Alergie i uczulenia a konstrukcja koperty, paska i bransolety

Hirsch

Alergie i uczulenia a konstrukcja koperty, paska i bransolety

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

20 czerwca 2022

Wybierając nowy zegarek, kierujemy się takimi kryteriami jak kształt, mechanizm czy też design. Niemniej ważny jest również materiał, z jakiego został wykonany. Zwłaszcza jeśli zmagamy się z coraz powszechniejszym problemem alergii. Czy każdy metal uczula? Czym kierować się przy wyborze nowego zegarka? Skórzany pasek czy bransoleta?

 

Koperta i bransoleta zegarka bezpieczna dla alergika

Warto na początku zaznaczyć, że alergie to zjawisko występujące coraz częściej. Wciąż pojawia się coraz więcej alergenów. Istnieje też niewielka grupa osób (ok. 1%), która wykazuje reakcję alergiczną na materiały teoretycznie nieuczulające. Liczne regulacje międzynarodowe, w tym przepisy unijne, czuwają nad naszym bezpieczeństwem, zobowiązując do wytwarzania i importowania produktów spełniających dość restrykcyjne normy. Co to oznacza w praktyce? Wprowadzone obostrzenia mają zniwelować do zera produkty zawierające pierwiastki wywołujące alergie takie jak nikiel. Obecnie do produkcji bransolet i kopert w tym dekli zegarków wykorzystuje się wysokogatunkową stal szlachetną, tytan czy też ceramikę. Materiały te wskazywane są jako bezpieczne. Coraz więcej producentów wykorzystuje do swoich wyrobów stal szlachetną 316L, która jest materiałem hipoalergicznym. Czy mosiądz i brąz uczulają? Materiały te obecnie nie powinny uczulać. Pokrywa się je specjalnym lakierem zabezpieczającym. Natomiast w wyniku reakcji chemicznej z ludzkim pH mogą czarnieć i nieestetycznie brudzić skórę.

 

konstrukcja koperty i bransolety a alergie

 

Pasek skórzany a może silikonowy

Skórzany czy sylikonowy pasek to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z alergiami. Wyśrubowane normy unijne powodują, że proces garbowania i farbowania skór przebiega obecnie bez użycia metali ciężkich. Dzięki temu są one bezpieczne. Co do silikonowych czy gumowych pasków, nie wykazują one właściwości uczulających. Wyjątkiem są osoby uczulone na lateks, taki pasek nie jest wtedy najlepszym wyborem. Warto również zwrócić uwagę, z czego wykonana jest sprzączka i klamerka zegarka, gdyż ma ona bezpośredni kontakt ze skórą.

 

pasek skórzany czy sylikonowy przy alergii

 

Dbajmy o nasz zegarek

Zdarza się, że wybierzemy zegarek potencjalnie bezpieczny, a zmiany skórne i tak się pojawiają. Istotne jest nie tylko, z czego nasz zegarek jest wykonany, ale również jak o niego dbamy. Brud, kurz, ścierający się naskórek w kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia czy też odparzenia, wynikiem czego będzie nieestetyczna wysypka. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne ściereczki do czyszczenia zegarków lub biżuterii. Newralgicznym a często zapominanym miejscem, jest dekiel zegarka. Warto też zwrócić uwagę na sposób noszenia zegarka. Zbyt ciasno lub zbyt luźno zapięty pasek czy bransoleta mogą powodować otarcia, lub odparzenia. Zwłaszcza latem warto mieć to na uwadze.

czyszczenie zegarka ściereczki cape cod

 

 

Zegarek bez alergii

Podsumowując, kupując zegarek w sprawdzonych sklepach i od znanych producentów, mamy pewność, że użyte materiały spełniają dość restrykcyjne normy, a co za tym idzie, są bezpieczne dla naszego zdrowia. Reakcje skórne nie zawsze są efektem alergii a nierzadko nieodpowiedniego użytkowania zegarka. Dbajmy o jego czystość. Możemy również zabezpieczyć skórę przed otarciami. Pomocny może być talk, posypanie skóry niewielką ilością tego preparatu, może zniwelować otarcia i odparzenia. Stosując się do powyższych wskazówek, jedyne co nam pozostaje, to cieszenie się z naszego ulubionego zegarka!


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.