G-SHOCK GWG-1000 - jak rozpoznać nieoryginalny produkt?

G-SHOCK

G-SHOCK GWG-1000 - jak rozpoznać nieoryginalny produkt?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

01 listopada 2019

W obecnych czasach, europejski rynek zalewany jest replikami produktów, które z pozoru niczym nie różnią się od swoich oryginalnych zamienników. Jednak jak mówi stare powiedzenie: pozory mylą. Tzw. “podróbki” które cechuje zastosowanie gorszej jakości materiałów oraz innych, oczywiście o wiele mniej dokładnych procesów produkcyjnych. Wszystkie te fakty w znaczący sposób przekładają się zarówno na żywotność zegarka, jego design, jak i ogólny komfort użytkowania.

Gdzie kupić oryginalny zegarek?

Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wymarzonego modelu zegarka jest to, czy wybrany przez nas punkt sprzedaży posiada oficjalną autoryzację dystrybutora. Co to oznacza w praktyce? Zegarek z oficjalnych magazynów to pewność w kwestii jego oryginalności i pochodzenia. Ponadto, każdy z dystrybutorów zapewnia darmową gwarancję przez określony czas, wyręczając nas z wyboru odpowiedniego punktu serwisowego, kontaktu z nim, czy nawet dostarczenia zegarka, pośrednicząc w całym w procesie. Produkt pochodzący z legalnego źródła zapakowany jest w oryginalne pudełko, a w zestawie z nim znajduje się instrukcja obsługi, co w przypadku replik jest rzadkością.

Warto zaznaczyć, że kupowanie produktów z nielegalnego źródła jest wsparciem niezgodnego z prawem procederu, jakim jest ich rozprowadzanie. Zamiast inwestować w słabej jakości podróbkę, którą w bardzo łatwy sposób może ktoś rozpoznać podczas noszenia jej na nadgarstku, warto wybrać odpowiednio tańszy w stosunku do naszego budżetu model wybranego przez nas producenta, mając pewność jego jakości wykonania, serwisu gwarancyjnego oraz zgodności designu z tym, czego oczekujemy po otwarciu pudełka.

Dlaczego warto wybrać oryginalny zegarek G-SHOCK?

Marka G-SHOCK powstała z inicjatywy młodego, pracującego dla Casio inżyniera Kikuo Ibe. W dzieciństwie otrzymał on od swojego ojca zegarek, który niefortunnie upadł, w efekcie czego przestał pracować. Ibe postawił sobie za cel stworzenie modelu, któremu niestraszne będą podobne incydenty. Pracując dla przedsiębiorstwa Casio, stworzył on specjalną, złożoną z trzech członków grupę, nazywaną Team Tough. Podczas pracy nad stworzeniem najwytrzymalszego modelu, liczba zniszczonych prototypów przekroczyła ilość 200 egzemplarzy. Przełomowym momentem, który dał początek legendarnym zegarkom G-SHOCK, był spacer Kikuo Ibe w pobliżu placu zabaw. Zaobserwował on zabawę dzieci piłką i zauważył pewną przełomową zależność: jej środek nie był narażony na oddziaływanie takiej samej siły, co warstwa wewnętrzna. Spostrzeżenie to dało początek systemowi antywstrząsowemu G-SHOCK, od którego w przyszłości nazwę wzięła cała seria.

Zegarki G-SHOCK - jak rozpoznać podróbkę?

Aby nakreślić różnicę między oryginalnym zegarkiem G-SHOCK a jego repliką, warto posłużyć się żywymi przykładami. Pod lupę weźmiemy model Mudmaster GWG-1000-1A3ER z naszego magazynu oraz jego “bliźniaczą wersję”, pochodzącą z punktu sprzedaży, który nie posiada autoryzacji dystrybutora. Różnicę widać już nawet przed wyjęciem zegarka z opakowania: oryginalne, dołączane w oficjalnej sprzedaży pudełko posiada wieczko z wygrawerowanymi napisami z oznaczeniem nazwy marki, modelu oraz klasy wodoszczelności w kolorze czarnym. Podrobiony zegarek posiada grawerunek z tymi samymi informacjami, tylko tyle, że wykonano go w kolorze srebrnym.

