Jak odpowiednio zadbać o pasek w zegarku?

Morellato

Jak odpowiednio zadbać o pasek w zegarku?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

25 stycznia 2021

Kiedy już zdecydujesz się na zegarek ze skórzanym paskiem, bardzo ważne jest, aby pamiętać o jego czystości. Dbanie o zegarek to nie tylko wymiana baterii czy przegląd mechanizmu, lecz także zwrócenie uwagi na higienę urządzenia. Chcę Ci dzisiaj opowiedzieć, w jaki sposób najlepiej zadbać o skórzany pasek zegarka.

Jak zadbać o zegarek na co dzień

Aby nie dopuścić do zniszczenia paska kilka miesięcy po zakupie, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. W ciągu dnia nasz nadgarstek jest narażony na pot, brud czy sól, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy oraz zniszczenia. Warto więc pamiętać o tym, aby nie moczyć paska w wodzie (szczególnie morskiej - sól powoduje podatność na pękanie; słona woda może też odbarwiać), a przed udaniem się w objęcia Morfeusza, zdjąć urządzenie z ręki. Kiedy już zamoczymy pasek, należy suszyć go z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Suszenie na kaloryferze lub suszarką może skutkować pęknięciami. Najlepiej pozwolić mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. Oczywiście, jeśli kupując zegarek, zwrócimy uwagę na jakość skóry i wybierzemy tę najlepszą, szansa uszkodzenia z pewnością zmaleje.

Kiedy po pewnym czasie użytkowania pasek się odkształci, nie powinno się go na siłę prostować, ponieważ może to spowodować zniszczenia.

Pielęgnacja skórzanego paska

Czyszczenie i pielęgnacja paska

Zegarki na pasku wymagają specjalnej pielęgnacji. W jej celu potrzebne Ci będą ściereczka z mikrofibry, którą zetrzesz wilgoć i zabrudzenia oraz szare mydło lub specjalna pasta czyszcząca. O konieczności ich użycia podpowiedzą Ci nieprzyjemny zapach i zabrudzenia po wewnętrznej stronie paska. Do wykonania wspomnianego specyfiku wystarczy łyżeczka wody i tyle samo sody oczyszczonej (proporcja 1:1). Powstałą mieszankę nakładamy na pasek i czekamy około godziny. Po upływie tego czasu usuwamy nadmiar preparatu ściereczką, czekamy do całkowitego wyschnięcia, a następnie polerujemy. Jeśli używamy mydła, na powierzchnię paska wystarczy nanieść tylko samą pianę i nie wcierać jej zbyt mocno.

Kilka razy w roku możemy użyć specjalnych preparatów do impregnacji skóry, które pozwalają zapobiegać jej pęknięciom. Można je zastąpić oliwą, chociaż efekt będzie mniej spektakularny. Po nałożeniu płynu należy odczekać aż zostanie on wchłonięty przez pasek, a następnie wytrzeć go do sucha. Taki zabieg powinno się powtarzać co 2-3 miesiące.

Zegarek na skórzanym pasku

Wymiana paska latem

Opisane wyżej zabiegi będą od Ciebie wymagać czasu i regularności. Jeśli wiesz, że nie są to Twoje mocne strony, możesz zastanowić się nad wymianą paska, chociaż na okres letni, kiedy nasz nadgarstek jest narażony na większą potliwość. W wysokiej temperaturze dobrze poradzą sobie stalowe bransolety oraz paski z gumy, które można łatwo wyczyścić. Zarówno jedne, jak i drugie są odporne na działanie potu, wody czy słońca. Stal i guma mogą być świetną alternatywą na upalne lato, po którym możesz powrócić do skóry. Dodam jeszcze, że jeśli zainwestujesz w skórę dobrej jakości, obejdzie się bez wymiany, wystarczy, że zadbasz o czystość swojego zegarka.

Zegarek na skórzanym pasku

W ofercie Zegarowni znajdziesz mnóstwo, zarówno casualowych, jak i eleganckich zegarków z paskami z wysokiej jakości skóry. W naszym sklepie możesz także dokupić paski i bransolety oddzielnie - dzięki temu szybko odmienisz charakter swojego zegarka. Udanych zakupów!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.