Gdzie biegać w Warszawie? Przedstawiamy najlepsze trasy!

Bieganie stało się ostatnio bardzo popularne. Biegają młodzi i ci nieco bardziej zaawansowani wiekiem. Kobiety i mężczyźni. Zawodowcy i przede wszystkim amatorzy. Ci ostatni poszukują inspiracji i wiedzy, bo wiadomo, zaczynać nie jest łatwo. Dobre buty, sportowy zegarek, odpowiedni strój - to podstawy. Ale trzeba także mieć GDZIE biegać. I to Wam właśnie dzisiaj podpowiemy! Przynajmniej jeśli jesteście biegaczami warszawskimi ;)

Najpopularniejsze trasy biegowe w Warszawie

Warszawscy biegacze preferują parki, lasy i wszelkiego rodzaju tereny zielone. Nic dziwnego, to najładniejsze miejsca w mieście, które dzięki przyrodzie pozwalają dodatkowo odprężyć się i zrelaksować w czasie treningu. Zazwyczaj wybierane są ścieżki znajdujące się blisko miejsca zamieszkania, stąd popularność mniejszych i większych parków. Zobaczcie i wypróbujcie!

Trasa biegowa: Agrykola 

Jedno z miejsc na biegowej mapie Warszawy, które z pewnością można nazwać kultowym. Jest tu i bieżnia lekkoatletyczna, na której można doskonalić się w szybkości, jest i najsłynniejszy podbieg. Są też schody prowadzące do Zamku Ujazdowskiego, które z pewnością pomogą wytrenować wytrzymałość i siłę. Jednym słowem - różnorodnie. Jako miejsce na rozgrzewkę lub zupełnie odwrotnie - jako relaks po ćwiczeniach - warto odwiedzić również znajdujące się obok Łazienki. Agrykola i okolice to klasyk dla każdego stołecznego biegacza - przez jej ścieżki wytyczono trasy niejednej zorganizowanej imprezy biegowej.

Trasa biegowa: Pole Mokotowskie

Środek miasta i kolejna bardzo popularna trasa. Pole Mokotowskie to nie tylko miejsce spotkań warszawiaków, ale i teren gdzie można przeprowadzić pełny trening biegowy. I to zarówno jeśli jesteście początkujący, jak i bardziej zaawansowani. Pole Mokotowskie to coś w rodzaju dużego parku, gdzie w otoczeniu dużej ilości zieleni wytyczono asfaltowe ścieżki, idealnie nadające się do sportowych aktywności. Trening na Polu Mokotowskim bazuje więc na pętlach wokół parku i jego szlakami - pętli można robić kilka, w zależności od poziomu zaawansowania i kondycji. To bardzo przyjemne miejsce, łatwo można tu uciec od zgiełku miasta, a potem równie szybko wrócić do domu, wsiadając np. w pobliskie metro. Na Polu Mokotowskim spotkamy zarówno wielu innych biegaczy, jak i rowerzystów, matki z dziećmi oraz właścicieli psów z ich pupilami na spacerze. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców stolicy.

Pole Mokotowskie

Ścieżki nad Wisłą (praska strona) - trasa do biegania

Bieganie nad brzegiem Wisły jest bardzo popularne. Niektórzy powiedzieliby, że czasem za bardzo. Ścieżki bywają nawet lekko “zatłoczone”. Szczególnie polecane i atrakcyjne wydają się trasy po praskiej stronie rzeki - te bardziej dzikie, pełne gęstych zarośli i drzew. Miejscami droga wiedzie plażą, co jest dosyć niezwykłym doznaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że znajdujemy się w środku miasta. Przyjemnie, relaksująco i z możliwością dowolnego wydłużenia - podstawowa trasa ciągnie się między mostami Łazienkowskim i Grota-Roweckiego, ale można ją rozbudowywać, zbaczać, przekraczać rzekę, albo po prostu biec dalej, np. w kierunku Lasu Bielańskiego. To jedna z piękniejszych propozycji biegowych w Warszawie.

Trasa biegowa: Las Bielański

Jeśli o Lesie Bielańskim mowa, to i tutaj znaleźć można doskonałe trasy do biegania. Ten rezerwat przyrody to pozostałości dawnej puszczy. Można tu spotkać leśne zwierzęta, które trafiają tu z terenów Kampinoskiego Parku Narodowego. Ciekawy fragment trasy biegnie wzdłuż Potoku Bielańskiego.Ta leśna trasa spodoba się szczególnie wielbicielom ciszy, spokoju i tym, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku. Dodatkowo Las Bielański oferuje ogromną różnorodność ścieżek - pętle dłuższe i krótsze, tereny płaskie i pełne podbiegów - trudno się tam nudzić! A jeśli potrzebna jest odmiana tuż obok jest Park Młociński.