Zegarek G-SHOCK Mudmaster GWG-1000-1A3ER - jakość wykonania

Po wyjęciu obu modeli z pudełek, szybko zauważymy różnicę w samym designie oraz jakości wykonania komponentów. Pierwsze co rzuca się w oczy to paski. W przypadku obu zegarków, do ich wykonania użyto gumy w odcieniu zielonym. Kolor paska w oryginalnym GWG-1000-1A3ER jest wyraźnie ciemniejszy niż w jego replice. Poza tym, w znaczący sposób różni się ich faktura: pochodzący z oficjalnej dystrybucji zegarek wyposażony został w pasek ze specjalnymi wypustkami, mającymi na celu usprawnić komfort noszenia. Model bliźniaczy wykonany jest ze znacznie słabszego jakościowo materiału, który ślizga się na nadgarstku, sprawiając przy tym wrażenie jakby miał zaraz z niego spaść.

Problem z fakturą tyczy się również przycisków, służących do obsługi urządzeń. W obu przypadkach zastosowano stal szlachetną, ze specjalną, chropowatą powłoką. Kiedy w modelu oryginalnym wpływa ona znacząco na sterowanie funkcjami, tak w podróbce sprawia ona, że palce się z nich obsuwają. Sterowanie repliką jest utrudnione przez brak oporu w dociskaniu, dzięki czemu lekkie dotknięcie umieszczonego po bokach panelu sterowania, np. podczas chowania dłoni do kieszeni, może doprowadzić do uruchomienia niechcianej w danym momencie funkcji lub zmiany trybu.

Oryginalny zegarek G-SHOCK - na co zwrócić uwagę?

Kolejne różnice zauważyć można po spojrzeniu na cyferblaty obu zegarków. Umieszczone na nich oznaczenia poszczególnych funkcji zostały umieszczone w innych miejscach. Co więcej: w przypadku repliki którą otrzymaliśmy, napisy nałożone są na tyle niestarannie, że nie mieszczą się na powierzchni tarczy, uniemożliwiając przy tym ich prawidłowy odczyt. Widoczna jest również różnica w zastosowanych fontach oraz ich kolorach, co tyczy się nie tylko emblematów pod szkiełkiem, ale również ulokowanej nad godziną dwunastą nazwy marki. Wokół pierścienia znajdują się oznaczenia stref czasowych, w których występują literówki.

Zegarki wyposażone zostały w elektroniczny wyświetlacz, odpowiedzialny między innymi za wyświetlanie aktualnej daty, ustawionych alarmów, czy temperatury. W przypadku egzemplarza pochodzącego z nieautoryzowanego źródła, odczyt danych z większej odległości, z racji słabej jakości wyświetlacza, jest wręcz niemożliwy. W oryginalnym modelu znaki odpowiedzialne za wyświetlanie wartości wyglądają spójnie, kiedy w podróbce widoczne są przerwy między poszczególnymi pikselami. Grawer na dekielku w przypadku repliki nałożony jest na tyle niechlujnie, że przy spojrzeniu na niego pod kątem widać znaczną wypukłość, co w przypadku markowego zegarka jest niezauważalne.

G-SHOCK Mudmaster GWG-1000-1A3ER - najważniejsze funkcje

Poza samym designem, różnice w obu zegarkach tyczą się również jakości pracy oraz poszczególnych funkcji. G-SHOCK Mudmaster GWG-1000-1A3ER wyposażony został w mechanizm solarny, który działa wręcz bezdźwięcznie. Replika pracuje znacznie głośniej, co słychać po przyłożeniu koperty do ucha. Dodatkowo, w nieoryginalnym egzemplarzu, zauważyć można bardzo widoczne przeskoki w pracy wskazówki sekundnika. Podróbka, w przeciwieństwie do markowego zegarka, nie posiada automatycznej korekty wskazówki, kompasu oraz barometru. Różnice zauważyć można we wskazaniach termometru oraz jakości podświetlenia.

Jak można zauważyć, kupno zegarka u oficjalnego źródła to przede wszystkim pewność tego, że dostaniemy produkt którego oczekiwaliśmy przy zakupie. Oryginalny model to nie tylko pewność jego pochodzenia, czy realizowana w autoryzowanym punkcie gwarancja, ale również pewność jakości wykonania oraz działania każdej z funkcji, która widnieje w specyfikacji.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.