Polskie nawiązania w zegarkach

Porady

Polskie nawiązania w zegarkach

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

11 listopada 2022

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. To dzień refleksji i zadumy nad tym, czym dla każdego z nas jest Polska i polskość. To również moment, kiedy warto zastanowić się nad tym, kim jesteśmy jako Naród, co to oznacza dla każdego z nas i jak samych siebie postrzegamy w kontekście bycia Polakiem. Mamy wiele powodów, aby pielęgnować pamięć o tym dniu i być dumni z tego, kim jesteśmy. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie domena tego jednego dnia. Na co dzień w mniejszym lub większym stopniu można doświadczać oznak patriotyzmu w różnych sytuacjach np. poprzez zainteresowania związane z branżą zegarmistrzowską. W niniejszym artykule dowiesz się, co mają wspólnego zegarki ze świętem 11 listopada. Sprawdzisz też, na które rodzime marki warto zwrócić uwagę.

 

Radość z odzyskanej Ojczyzny!

 

Polskie nawiązania w zegarkach

 

11 listopada 1918 roku. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Do zakończenia I wojny światowej doszło w lesie Compiègne, gdzie państwa Ententy i Cesarstwo Niemieckie podpisali rozejm. Entuzjazm i nastrój głębokiego wzruszenia udzielił się wtedy całemu społeczeństwu i zjednoczył nasz kraj. Po tak długim czasie wreszcie odzyskaliśmy to, co było najistotniejsze. Odzyskaliśmy Ojczyznę, tożsamość narodową, a przede wszystkim wolność i niezależność w rządzeniu państwem. Jędrzej Moraczewski – polski premier, minister komunikacji, major taborów Wojska Polskiego – opisał ten dzień tak:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!

 

Te niezwykłe wydarzenia listopadowe opisuje również Maria Dąbrowska w swoich „Dziennikach”:

Już jest w Warszawie niemiecka rada żołnierzy, która porozumiewa się z Piłsudskim. Wielu żołnierzy niemieckich chodzi z czerwonymi znakami, inni, Polacy pewnie, z biało-amarantowymi kokardami u czapek. W tym wszystkim wstaje Polska. I nikt nie widzi, jak jest piękna. Nikt nie spostrzega w tym zgiełku. [...] Polska jest dziś w tak szczęśliwym położeniu jak żaden kraj w Europie.

M. Dąbrowska; Dzienniki, T l: 1914-1932. Wybór, wstęp i przypisy T. Drewnowski, Warszawa 1988

I nic dziwnego, bo przecież po ponad stu latach niewoli Polska wstała z kolan, a Polacy odzyskali siły i wiarę w nadchodzącą przyszłość.

 

Polskie nawiązania w zegarkach flaga

 

Warto o tym pamiętać i być dumnym z tych doniosłych wydarzeń. To jest nasza historia, ale przede wszystkim bez tego nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy. Warto byśmy byli wdzięczni za to, co dostaliśmy od naszych przodków.

 

Zegarki – polskie nawiązania

Co w takim razie zegarki mają wspólnego z tym świętem? W kolekcjach niektórych marek odnaleźć można fascynujące nawiązania do historii naszego kraju. Pielęgnują one pamięć o tym, co polskie oraz pośrednio utrzymują i rozwijają nasze zwyczaje i wartości. Są częścią polskiej tradycji zegarmistrzowskiej, a tym samym utrwalają wiedzę o naszym kraju, pochodzeniu oraz naszej historii. Nierzadko jest tak, że polskie marki jakością i wykorzystanymi materiałami dorównują tym powstałym w Szwajcarii, czy Japonii.

 

Polskie nawiązania w zegarkach Stadion Narodowy

 

Takimi polskimi manufakturami są m.in.: Błonie (zegarki produkowane w latach 50. i 60., a od 2014 roku ponownie zagościły na naszym rynku), Balticus i Plantwear. To wyjątkowe marki, które tworzą zegarki związane z polską tradycją, miejscami i produktami charakterystycznymi dla naszego kraju. Oprócz tego są cenione na całym świecie za swój nieszablonowy design, duszę i wysoką jakość wykonania.

