Minimalistyczne zegarki - jaką markę wybrać?

Porady

Minimalistyczne zegarki - jaką markę wybrać?

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

02 marca 2021

Minimalizm to świadome ograniczenie swoich potrzeb i wymagań. Jednak na przestrzeni lat oprócz aspektu filozoficznego tego zjawiska pojawił się także estetyczny. Nurt ten wdarł się do projektów kolekcji ubrań, przedmiotów życia codziennego, mebli czy właśnie zegarków. Kojarzy się z prostotą form i kolorów. Kojarzy się on głównie ze Skandynawią. Jakie marki mają w swojej ofercie minimalistyczne zegarki? Dziś poznasz odpowiedź na to pytanie.

Zegarki skandynawskie - pochwała prostej formy

Kiedy słyszysz słowo „Skandynawia”, jakie skojarzenia pojawiają się w Twojej głowie? Ja widzę nowoczesne miasto pełne rowerów, w którym żyje się na luzie, morskie wybrzeża pełne stonowanych barw i czystego powietrza oraz najwyższej jakości projekty topowych designerów. Skandynawia to niesamowite połączenie technologii i natury, harmonia między nowoczesnością a tym, co pierwotne. Nie bez przyczyny to właśnie ta część Europy jest uważana za królestwo minimalizmu. Jej mieszkańcy czerpią z tego, co najlepsze. Zegarki wpisujące się w ten, modny ostatnimi czasy, nurt charakteryzują się stonowanymi barwami. Często nawiązują do kolorów krajobrazu, morza czy roślinności. Tarcze są nieprzekombinowane - zazwyczaj opatrzone samymi indeksami. Projektanci dbają tu o każdy szczegół, co jest widoczne chociażby w krojach stosowanych do oznaczania godzin bądź stosowanych w logotypach marek. Również kształty odnoszą się do prostoty - okrągłe, obłe, z płynnymi przejściami. Całość składa się na nowoczesne zegarki o designie na światowym poziomie.

Zegarki minimalistyczne

Zegarki Skagen - wyjątkowy związek natury z technologią

Skagen to marka, której początki sięgają 1989 roku. Wtedy to duńska para, Henryk i Charlotte Jorst wpadli na pomysł, aby stworzyć zegarki o wyjątkowym wyglądzie i wysokiej jakości. Początkowo powstawały one w Stanach Zjednoczonych, gdzie pomysłodawcy przenieśli się kilka lat wcześniej. Dopiero w 1998 roku zostało otwarte biuro w Danii i rozpoczęła się dystrybucja zegarków na rynek europejski. Nazwa marki pochodzi od małej wioski rybackiej, znajdującej się w północnej części Danii. Zainspirowała ona także projekty tych wyjątkowych zegarków, swoim krajobrazem i czystością.

Zegarki Skagen

Minimalistyczny design łączy się tu z inspiracjami dalekowschodnimi, które szczególnie widoczne są w japońskich mechanizmach. Umiłowanie natury przejawia się w energooszczędności, dzięki której nie trzeba często wymieniać baterii. Zaangażowanie twórców zaowocowało ogromnym sukcesem. Dzięki niemu powstała także linia inteligentnych zegarków - smartwatchy hybrydowych Skagen Connected. W ofercie klasycznych zegarków znajdziemy głównie modele na skórzanych paskach lub bransoletach meshowych. Są one utrzymane w jednolitych barwach lub łączą dwa czy trzy stonowane kolory. Dzięki temu idealnie komponują się z wieloma stylizacjami. Proste tarcze mają zazwyczaj indeksy liniowe lub arabskie, niektóre kolekcje wzbogacono także o subtarcze, które jednak nie przytłaczają całości. Zegarki Skagen to świetny stosunek ceny do jakości.

Bering - z miłości do arktycznego piękna

Bering to marka założona przez Michaela Witta Johansena, Duńczyka, dla którego Arktyka stanowi bardzo ważną część życia. Ojciec mężczyzny przez ponad 25 lat podróżował na Grenlandię i Wyspy Owcze, gdzie pracował jako rybak. Do domu przynosił niesamowite opowieści i wspomnienia, które stały się silną inspiracją dla syna. Doświadczenie potęgi natury odegrało tu znaczącą rolę. Kiedy René Kaerskov, przyjaciel Michaela, skoczył ze spadochronu na Biegun Północny po to, by zwiększać publiczną świadomość dotyczącą globalnego ocieplenia, a następnie wysłał Johansenowi zdjęcie, dwie historie napotkały punkt wspólny. Tak powstały zegarki Bering. Wraz z byłym partnerem biznesowym, Larsem Gramem- Skjønnemannem, Michael Witt zaczął rozwijać firmę Bering Design Concept. Nazwa jest oczywiście hołdem w stronę duńskiego żeglarza, Vitusa Beringa, od którego określenie wzięła słynna cieśnina.

