Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Porady

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

12 lipca 2022

Letnie miesiące to czas, kiedy słońce widoczne jest na niebie wyjątkowo długo. Jego działanie może być szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, lecz także oczu. Wysokiej jakości okulary wyposażone będą w szkła z filtrem, dzięki któremu ochronisz swój wzrok przed promieniowaniem. Oprócz aspektów zdrowotnych na okulary przeciwsłoneczne można też patrzeć jak na ciekawy akcent stylizacji. Jak dobrać je do kształtu twarzy, by całość prezentowała się korzystnie? Sprawdźmy!

 

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Szkła z odpowiednim filtrem UV ochronią nasze oczy przed niekorzystnym działaniem słońca. Nosząc, je zminimalizujesz ryzyko wielu chorób, m.in. zapalenia spojówek, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy oraz zmian nowotworowych.

 

Jakie okulary do jakiego kształtu twarzy?

Warto pamiętać, że kształt naszej twarzy to tylko wskazówka, za którą nie trzeba ślepo podążać. Dodatek ma się podobać przede wszystkim Tobie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by dobrać okulary, kierując się kształtem twarzy, zacznij od jego zdefiniowania.

 

Spośród najczęściej wymienianych kształtów twarzy możemy wyróżnić:

  • kwadratowy,
  • okrągły,
  • owalny,
  • pięciokątny,
  • prostokątny,
  • sześciokątny,
  • trapezoidalny,
  • trójkątny.

Twarz okrągła, owalna

Twarze okrągłe i owalne charakteryzują się przede wszystkim brakiem wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych, delikatną linią szczęki i łagodnymi rysami twarzy. Dla takich twarzy sprawdzą się oprawki o kanciastych, wyrazistych kształtach, jak choćby słynne modele „cat eye” czy okulary kwadratowe. Takie odwrócenie sprawi, że uwydatnią się nasze rysy, a twarz optycznie wyszczupli.

 
Okulary przeciwsłoneczne Meller twarz okrągła
 
Nasze propozycje: 1. Meller Konata All Black KO-TUTCAR, 2. Meller Harare Tigris Olive HAR-TIGOLI, 3. Meller Yamena Green Sand YA-GREENSAND
 

Twarz trójkątna

To twarz o wąskiej szczęce, dość szerokim czole, szpiczasta. Sprawdzą się dla niej oprawki okrągłe, owalne lub o zaokrąglonej dolnej krawędzi, ponieważ świetnie złagodzą ostre rysy.

 
Okulary przeciwsłoneczne Meller twarz trójkątna
 
Nasze propozycje: 1. Meller Nyasa Tigris Sand N-TIGSAND, 2. Meller Yster Gold Olive Y-GOLDOLI, 3. Meller Kubu Amber Carbon K-AMBCAR
 

Twarz kwadratowa, pięciokątna, prostokątna, sześciokątna i trapezoidalna

W uproszczeniu te rodzaje twarzy wyróżniają się ostro zarysowaną szczęką, wyraźnymi kośćmi policzkowymi oraz mocno zaznaczonym czołem. Sprawdzą się tu więc oprawki eliptyczne, kocie oraz typowo okrągłe. Zdecydowanie lepiej będą wyglądać oprawy cienkie.

 
Okulary przeciwsłoneczne Meller twarz kanciasta
 
Nasze propozycje: 1. Meller Kribi Tigris Carbon KR-TIGCAR, 2. Meller Waga Minor Carbon W-MINCAR, 3. Meller Banna Minor Sand BA-MINSAND
 

Do twarzy trapezoidalnej będą ponadto pasować modele ze spłaszczoną linią górną oraz te o cienkiej dolnej krawędzi. Dobrze wyglądać będą oprawy o dużych rozmiarach.

 

Eksperymentuj z kształtem i kolorem - okulary przeciwsłoneczne szyte na miarę

Dostępne w naszym sklepie okulary hiszpańskiej marki Meller to szeroka oferta wzorów, kolorów i form. Znajdziesz tu zarówno modele okrągłe, kanciaste, jak i „kocie oczy”. Producent dba o wysoką jakość wykonania, a okulary opatrzone są certyfikatami potwierdzającymi zgodność z europejskimi normami i odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.