 

Błonie Polan Limitowane – upamiętnienie historii polskich zegarków

Jedną z takich marek jest wyżej wspomniana polska firma Błonie, która produkuje zegarki w duchu tradycyjnych wartości i symboli narodowych. Po prawie 50 latach od zakończenia działalności ponownie powróciła na rynek, prezentując oryginalne zegarki, których design odwzorowuje kultowy styl PRL z przełomu lat 50. i 60., przedstawiony w nowoczesnej odsłonie. Jedną z takich wyjątkowych linii, zachowanych w duchu polskiej tradycji zegarmistrzowskiej, jest limitowana edycja Błonie Polan Limitowane o ograniczonym nakładzie zaledwie 200 wyprodukowanych sztuk. Seria prezentuje 3 kolekcjonerskie zegarki: Polan 1, Polan 2 i Polan 3. Ich projekty, każdy szczegół, kultowe wzornictwo przemysłowe i materiały są ściśle powiązane ze swoimi poprzednikami produkowanymi przez zakłady ZMP w Błoniu w połowie lat 50. XX wieku. Pasjonaci z pewnością powinni zwrócić uwagę na wyróżniającą się charakterystyczną czcionkę indeksów godzinowych, ażurowe wskazówki zainspirowane archiwalnym modelem „Mery”, czy też dwupoziomową konstrukcję tarcz.

 

Zegarek Błonie Polan Limitowane Automatic Polan-3

 

Kliknij poniższy link! Odkryj przemysłowy styl retro kolekcji Błonie Polan Limitowane!

 

Chopin Opus 10 No. 12 „The Revolutionary” Limited Edition – wirtuozeria i arcydzieło polskiego zegarmistrzostwa

To krótkie zestawienie zegarków z polskimi nawiązaniami byłoby niepełne bez jednej, bardzo ważnej limitacji. Polska marka Chopin zaskoczyła wszystkich kolekcjonerów luksusowych zegarków i miłośników muzyki klasycznej, wypuszczając na rynek majstersztyk zegarmistrzowski – zegarek Chopin Opus 10 No. 12 „The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12. Jest to dopracowane na wysokim poziomie arcydzieło oddające hołd wybitnemu pianiście Fryderykowi Chopinowi i jego twórczości. Ten luksusowy model należy do ścisłej limitacji liczącej zaledwie 5 wyprodukowanych sztuk będące częścią głównej edycji limitowanej o nakładzie 56 egzemplarzy. Każdy z nich jest sygnowany nazwiskiem polskiego kompozytora. Seria powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach odbywającego się w październiku 2021 roku XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Zegarek Chopin Opus 10 No. 12 „The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12

 

Chopin Opus 10 No. 12 „The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12 to niepowtarzalna okazja dla kolekcjonerów. Kunszt, klasa, materiały premium i autorski projekt odzwierciedlają miłość do Ojczyzny i patriotycznych wartości. Ten manufakturowy zegarek zasługuję na uwagę ze względu na przemyślane i historyczne detale związane nie tylko z powstaniem Etiudy c-moll op. 10 nr 12, ale również z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Wystarczy choćby wspomnieć m.in.: o srebrnej flanszy przypominającej pięciolinię, wskaźniku rezerwy chodu będącym częściowym przedstawieniem klawiatury fortepianowej, czerwonej obwódce – otaczającej fioletową sub-tarczę sekundnika – symbol przywiezionego do Polski, przez Ludwikę Jędrzejewiczową, serca Fryderyka Chopina – a także manufakturowym mechanizmie z krwistoczerwonym kołem balansowym i wygrawerowanymi na mostku fragmentami listów Fryderyka Chopina, który ten pisał je zaraz po upadku powstania listopadowego.

To tylko kilka znaczących nawiązań do polskiego dziedzictwa, do których marka Chopin nawiązała w męskim zegarku Chopin Opus 10 No. 12 „The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12. Więcej ciekawostek znajdziesz w specjalnym artykule poświęconemu tej wyjątkowej limitacji.

