Kto wynalazł zegarek elektroniczny?

Idąca z duchem czasu branża zegarków dawno już przestawiła się na korzystanie z dobrodziejstw techniki. Dzięki temu mogła wykorzystywać najbardziej zaawansowane moduły, aby poprawiać precyzję swoich produktów, ich jakość, a także zwiększać liczbę funkcji. Pomogło jej w tym stworzenie zegarka elektronicznego. Ponieważ był to krok milowy dla branży zegarmistrzowskiej, warto poznać odpowiedzialnych za ten wynalazek. Kto wynalazł zegarek elektroniczny?

Kto wynalazł zegarek elektroniczny?

Pierwszy model zegarka elektronicznego powstał nie tak dawno temu, bo w 1972 roku. Stworzyła go firma Hamilton Watch Company, istniejąca do dzisiaj marka, należąca obecnie do szwajcarskiego koncernu Swatch Group. Pierwszy zegarek, nazywany współcześnie także ojcem smartwatchy, nazywał się Pulsar P1 Limited Edition i był obiektem westchnień niejednego kolekcjonera – nie tylko ze względu na ścisłą limitację egzemplarzy (wypuszczono zaledwie 400 tego typu zegarków), ale i na cenę, gdyż kosztował oszałamiające wówczas 2200 dolarów. Ten stan nie zmienił się zresztą do dziś – obecnie zegarki te osiągają na aukcjach ceny co najmniej dwunastokrotnie wyższe.

Zegarek elektroniczny

Zegarek elektroniczny - czym się charakteryzuje?

Kiedy wiemy już, kto stoi za pierwszym zegarkiem elektronicznym, sprawdźmy na czym polega jego działanie i czym się ten typ czasomierza charakteryzuje. Jedną z podstawowych cech modeli elektronicznych jest siedmiosegmentowy wyświetlacz LED, który współcześnie często zastępuje się wyświetlaczem ciekłokrystalicznym LCD. Ten cyfrowy zegarek kwarcowy najczęściej jest zasilany małą baterią. Jego fenomen w początkach istnienia polegał na szeregu funkcji, których nie miały zegarki analogowe. Wbudowane melodyjki, stoper czy kalkulator, a zdarzało się, że nawet proste gry - wszystko to sprawiało, że modele te były obiektem ogromnego pożądania.

Zegarki elektroniczne - najbardziej znani producenci

Do najbardziej znanych producentów, którzy tworzyli zegarki elektroniczne w latach 70. i 80. XX wieku, a niektórzy nawet do dziś, należą: Casio, Citizen, Montana, Sanyo, Seiko oraz Timex. Do jednych z popularniejszych zegarków elektronicznych z czasów Związku Radzieckiego należały modele Elektronika produkowane do dziś na Białorusi. Co ciekawe, zegarki elektroniczne powstawały również w Polsce w latach 70. i 80. Za ich produkcję była odpowiedzialna firma Warel, która tworzyła modele zarówno z wyświetlaczem LED, jak i LCD.

Współczesne zegarki elektroniczne

Doskonale wiadomo, jak z roku na rok rynek oferuje nam coraz więcej udogodnień i coraz nowocześniejsze produkty. Jest tak również w przypadku zegarków. Do największych producentów modeli elektronicznych należą współcześnie marki takie jak Suunto, wspomniane już Timex i Casio, a także Rubicon, Garett czy linia Connected Emporio Armani.

Zegarek elektroniczny

Zegarki elektroniczne przeszły długą drogę od prostego Pulsara – obecnie nie tylko można obsługiwać je dzięki panelowi dotykowemu, ale także zapewniają niesamowicie wiele funkcji, nie tylko poprawiających codzienne użytkowanie, ale też gwarantujących obsługę dyscyplin sportowych czy nawet łączenie się z telefonem. Można powiedzieć, że to z nich wyewoluował współczesny smartwatch, o którego możliwościach użytkownicy pierwszych zegarków elektronicznych nawet nie marzyli.

średnia ocena: 4.8