Mechanizm automatyczny czy kwarcowy – który wybrać?

Porady

Mechanizm automatyczny czy kwarcowy – który wybrać?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

14 listopada 2018

Decydując się na zakup zegarka stajemy przed wyborem jego designu i rodzaju mechanizmu odpowiadającego za działanie czasomierza. Druga kwestia jest o tyle poważniejsza, ponieważ każda z opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do wyboru jest mechanizm automatyczny, kwarcowy, mechaniczny z ręcznym naciągiem, a także kinetyczny i solarny. My tym razem, skupiliśmy swoją uwagę na dwóch pierwszych mechanizmach.

 
 

Czym różnią się mechanizmy?

Zegarek automatyczny napędzany jest wraz z każdym ruchem nadgarstka właściciela, poprzez naciąganie sprężyny napędowej, która wprawia wskazówki w ruch. Z kolei mechanizm kwarcowy zasilany jest baterią, którą co jakiś czas należy wymienić. Oba mechanizmy różnicują czasomierze pod względem ich ceny. Zegarki kwarcowe są zdecydowanie tańsze w porównaniu z automatycznymi, za które trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy. Różnice te niosą za sobą tak pozytywne, jak i negatywne cechy czasomierza.

 

Wady i zalety mechanizmu automatycznego

Wiele osób uważa, że wybór zegarka automatycznego to przejaw snobizmu osób, które decydują się na taki zakup. Zegarki automatyczne spóźniają się lub spieszą. Nawet te sygnowane przez prestiżowy instytut COSC mogą nie być tak dokładne, jak wymagają tego obecne czasy. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm automatyczny wymaga integracji ze strony użytkownika. Nakręca go ruch nadgarstka właściciela, więc w przypadku odłożenia go na półkę na dłuższy czas, w pewnym momencie mechanizm przestaje pracować. Jednak i na ten problem znaleziono kilka rozwiązań. Zegarek automatyczny można nakręcać ręcznie przy użyciu koronki lub wahnika. Przydatny jest również rotomat, czyli urządzenie, które imituje ruch ręki poprzez wykonywanie cyklicznych obrotów wokół własnej osi. O taki zegarek trzeba też dbać, co jakiś czas, zrobić mu przegląd i wymienić smar. Wtedy to już nie jest tylko urządzenie do odmierzania czasu, ale kolejny członek rodziny.

 

Dlaczego więc warto kupić zegarek z mechanizmem automatycznym? Jest to przede wszystkim prestiż. Osoba, która nosi taki zegarek na ręku może czuć się wyjątkowa. Z każdym ruchem ręki wprawiamy w działanie koło zamachowe i wtedy czuć jak cały czasomierz pracuje. Elementem wyróżniającym "automaty" jest specyficzne działanie sekundnika. W przeciwieństwie do skokowego trybu pracy w czasomierzach kwarcowych, w zegarkach automatycznych wskazówka sekundnika płynie po tarczy. Dodatkowo przez przeszklony dekiel możemy podziwiać odmierzający czas mechanizm.

 

MeisterSinger mechanizm automatyczny 

 

Zalety i wady mechanizmu kwarcowego

Przede wszystkim zegarki kwarcowe są dokładniejsze. Nie trzeba też ich codziennie nakręcać czy też nosić, aby zachowały ciągłość działania. Szczytem technologicznym są Casio z Waveceptor, które odmierzają czas z dokładnością zegara atomowego. Niestety, każda bateria zasilająca mechanizm kwarcowy ma swoją żywotność i trzeba ją co jakiś czas wymienić. Na przeciw takim oczekiwaniom wyszedł Citizen z systemem Eco-Drive, dzięki któremu zegarki ładują baterię za pomocą światła słonecznego. Jest jednak coś, czego zegarek kwarcowy, nawet najładniejszy nigdy nie będzie posiadał, czyli tzw. duszę zegarka. Mechanizm kwarcowy nie daje możliwości zajrzenia do wnętrza mechanizmu i oglądania jego działania, jak w przypadku mechanizmu automatycznego.

 

Cluse mechanizm kwarcowy 

 

Mechanizm kwarcowy czy automatyczny - co wybrać?

Zegarek kwarcowy sprawdzi się na co dzień, będzie dokładniejszy i mniej zawodny. Z pewnością przypadnie do gustu osobom zabieganym, dla których każda sekunda jest na wagę złota. Z kolei pasjonaci tradycyjnych zegarków, dla których całą kwintesencją użytkowania czasomierza jest jego nakręcanie, skupią swoją uwagę na urządzeniach z mechanizmem automatycznym.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.