiarach 4" x 6". Sprawdzą się przy czyszczeniu i polerowaniu każdego rodzaju metalu. Bez obaw o dodatkowe uszkodzenia wypolerujesz nimi m.in. srebro, złoto, stal nierdzewną, cynę, mosiądz, miedź itp. Przyjemność z pielęgnacji zegarka zagwarantuje ci miły waniliowy zapach.

 

Przechowywanie zegarków pudełko na zegarki

 

Jeśli natomiast kupujesz nowy zegarek i chcesz, by towarzyszył ci przez długie lata, już na samym początku zadbaj o jego odpowiednią pielęgnację. Oprócz ściereczek zainwestuj także w miękki pokrowiec lub etui — nie odkładaj zegarka byle gdzie. Nie kładź go szkiełkiem do dołu ani nie opieraj o koronkę. Nie wkładaj go luzem do szkatułki z inną biżuterią. Do tego nie narażaj na niekorzystne warunki atmosferyczne i noś dokładnie z zaleceniami, np. mając zegarek wodoszczelny w klasie 3 ATM, nie narażaj go na deszcz, moczenie go w wodzie, czy na większe zachlapania.

 
 

Polerowanie szkła zegarka

Inaczej sprawa wygląda z polerowaniem szkiełek w zegarkach. Konkretny sposób zależy od jego rodzaju, czy dany model ma szkiełko hesalitowe, mineralne, a może szafirowe. W pierwszym przypadku jest to dosyć łatwe. Szkiełka hesalitowe, ze względu na swoje wykonanie z oczyszczonego i utwardzanego polipropylenu, mają właściwości zbliżone do plastiku. Z tego powodu łatwiej jest je zarysować, ale tym samym ich zaletą jest to, że o wiele prościej się je poleruje. Wystarczy zaopatrzyć się w pastę polerską oraz bardzo drobny papier ścierny o nr 3000. Będąc tak przygotowanym, najpierw wypastuj szkiełko. Następnie zwilż je i zastosuj papier ścierny, a na sam koniec ponownie użyj pasty do całkowitego wygładzenia. I voilà. Samodzielnie wypolerowałeś szkiełko!

 

Polerowanie szkła zegarka

 

W drugiej kolejności są szkiełka mineralne. Ich twardość wynosi między 4 a 5 pkt w skali twardości Mohsa, co oznacza, że mają średnią odporność na zarysowania i pęknięcia. W przypadku ich uszkodzenia należy oddać zegarek do wykwalifikowanego zegarmistrza, który usunie ewentualne uszkodzenia za pomocą specjalnej maszyny.

 

Jako ostatnie z podstawowych rodzajów szkła wyróżnia się szafirowe stosowane w luksusowych i drogich zegarkach. Jego twardość osiąga od 7 do 9 pkt we wspomnianej skali Mohsa, co skutkuje tym, że trudno jest je zarysować, ale niestety łatwiej stłuc — jest dość kruche. Jednak, jeśli na szkle szafirowym pojawią się już mikrorysy, nie usuwaj ich na własną rękę. Oddaj zegarek do zegarmistrza. Fachowiec wypoleruje takie szkło za pomocą specjalnej diamentowej pasty polerskiej.

 

Polerowanie szkła zegarka

 

Polerowanie zegarka — czy warto?

Bransoleta do zegarka, koperta i szkiełko to takie elementy, które nadają zegarkowi atrakcyjnego wyglądu, a do tego wpływają na funkcjonalność. Utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie z pewnością sprawi lepsze korzystanie z danego modelu. Do tego odpowiednio wypielęgnowany doda prestiżu i elegancji właścicielowi takiego zegarka. Z kolei regularne czyszczenie i polerowanie tylko utrzyma ten efekt przez dłuższy czas i nie spowoduje szybkiego zniszczenia.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.