 

Traser P96 OdP Evolution Black PATRIOTA Special Edition – manifestacja patriotycznych uczuć

Jednak nie tylko polskie marki rozpowszechniają wiedzę o historii Polski. Jest ona inspiracją również dla zagranicznych producentów m.in. szwajcarskich manufaktur, które w swoich kolekcjach limitowanych umieszczają polskie akcenty nawiązujące do naszych tradycji. Pierwszą z nich jest marka Traser, która zaprojektowała pierwszą polską edycję specjalną upamiętniającą przyjęcie 7 lutego 1831 r. przez Sejm uchwały w sprawie wprowadzenia kokardy narodowej. Ustanowiono, że biało-czerwone barwy będą oficjalnymi kolorami:

[...] odznakę, pod którą powinni łączyć się Polacy. [...] Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Xięstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Akta Izby Poselskiej, allegata do protokołów [s] z miesiąca Lutego 1831 roku, rkp
 

Zegarek Traser P96 OdP Evolution Black PATRIOTA Special Edition TS-0702183, bo o nim właśnie mowa, jest dostępny tylko na rynku polskim. To nie tylko taktyczne urządzenie do zadań specjalnych, to również hołd złożony jednemu z najważniejszych symboli Polski, czyli biało-czerwonej barwie. W związku z tym w modelu zastosowano m.in.: białe wskazówki godzinowe i czerwony sekundnik, personalizowany pasek typu NATO ze wstawką w narodowych kolorach, a także biało-czerwoną modyfikację trigalight pozwalającą na odczyt godziny w ciemnościach. Patriotyczne wartości i manifestację uczuć narodowych prezentuje dodatkowo Orzeł Biały odznaczający się na czarnej tarczy, a także jego powtórzony symbol umieszczony na stalowym deklu.

 

Kolekcjonerskie zegarki Aviator Douglas Day-Date Polish Edition – historia polskiego lotnictwa

Kolejną szwajcarską marką produkującą wyjątkowe zegarki z myślą o polskim odbiorcy jest Aviator. Zarówno w 2021, jak i 2022 roku wypuściła na rynek dwie odsłony zegarków z limitowanej kolekcji – Douglas Day-Date Polish Limited Edition. Jeśli na bieżąco śledzisz nowinki ze świata zegarków, to z pewnością zauważyłeś, że większość zegarków od zagranicznych producentów, jeśli mają funkcję datownika dni tygodnia z pełnymi nazwami, to zazwyczaj nazwy te są w języku angielskim. Jednak nie tu, nie w tych konkretnych polskich edycjach, w których nie tylko zastosowano datownik z polskimi nazwami dni tygodnia, ale co najważniejsze cała seria poświęcona jest historii polskiego lotnictwa. Zegarki lotnicze Aviator zarówno z wcześniejszej (V.3.35.0.281.4 PL i V.3.35.2.282.4 PL), jak i tegorocznej linii (V.3.36.0.293.4 PL i V.3.36.2.294.4 PL) poświęcona jest Andrzejowi Frydrychewiczowi – znamienitemu inżynierowi-konstruktorowi, który w 1987 roku na zamówienie kanadyjskiej firmy Airtech Canada wyposażył samoloty transportowo-wojskowe Douglas DC-3 w polskie silniki gwiazdowe PZL ASz-62. Hołd polskiej tradycji oddaje precyzja i wygląd szwajcarskiego mechanizmu AV-1000, który zachwyca patriotyczną estetyką rotora i wahnika prezentującego nasze godło narodowe – Orła Białego w koronie i z rozpostartymi skrzydłami.

 

Zegarek Aviator Douglas Day-Date Polish Limited Edition

 

Więcej informacji o polskiej kolekcji zegarków Aviator Douglas Day-Date Polish Limited Edition znajdziesz w poniższym artykule.

 

Polskie zegarki – postaw na nasze produkty!

Narodowe Święto Niepodległości jest mocno zakorzenione w naszej historii i kulturze – również w świecie zegarmistrzowskim. Przykładem tego są wyżej wspomniane zarówno rodzime, jak i zagraniczne marki produkujące zegarki z polskimi nawiązaniami do kluczowych wydarzeń. Polskich nawiązań jest jednak znacznie więcej. Nie zwlekaj. Odkryj je wszystkie. Już teraz sprawdź naszą ofertę patriotycznych zegarków!


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.