Garmin Fenix 7 vs. 6 - który zegarek sportowy wybrać?

Garmin

Garmin Fenix 7 vs. 6 - który zegarek sportowy wybrać?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

20 kwietnia 2023

Liczba generacji różnego rodzaju sprzętów elektronicznych może przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jest w przypadku zegarków sportowych — producenci z sezonu na sezon proponują nam coraz to nowsze serie urządzeń, wyposażone w jeszcze więcej udogodnień i usprawnień. Jak nie zagubić się w gąszczu nowości? Dziś przychodzę do Ciebie z porównaniem sprzętu znanej marki Garmin. Na tapet weźmiemy modele Garmin Fenix 7 i 6. Jak wypada ich porównanie? By się dowiedzieć, czytaj dalej!

 
 

Garmin Fenix 6 i 7 - najważniejsze podobieństwa i różnice

Zarówno Garmin Fenix 6, jak i 7 wyposażone są w transreflektywny wyświetlacz Memory-in-Pixel (MIP). Jednak tylko w serii 7 jest on dotykowy. Nowszą generację wzbogacono również o funkcje związane z mapami — obsługuje je każdy wariant siódemki, podczas gdy w przypadku poprzednika robiły to tylko wersje Pro i Sapphire. Młodszy zegarek Garmin umożliwia też pobieranie map różnych kontynentów za pomocą łączności Wi-Fi. Fabrycznie załadowane mapy Topoactive Europe w obu przypadkach są dostępne są tylko w wybranych modelach (Pro i Sapphire w 6 oraz Solar Sapphire w 7).

 

Porównanie zegarków sportowych Garmin Fenix 6 i 7

 

Nowością w Fenix 7 jest także multipasmowa łączność satelitarna (tylko w Solar Sapphire), latarka LED (tylko w X) oraz możliwość konfiguracji ustawień zegarka w czasie rzeczywistym w aplikacji Connect. Ulepszono również nadgarstkowy czujnik tętna Garmin Elevate.

 

Zegarek sportowy Garmin Fenix 7 latarka

Latarka w modelu Garmin Fenix 7
 

Czas pracy baterii — która generacja jest wydajniejsza?

Jeśli chodzi o czas pracy baterii, wyniki wypadają na korzyść Fenix 7, co nie oznacza, że w generacji 6 są one jakoś bardzo złe.

 

Garmin Fenix 6 i 7 porównanie wydajności

 

Inne funkcje — czym jeszcze różnią się Fenix 6 i Fenix 7?

Jak wypada porównanie w przypadku innych funkcji? Możliwość płatności zbliżeniowych Garmin Pay znajdziemy zarówno w generacji 6, jak i 7, odtwarzanie muzyki także będzie dostępne w obu, ale w przypadku serii 6 tylko w wariantach Pro i Sapphire. Natomiast tylko w nowszej kolekcji występują funkcje: monitorowania nawodnienia, Health Snapshot, Realtime stamina oraz dostępu do Connect IQ z poziomu urządzenia.

 

Różnice w wyglądzie zegarków Garmin Fenix

Jeśli chodzi o wygląd, różnice między generacjami są raczej czysto wizualne. Garmin wszystkie swoje produkty wykonuje z należytą dbałością o każdy detal, dlatego zarówno Fenix 6, jak i Fenix 7 wykonane są z mocnych, wytrzymałych materiałów. W zależności od oznaczeń różnią się rozmiary kopert — w wariancie „s” ich średnica liczy 42 mm, w standardowym47 mm, a w „x”51 mm. Wyniki są takie same dla obu generacji. Podobnie z rozmiarem i rozdzielczością wyświetlacza. Niewielkie, bo zaledwie kilkugramowe różnice, dotyczą wagi poszczególnych produktów.

 

Zegarek Garmin w trakcie ćwiczeń

 

Cena, czyli ile zapłacisz za nowszą wersję Garmin Fenix

Różnica w cenie standardowych wersji obu generacji Garmin wynosi kilkaset złotych. Model Fenix 6 jest coraz mniej dostępny w sprzedaży, widać więc tendencję producenta do powolnego wycofywania go z rynku, by zrobić miejsce na nowości.

 

Podsumowanie — którą wersję Garmina Fenix wybrać?

Który model wybrać? Jeśli drobne różnice wymienione w tekście nie mają dla Ciebie znaczenia, a chcesz natomiast zaoszczędzić, polecam zegarek Garmin Fenix 6. Mimo że nie najnowszy, wciąż jest wysokofunkcjonalnym sprzętem, który sprawdzi się dla miłośników sportu, a w szczególności biegania. Jeśli natomiast chcesz być na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami i dołożyć w tym celu kilkaset złotych do inwestycji, Fenix 7 będzie idealnym wyborem.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.