Zegarki Bering

Projekty marki, jak wskazuje dopisek „inspired by Arctic beauty”, czerpią z piękna arktycznej natury, jej wyrazistości, czystości barw i kształtów. Inspirują się jednak także nowoczesnym, a jednocześnie ponadczasowym duńskim designem. Te wysokiej jakości zegarki cechują się prostotą i klasyczną harmonią. Ich minimalizm jest widoczny w tarczach - są one utrzymane w jednolitych barwach, często ozdobione szlifem słonecznym i wyposażone jedynie w indeksy liniowe. W ofercie znajdziemy też modele, których cyferblaty są całkowicie czyste - opatrzone tylko wskazówkami. Precyzyjne mechanizmy kwarcowe, twarde szkło szafirowe, stalowe, szczotkowane i polerowane bransolety oraz koperty - wszystko to składa się na wyjątkową jakość i wzornictwo. Na korzyść producenta działa także zaangażowanie w ochronę środowiska i przeprowadzane w związku z tym kampanie. Są to minimalistyczne zegarki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Zegarki Obaku, czyli spotkanie duńskiego minimalizmu z filozofią zen

Obaku wzięło swą nazwę od nurtu filozofii zen, stworzonej w 1661 roku u podnóża góry Obaku. Idea polega na osiągnięciu całkowitej równowagi ciała i umysłu. Ma pomóc nam skupić się na tym, co ważne, składa hołd prostocie i propaguje poszukiwanie sensu życia. Kieruje się prawdą i spokojem. Logo marki zostało zainspirowane kaligraficznym kręgiem życia zen, który symbolizuje siłę, elegancję i skupienie uwagi na tym, co osadzone w teraźniejszości. To swoboda umysłu, która odblokowuje kreatywność. Projektanci Christian Mikkelsen oraz Lau Liengard Ruge zdecydowali się połączyć duński minimalizm z azjatycką filozofią, co poskutkowało sukcesem na rynku zegarmistrzowskim.

Zegarki Obaku

Zegarki Obaku to, jak mówią twórcy, luksus na wyciągnięcie ręki. Trzeba bowiem przyznać, że modele o minimalistycznym designie prezentują się bardzo prestiżowo. Umiar działa tu na korzyść, a idea „mniej znaczy więcej” jest jak najbardziej trafiona. Stonowane barwy zapewniają zegarkom Obaku ponadczasowy charakter. Dokładne mechanizmy kwarcowe lub solarne skryte są w kopertach z solidnej stali szlachetnej. Jeśli tarcza jest rozświetlona, reszta pozostaje prosta. Na wysokości godziny dwunastej zawsze znajduje się logotyp, który przypomina o dalekowschodnich inspiracjach. Każdy zegarek Obaku to tradycja w nowoczesnym wydaniu.

Strand by Obaku - zegarki dla fanów duńskiego minimalizmu

Strand by Obaku to młodsza siostra opisywanej wyżej marki Obaku. Słowo „strand” oznacza w języku duńskim plażę. To właśnie krajobraz tchnących spokojem piaszczystych wybrzeży stanowi źródło inspiracji tej firmy. Licząca 7000 km linia brzegowa charakteryzuje się różnorodnością, jednak tereny te łączy czystość i harmonia. Filozofia marki nawiązuje do życia w stylu slow oraz współistnienia nowoczesnego miasta i pierwotnej natury. Ponad 10 lat doświadczenia zdobytego przy tworzeniu zegarków Obaku zaowocowało nowoczesnymi modelami o minimalistycznym charakterze.

Zegarki Strand

Strand stawia na zabawę. Delikatne barwy urozmaicają oryginalne ozdoby w formie motywów kwiatowych czy kryształowych indeksów. Nazwy poszczególnych kolekcji nawiązują do tematyki morskiej oraz przyrodniczej. Stalowe bransolety w formie ogniw lub siatki mesh zostały połączone ze smukłymi kopertami, zazwyczaj o okrągłym kształcie. Wybrane modele mają subtarcze informujące o dacie i czasie dobowym. Dla fanów większego minimalizmu marka przygotowała cyferblaty tylko z indeksami liniowymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Strand Denmark odświeża filozofię Obaku i zachęca do figlarności, beztroskiej zabawy i łamania konwencji. A wszystko to w bardzo przystępnej cenie.

Szwedzki minimalizm w wydaniu marki Triwa

“Transforming the Industry of Watches” - to tym hasłem kieruje się od początku swojego istnienia, czyli od 2007 roku, marka Triwa. Ta szwedzka firma została założona przez czworo przyjaciół, którzy świadomie postanowili polemizować z tradycją i wprowadzić na rynek powiew świeżości. Zegarki przestały być traktowane jako wyznacznik statusu materialnego. Po kilkunastu latach działalności studio w Sztokholmie liczy około 30 pracowników, którzy zajmują się projektowaniem nowych modeli i kreatywnymi działaniami marketingowymi. Tym, co dla Triwy znamienne, są liczne działania społeczne, które zwracają uwagę na palące problemy współczesności - zanieczyszczenie oceanów czy nielegalne użycie broni.

Zegarki Triwa

Zegarki Triwa w oryginalny sposób łączą klasykę ze skandynawskim minimalizmem. Wyjątkowy design zawdzięczają częstym współpracom ze współczesnymi artystami. Najczęściej pojawiającymi się modelami, są te na paskach z ekologicznej skóry lub na subtelnych bransoletach z siatki mesh. Prosta kolorystyka i forma, która często nawiązuje do minionych dekad składają się na zegarki będące świetną bazą na co dzień, lecz pasujące także do strojów bardziej eleganckich.

Minimalistyczne zegarki - co Skandynawia robi najlepiej

Jak widzisz, Skandynawia wiedzie prym, jeśli chodzi o rynek zegarków minimalistycznych. Nie ma się co dziwić - filozofia ta krąży jej mieszkańcom we krwi. Podchodzą do niej z luzem i swobodą, dzięki czemu zostaje miejsce na kreatywność i nowoczesne rozwiązania. Szukając zegarka o prostej formie, nie sposób nie skierować wzroku w stronę północnej Europy. W końcu przedstawiciele tamtego regionu robią to najlepiej.


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.