Na której ręce nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chociaż raz w życiu zdecydował się na zakup ulubionego modelu. Względu kulturowe zadecydowały o powszechnie znanej zasadzie mówiącej o noszeniu zegarka na lewym nadgarstku. O ile społeczeństwo biernie z niej korzysta, o tyle możemy zauważyć wyjątki. Czy można nosić zegarek na prawej ręce?

Prawdziwa rewolucja - zegarek naręczny

Przemysł zegarmistrzowski codziennie zaskakuje nowymi rozwiązaniami - wielkie manufaktury toczą między sobą walkę o produkt, wprowadzając na rynek zróżnicowane pod kątem designu i wyposażenia urządzenia. Prawdą jest jednak to, że jedna z najbardziej kultowych rewolucji przypadła marce Timex, która w czasie I Wojny Światowej wyposażyła zegarek kieszonkowy w uszy i pasek dostarczając popularny dziś zegarek naręczny. Od tamtej pory stanowią one ciekawy dodatek do stylizacji, mogą mieć charakter czysto biżuteryjny, a także sprawdzają się podczas treningów i różnych sportów ekstremalnych, np. pływania pod lodem. Prawdziwa rewolucja nie tylko dostarczyła ogrom możliwości wykorzystania zegarka, ale także spowodowała, że codziennie zadajemy sobie pytanie, na której ręce nosić zegarek?

garnitur zegarek

Zegarek na lewej ręce - dlaczego tak się przyjęło?

Obserwując otoczenie, szybko zauważymy, że najczęściej na lewej ręce nosi się zegarki. Wynika to z kilku względów, a w dużej mierze ma to związek z historią i kulturą lat 50. W tamtych czasach duża część mężczyzn była żonata, co wiązało się z noszeniem obrączki, zgodnie z zasadą - na prawej ręce. Dla zachowania równowagi to właśnie lewy nadgarstek był przeznaczony na noszenie zegarka. Obecnie na rynku znajdziemy ogrom modeli o różnym charakterze, a część z nich stanowią pięknie zdobione zegarki, które nazywamy biżuteryjnymi. Nie powinien więc dziwić nas fakt, że o wiele estetyczniej wygląda symetryczne rozmieszczenie dodatków.

zegarek Anne Klein

Czy można nosić zegarek na prawej ręce?

Względy kulturowe zadecydowały o noszeniu zegarka na lewej ręce, co nie oznacza, że prawy nadgarstek jest nieodpowiednim miejscem. Prawdą jest, że w obecnych czasach wszystko zależy od naszego poczucia komfortu. Obecnie największym decydentem jest fakt, czy jesteśmy prawo, czy leworęczni. Zegarek nie zawsze będzie w pełni wygodny, niekiedy jego duże rozmiary mogą lekko krępować ruchy i przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak, chociażby ręczne pisanie. W sytuacjach, kiedy zegarek stanowi element biżuteryjny i w pełni nie przeszkadza, to i tak jest narażony na szybsze zniszczenie. Sięganie do szafy, sprzątanie, szukanie przeróżnych rzeczy w szufladach naraża urządzenia na zarysowania, z kolei czynności, takie jak mycie samochodu mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę zegarka o niskiej klasie wodoszczelności.

zegarek na prawej ręce

Podsumowując, nie ma znaczenia jakie są utarte zwyczaje czy "zasady". Najważniejsze jest to, aby zegarek nosiło się wygodnie. W zależności więc czy jesteś lewo czy praworęczny, jaki zawód uprawiasz oraz po prostu jak ci się bardziej podoba, noś zegarek na prawym lub na lewym nadgarstku. To ty decydujesz!

średnia ocena: 4.4