Tylko u nas! Jedyny egzemplarz w Polsce. Poznaj zegarek Chopin Opus 10 No. 12 "The Revolutionary"

Newsy

Tylko u nas! Jedyny egzemplarz w Polsce. Poznaj zegarek Chopin Opus 10 No. 12 "The Revolutionary"

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

18 maja 2022

Zegarki i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego zarówno jeśli chodzi o melodyjne i miarowe bicie serca w przypadku mechanizmu mechanicznego, jak i nawiązań do wybitnych kompozytorów i artystów. Tym razem mamy zaszczyt przedstawić prawdziwe dzieło zegarmistrzowskie – ściśle limitowany zegarek Chopin Opus 10 No. 12 “The Revolutionary” Limited Edition!

 

Fryderyk Chopin i Etiuda Rewolucyjna – „Boleję na fortepianie, rozpaczam”

Rok 1831 – wybuch powstania listopadowego i zajęcie Warszawy przez Rosjan. To był cios dla przebywającego w Paryżu Fryderyka Chopina, który chciał uczestniczyć w tych wydarzeniach, ale brakowało mu sił i zdrowia – już wtedy zaczął chorować na gruźlicę. Niemoc wzięcia udziału w wydarzeniach listopadowych nasiliły u niego frustrację i gniew. Pisał wtedy: „To wszystko wywołało we mnie wiele bólu. Kto mógł to przewidzieć!” Jego formą odpowiedzi i buntu było skomponowanie jednego z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wykonywanych arcydzieł muzyki klasycznej – Etiudy c-moll op. 10 nr 12 nazywanej również Etiudą Rewolucyjną dedykowaną przyjacielowi Franzowi Lisztowi „à son ami Franz Liszt”.

 
Zegarek Chopin Opus 10 No. 12
 

Mocne akordy, mistrzowsko wykonane pasaże techniką legatissimo są przepełnione emocjami – siłą, dynamizmem, gniewem i miłością do ojczyzny. Mocnymi dźwiękami, z których wyraźnie wybrzmiewa ból, napięcie i żal. Jak wypowiada się ceniony muzykolog Tadeusz Zieliński:

Pierwszy jej akord odezwał się jak wystrzał. A potem już tylko toczy się con fuoco i con forza masa brzmień wzburzonych i gniewnych, ponad którymi energico i appassionato, z najwyższą pasją i coraz to natarczywiej, strzelają w nieczułe niebo o kształcie okrzyków i wołań.

Tadeusz Zieliński, muzykolog
 

W całym dziele słychać burzliwe paralele odnoszące się do pełnych napięć i gwałtownych uderzeń w klawisze fortepianu oraz do notatek Fryderyka Chopina zamieszczonych „Dzienniku Stuttgarckim” w 1831 roku po klęsce powstania listopadowego:

O Boże, jesteś Ty! Jesteś i nie mścisz się! Czy jeszcze Ci nie dość zbrodni moskiewskich – albo – alboś sam Moskal! […] A ja tu bezczynny, a ja tu z gołymi rękami, czasem tylko stękam, boleję na fortepianie, rozpaczam.

Fryderyk Chopin, „Dziennik Stuttgarcki", zapis z 8 września 1831, w: Album F. Chopina w Warszawie 1829
 

Mistrzowskie arcydzieło zamknięte w zegarku Chopin Opus 10 No. 12 “The Revolutionary” Limited Edition

Rozpacz i minorowa tonacja Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina prezentuje wysoki poziom wirtuozerski, który wymaga od artystów bardzo dużych umiejętności technicznych. Właśnie w tym duchu, jako hołd dla wybitnej twórczości pianisty i w ramach odbywającego się w październiku 2021 roku XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, polska marka Chopin wyprodukowała zegarmistrzowski majstersztyk – zegarek Chopin Opus 10 No. 12 "The Revolutionary" Limited Edition OP10NO12.

 
Zegarek Chopin Opus 10 No. 12
 

Ten ekskluzywny model o ścisłej limitacji liczącej zaledwie 5 wyprodukowanych sztuk (wchodzą w skład głównej limitowanej edycji liczącej 56 egzemplarzy) i sygnowanych nazwiskiem wybitnego wirtuoza powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. To niebywała gratka dla melomanów i kolekcjonerów. Zachwyca on dopracowanymi detalami, wysokim kunsztem wykonania, klasą, materiałami premium i jedynymi w swoim rodzaju autorskimi rozwiązaniami.

 

Chopin Opus 10 No. 12 “The Revolutionary” Limited Edition – wirtuozerskie zdobienia i muzyczne nawiązania do twórczości Fryderyka Chopina

Można powiedzieć, że w nazwie i w każdym elemencie widoczne są nawiązania do samej Etiudy c-moll op. 10 nr 12, życia i twórczości Fryderyka Chopina. Jednak na pewno warto wspomnieć o tych najistotniejszych. Uwagę przykuwa projekt tarczy, nie tylko, że prezentuje ona umieszczony w środku mechanizm mechaniczny, ale również z tego względu, że elementy jak np. srebrna wielopoziomowa flansza przypomina wyglądem pięciolinię, indeksy numeryczne 10 i 12 to odpowiednio nawiązanie do opusu i numeru finalnej etiudy pochodzącej z cyklu fortepianowych Etiud op. 10, a wskaźnik rezerwy chodu przedstawiony został w formie częściowej klawiatury fortepianowej o rozpiętości 2 i ¼ oktawy.

