Modna praktyczność - Timex i historia zegarków damskich

Timex

Modna praktyczność - Timex i historia zegarków damskich

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

26 maja 2021

W XIX wieku, kiedy mężczyźni głowili się nad wymyśleniem projektu małego zegarka, który dałoby się nosić na pasku oplatanym wokół nadgarstka, kobiety śmiało patrzyły już w tej kwestii w przyszłość. Historia damskich zegarków to pomost między modnym a praktycznym wymiarem tych dodatków. Po wojnie, kiedy świat szukał nowych sposobów na życie, eksplorował ideę wolności, marka Timex zaczęła wprowadzać na rynek niezwykle stylowe, a jednocześnie praktyczne zegarki dla kobiet przynależących do różnych klas społecznych i wykonujących cały przekrój profesji.

 

Historia Timex

 

Historia zegarków damskich Timex

 

Pierwszy damski zegarek Timex

Elfin - taką nazwę nosił pierwszy damski zegarek Timex. To powstałe w 1854 roku przedsiębiorstwo zasłynęło przede wszystkim z przystępnych cenowo zegarków kieszonkowych, które produkowało na masową skalę. Wspomniany model dla kobiet posiadał liczący aż 100 części mechanizm. Warto dodać, że panie odegrały w rozwoju firmy ogromną rolę. To one odpowiadały za montaż drobnych elementów - ich smukłe dłonie radziły sobie z nimi znacznie lepiej niż męskie.

 

Zegarki Timex historia

 

I wojna światowa a rozwój zegarków Timex

I wojna światowa wymusiła przekształcenie zegarków kieszonkowych Timex w modele naręczne. Poprosili o to amerykańscy żołnierze, dla których taki sposób kontrolowania czasu był znacznie wygodniejszy niż sięganie za każdym razem do kieszeni.

 

Timex - zegarki damskie łączące praktyczność z modnym wyglądem

Był to także czas, kiedy szwajcarscy projektanci zaczęli wprowadzać na rynek damskie modele wysadzane przepięknymi kamieniami, które szybko stały się obiektami pożądania. Postrzegano je głównie jako dodatki o biżuteryjnym charakterze. Chwilę później podejście do czasomierzy damskich uległo gwałtownej ewolucji - przestało w nich chodzić tylko o walor estetyczny. Przyczyniła się do tego Mercedes Gleitze - brytyjska pływaczka i pierwsza kobieta, która przepłynęła Kanał La Manche. Robiąc to, miała na nadgarstku wodoodporny zegarek. Historia pokazała, że zarówno wygląd, jak i praktyczne zastosowanie zegarków są ich istotnymi aspektami. Co więcej, okazało się, że da się zachować balans i cechy te połączyć.

 

Koniec wojny nie przyniósł końca zegarków naręcznych - wręcz przeciwnie - Amerykanie uznali je za wygodne rozwiązanie i zaczęli produkować na dużą skalę. Był to także czas, kiedy ukazały się zegarki Timex dla dzieci i udowodniły, że ich cena wcale nie musi być wygórowana. Szczególnie owocna okazała się współpraca z Waltem Disneyem, dzięki której na cyferblatach dziecięcych czasomierzy pojawił się wizerunek znanej wszystkim Myszki Miki.

 

Zegarki Timex w czasie II wojny światowej

Na czas II wojny światowej fabryka marki, noszącej wtedy nazwę Waterbury Clock, przekształciła się w zakład produkcyjny broni artyleryjskiej i przeciwlotniczej. Dopiero po zakończeniu konfliktu powróciła ona do produkcji zegarków, co więcej, zaczęła prace nad mocniejszą kopertą i dokładniejszym mechanizmem. Na przełom lat 1950 i 1951 datuje się premierę modelu Timex, od którego nazwę wzięła później cała marka. Wtedy też zaczęto przykładać większą wagę do działań marketingowych. Szczególnie popularne stały się reklamy, w których przeprowadzano testy wytrzymałościowe produktów. Udana promocja sprawiła, że pod koniec lat 50. co trzecia osoba w Stanach Zjednoczonych była posiadaczem modelu Timex, co wpłynęło na zmianę nazwy przedsiębiorstwa.

 

Zegarek damski Timex

 

Lata 60. - rozkwit damskich zegarków Timex

W latach 60. miała miejsce premiera damskiej linii Cavatina. Jej twórcy przekonywali, że zegarek stanowi bardzo ważny dodatek do ubioru. Dzięki przystępnym cenom czasomierzy Timex panie mogły, zamiast jednego drogiego zegarka, mieć kilka tańszych i komponować je z różnymi strojami w zależności od okazji. Zegarki Timex były także częstym prezentem dla dziewcząt kończących naukę w college'u bądź kobiet zaczynających swoje kariery. Takie podejście znacząco wpłynęło na zwiększenie się obrotów marki. Rok 1986 to kolekcja zegarków męskich Timex Ironman Triathlon, współtworzona z najlepszymi projektantami i znanymi sportowcami. Odniosła ona ogromny sukces, dlatego w kolejnych latach poszerzono ją także o zegarki damskie.

 

Zegarek damski Timex

 

Skok technologiczny zegarków Timex w latach 90.

W roku 1992 marka wypuściła na rynek pierwsze zegarki z rewolucyjnym podświetleniem Indiglo. Timex znacząco podniósł dzięki temu sprzedaż w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Sukces ten zaowocował także współpracą z Microsoftem. Tak powstały, wypuszczone na rynek w 1994 roku, zegarki Data Link - dzięki skomputeryzowaniu udało się wyposażyć je w kalendarz oraz książkę telefoniczną. Cztery lata później dzięki kolaboracji z marką Motorola światło dzienne ujrzała seria Turn and Pull, czyli analogowe zegarki alarmowe.

 
 

Zegarki Timex współcześnie

Timex to jeden z największych producentów zegarków na współczesnym rynku, sprzedający swoje zegarki w ponad 80 krajach na całym świecie. Od początku swojego istnienia marka stworzyła kilka kolekcji, z których każda ma swoje indywidualne styl i funkcjonalność. Wśród najlepiej sprzedających się projektów należy wymienić te z linii Timex Expedition, Timex Waterbury czy Timex Ironman. Modele damskie plasują się w notowaniach marki bardzo wysoko - w końcu oferuje ona modne, a zarazem praktyczne rozwiązania.

 

Zegarek Timex Ironman


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.