Las Bielański ścieżka

Las Kabacki - trasa do biegania

Na drugim końcu miasta, na mieszkańców Ursynowa i okolic czeka Las Kabacki. Są tu specjalnie wytyczone dla biegaczy trasy, dobrze oznakowane i biegnące dosyć szerokimi ścieżkami. To, że nie są wąskie jest dosyć ważne, bo Las Kabacki to bardzo popularne miejsce spędzania wolnego czasu dla wielu warszawiaków - spacery, rowery, te trasy prawie nigdy nie pustoszeją! Ta propozycja urzeknie zwłaszcza wielbicieli treningów po szlakach o płaskim profilu. Ścieżki w Lesie Kabackim mają różną długość - można wybrać trasę krótszą lub taką, która będzie miała nawet ponad 10 kilometrów. A po biegu można odpocząć w Powsinie - przy grillu, pikniku czy na otwartym basenie.

Trasa biegowa: Park Moczydło

Mieszkańcy Woli często biegają po Parku Moczydło. To teren, w którym kręte ścieżki przecinają stawy i mniejsze lub większe wzniesienia. Do tych ostatnich należy z pewnością Górka Moczydłowska - doskonały teren do ćwiczenia podbiegów, a przez to wytrzymałości i siły biegu. W parku można spotkać spacerowiczów, a malownicze ścieżki zachęcają do częstego podziwiania, również w trakcie biegu. Odwiedzający to miejsce chwalą również jakość oświetlenia, tutaj nie można na nie narzekać. W okolicy Moczydła znajdują się też inne, podobnej wielkości i nieco mniejsze parki. Mieszkańcy Woli z pewnością mają więc gdzie biegać.

Park Moczydło

Trasa biegowa: Park Skaryszewski

Kolejny park, tym razem jeden z tych uważanych za najpiękniejsze w stołecznym mieście. Miejsce szczególnie dobre dla fanów biegania mieszkających w okolicach Saskiej Kępy. Pętla treningowa po Parku Skaryszewskim nie jest bardzo długa, idealnie nada się dla początkujących sportowców. Piękne zielone tereny, stawy, a to wszystko w bliskiej okolicy Stadionu Narodowego, tuż przy centrum Warszawy. Na poranną przebieżkę nie ma lepszego miejsca!

Trasa do biegania: Park Szczęśliwicki

Tutaj główną i wyróżniającą atrakcją jest górka ze stokiem narciarskim, na której z powodzeniem można ćwiczyć podbiegi, które sprawią, że trening będzie intensywniejszy i efektywniejszy. Sam park nie jest bardzo duży, podobnie jak w przypadku Skaryszewskiego pętla wokół nie jest długa. Ścieżki są w większości asfaltowe, ale okolica bardzo przyjemna i sprzyjająca spokojnym treningom. Dla mieszkańców Ochoty godne polecenia miejsce!

Puszcza Kampinoska i trasa S8

Na koniec dwa miejsca dla zwolenników oryginalnych tras i tych, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu. Puszcza Kampinoska - ostoja spokoju, pozwoli się wyciszyć, odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć od miasta i jego słabych stron. Ścieżek tu bez liku, można wybiegać nawet maraton! Jeśli więc kondycja pozwala, warto chociaż raz wybrać się do Kampinosu, od miasta nie dzieli go duża odległość.

Kampinoski Park Narodowy

Bieganie wzdłuż trasy szybkiego ruchu. Czy to może być dobre? Ciekawe i warte spróbowania na pewno! Swoistym autorem i propagatorem tej trasy jest “Warszawski Biegacz”. Droga jest może mało atrakcyjna pod względem wizualnym, ale bardzo efektywna treningowo - biegnąc asfaltową ulicą można pozostawać na płaskim terenie, albo urozmaicać go podbiegami na okoliczne wiadukty. To propozycja uniwersalna, nie zawsze trzeba biegać po zielonym i w otoczeniu zieleni. Mało uczęszczane, proste i długie trasy też świetnie się nadają do treningów. Potwierdzają to specjaliści!

Jak zacząć biegać? Przydatny sprzęt

Skoro wiecie już, gdzie najlepiej wybrać się na trening w Waszym mieście, nie pozostaje Wam nic innego, jak założyć sportowe buty i startować! Ale chwila! Jeszcze jedna wskazówka! Żeby profesjonalnie i kompleksowo podejść do ćwiczeń, warto wyposażyć się w smartwatch, który stanie się swego rodzaju “wirtualnym trenerem”. Jak to działa i co daje taki sprzęt? Sportowy zegarek pokaże, jakie macie tempo, ile kilometrów przebiegliście i jak zmienia się Wasze tętno podczas treningu. Z czasem zaobserwujecie na podstawie zarejestrowanych przez niego danych jakie robicie postępy, a jeśli będziecie zapominać o aktywności, smartwatch szybko Wam o niej przypomni. Możecie też wgrać do niego zaproponowane przez nas trasy - dzięki temu na pewno się nie zgubicie, bo zegarek poprowadzi Was dzięki łączności GPS. Przydatna rzecz, prawda?

Zaproponowane przez nas trasy biegowe w Warszawie to najpopularniejsze ścieżki w stolicy. Poleca je największa liczba biegaczy. Czy to również Wasze ulubione miejsca treningów? Podzielcie się opinią na naszym FB.

średnia ocena: 4.7