 
Zegarek Chopin Opus 10 No. 12
 

Ważną komplikacją, znajdującą się na godzinie 6, jest mała sekunda. Czerwony kolor obwódki wokół fioletowej sub-tarczy to kolejne nawiązanie do artyzmu Etiudy Rewolucyjnej oraz symbol przywiezionego do Polski, przez Ludwikę Jędrzejewiczową, serca Fryderyka Chopina. Zgodnie z ostatnią wolą wybitnego kompozytora jego siostra przekazała je Kościołowi Świętego Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Tam, dopiero w 1880 roku w 96. rocznicę śmierci Chopina (tyle też wynosi rezerwa chodu zastosowanego mechanizmu), urnę wmurowano w jeden z filarów kościoła.

 

 

Rewolucyjna muzyka zamknięta w mechanizmie In-house Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition

Każdy wykwalifikowany zegarmistrz i profesjonalni muzycy wiedzą, że zarówno w pracy zegarków mechanicznych, jak i podczas grania popisowych partii Etiudy Rewolucyjnej liczą się wysokie umiejętności techniczne i niezwykła precyzja. Z tego względu marce Chopin zależało na stworzeniu jak najdokładniejszego mechanizmu, który będzie zwieńczeniem modelu Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition. Prace nad tą wersją werku powierzono szwajcarskiej luksusowej firmie zegarmistrzowskiej Schwarz Etienne z La Chaux-de-Fonds. To zaowocowało powstaniem jedynego takiego manufakturowego kalibru In-house MSE 200 o ręcznym naciągu. Jego wyjątkowość podkreśla fakt, że wyprodukowano go wyłącznie dla rodzimej polskiej firmy.

 
Zegarek Chopin Opus 10 No. 12
 

Męski zegarek Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12 podobnie jak wieńcząca cykl etiud fortepianowych Etiuda Rewolucyjna prezentują wspaniałą wirtuozerię Fryderyka Chopina, a do tego są nacechowane burzliwymi emocjami, które przeplatają się z miłością do utraconej ojczyzny. To wszystko widoczne jest w konstrukcji autorskiego mechanizmu składającego się z 197 elementów. Właśnie z tego powodu m.in.: koło balansowe jest w krwistoczerwonym odcieniu, na mostku wygrawerowano fragmenty listów Fryderyka Chopina, który ten napisał zaraz po upadku powstania listopadowego, a na kole zębatym umieszczono istotne daty z życia pianisty.

 

Wybrane daty z kalendarium Fryderyka Chopina

  • 1810 – narodziny Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
  • 1816 – pierwsza lekcja pianina u Wojciecha Żywnego
  • 1818 – 24 lutego w pałacu Radziwiłłów w Warszawie odbył się pierwszy koncert publiczny Fryderyka Chopina
  • 1831 – emigracja do Paryża i skomponowanie właśnie Etiudy op. 10 nr 12
  • 1835 – ostatnie spotkanie z rodzicami w Karlowych Warach w Czechach
  • 1838 – początek znajomości z George Sand
  • 1848 – wybuch rewolucji w Paryżu, Fryderyk Chopin wyjechał do Anglii i Szkocji, 16 listopada w sali Guildhall w Londynie odbył się jego ostatni publiczny koncert
  • 1849 – 17 października Fryderyk Chopin umiera w Paryżu
 

Kolekcjonerski zestaw Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition

Limitowany zegarek ekskluzywny Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12 jest sprzedawany razem luksusowym drewnianym pudełkiem. Skrzyneczka wyściełana została miękką czarną tkaniną. W skład kolekcjonerskiego zestawu wchodzą również dwa woluminy w twardej oprawie wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w 2007 roku.

 

Chopin Opus 10 No. 12

 

Pierwszy to faksymilowe wydanie „Etiud op. 10, autografu edycyjnego, zbiory Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie" Fryderyka Chopina. W zbiorze znajduje się sześć autografów edycyjnych, etiudy: E-dur (nr 3), Ges-dur (nr 5), es-moll (nr 6), F-dur (nr 8), f-moll (nr 9) oraz As-dur (nr 10). Ich jedyne zachowane rękopisy znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Z kolei drugi wolumin to„Komentarz źródłowy" autorstwa prof. Ireny Poniatowskiej.

Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition – mistrzowsko skomponowany. Sprawdź!

Chopin Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition OP10NO12 to hołd dla spuścizny Fryderyka Chopina. Luksusowy zegarek to prawdziwy majstersztyk. Zachwyca wspaniałą innowacją, genialnym wykończeniem i bogatymi tradycjami zegarmistrzowskimi, a do tego bezbłędnie i perfekcyjnie odwzorowuje wirtuozerię i mistrzowski artyzm polskiego kompozytora. Koniecznie zobacz i przekonaj się o wspaniałym wykonaniu luksusowego zegarka Opus 10 No.12 “The Revolutionary” Limited Edition od polskiej marki Chopin! Tylko u nas znajduje się jedyny dostępny egzemplarz w Polsce o nr limitacji 43/56! Odwiedź nasz sklep internetowy bądź stacjonarny w poszukiwaniu ideału i muzycznych inspiracji!

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.