Nowoczesny design prosto ze Szwajcarii - recenzja David Daper 01.BL.02.M01

Zegarek z kopertą w trakcie prostokąta? Brzmi niebanalnie i nowocześnie, prawda? A co, jeśli dodamy do tego szwajcarskie pochodzenie i jakość, jakiej nie powstydziłyby się największe zegarmistrzowskie marki? Zaciekawieni? Przetestowaliśmy dla Was damski zegarek David Daper Time Square 01 BL 02 M01. Sprawdźcie, czy warto na niego postawić!

David Daper - co to za marka?

Nie kojarzyliście dotąd firmy takiej jak David Daper? To marka stworzona specjalnie dla “generacji mobilnej”, jak określa producent młodych ludzi, dla których ważne w dodatkach są wysoka jakość i funkcjonalność, ale nie mniej istotny pozostaje nowoczesny design. Twórcy postawili na jednolity, charakterystyczny styl modeli, który sprawia, że nie można tych zegarków pomylić z ofertą żadnej innej marki. To oczywiście powoduje, że kolekcje Time Square mogą nie przekonać każdego użytkownika, ale wydaje się, że w dzisiejszych czasach dobrym krokiem jest kierowanie się właśnie nie do wszystkich, a do tych, których faktycznie można zachwycić swoimi produktami. Z takiego założenia wyszli założyciele Davida Dapera i są w realizacji swojego planu bardzo konsekwentni.

Co oznacza Swiss Made w zegarku David Daper?

Wszystkie zegarki David Daper mają podobną charakterystykę jeśli chodzi o użyte do produkcji materiały, funkcjonalność i jakość. Oznaczenie Swiss Made umieszczane na tarczach zegarków daje pewność, że czasomierz został złożony w Szwajcarii, przeszedł tam końcową kontrolę i co najmniej 60% kosztów jego produkcji poniesiono właśnie tam. Dodatkowo ten mały napis oznacza również, że mechanizm zasilający model jest szwajcarski. To realny plus, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt porównania zegarków David Daper z innymi markami oferującymi produkty designerskie, stawiające na styl i nowoczesność.

Materiały użyte do produkcji zegarków David Daper

Młodzi ludzie są wymagający, więc coraz częściej nie dają się przekonać do produktów o ciekawym designie, ale niskiej jakości. Mając na uwadze preferencje swoich klientów marka David Daper stworzyła zegarki, które wyposażyła w szwajcarskie mechanizmy Ronda - kwarcowe, czyli zasilane za pomocą klasycznej baterii. Do tego coś, co rzadko można zanotować w zegarkach typu “fashion”, czyli szafirowe szkiełko. Czym się ono charakteryzuje? Posługując się liczbami - ma 9 na 10 punktów w tzw. skali Mohsa. A mówiąc wprost? Powszechnie uważa się, że ten rodzaj szkiełka zarysuje jedynie diament. Jeśli więc obawiacie się właśnie o tego typu uszkodzenia, to nie ma czego, bo trudno będzie go zarysować, gwarantuję ;)

Warto też wspomnieć o tym, co stanowi największy procent materiału użytego do produkcji Davida Dapera, czyli o stali szlachetnej. Te szwajcarskie zegarki tworzone są przy wykorzystaniu nierdzewnej i chirurgicznej stali 316L, która pokrywana jest, w zależności od koloru modelu, powłoką PVD. Warte odnotowania, szczególnie dla osób, które mają problem z doborem dodatków z uwagi na alergie.

David Daper, czyli miejski styl

Przejdźmy jednak wreszcie do głównego bohatera tego tekstu, czyli zegarka David Daper Time Square 01.BL.02.M01. Wszystkie techniczne parametry opisane powyżej mają zastosowanie również w jego przypadku, co czyni ten model dodatkiem o naprawdę wartej uwagi wartości i jakości.

Wspomniałam jednak, że David Daper to marka designerska, dla której bardzo ważny jest też wygląd i styl modeli. Recenzowany zegarek to więc produkt w całości utrzymany w barwie klasycznej czerni. Czasomierz zawieszono na stalowej bransolecie w formie siatki. Koperta ma ciekawy i niestandardowy kształt prostokąta, który przełamywany jest wzorem koła umieszczonym na tarczy. Sam cyferblat jest minimalistyczny, znaleźć można na nim jedynie podstawowe oznaczenia - kreskowe indeksy, które tworzą wspomniane wcześniej koło, cienkie wskazówki oraz logo producenta i napis “Swiss Made”. Wszystko to utrzymane jest w kolorze srebrnym.

Połączenia kolorystyczne i oszczędność w zakresie dodatkowych ozdób zastosowane w tym zegarku sprawiają, że mimo niestandardowego kształtu jest to model elegancki. Z powodzeniem można go założyć do formalnego stroju czy sukienki (chociaż może nie do każdej, bo np. do stylizacji boho pewnie lepiej sprawdziłby się model jaśniejszy lub zawieszony na pasku NATO).

David Daper Time Square to jednak moim zdaniem przede wszystkim idealny zegarek na co dzień: do biura, na uczelnię, do szkoły - po prostu dopasowujący się do miejskiego stylu. Jest też wygodny, dosyć lekki, a bransoleta nie uwiera i łatwo ją samodzielnie wyregulować na odpowiadającą nam długość. Warto na pewno wspomnieć też co nieco o rozmiarze. Model damski jest mały, ma jedynie 28 mm średnicy i trochę ponad 6 mm grubości. Dla jednych będzie to plus, dla innych minus. Ja oceniłabym wielkość jako zaletę, bo dzięki temu zegarek spełnia swoją funkcję i delikatnie ozdabia, a jednocześnie nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jeśli ktoś jednak preferuje nieco większe zegarki, to warto zobaczyć modele oznaczane jako męskie, design pozostaje ten sam, zwiększa się tylko rozmiar. Godny uwagi jest np. model David Daper Time Square 02 BL 01 M01.

David Daper, szczególnie właśnie ten recenzowany model w czarnym kolorze, to dodatek, o który dostawałam dużo pytań, co oznacza, że przyciąga wzrok. Jednak wydaje się, że nie robi tego nachalnie, jak to się często zdarza w przypadku zegarków typu “fashion”.

David Daper Time Square - wrażenia z użytkowania

Zacznijmy od plusów. Niewątpliwie są nimi jakość wykonania, do której nie mam żadnych zastrzeżeń. Mały rozmiar, odpowiednia waga, klasyczna funkcjonalność, no i styl - design “all black” naprawdę robi wrażenie. Początkowo będąc raczej sceptyczną, po czasie stwierdzam jednak, że zegarek mimo mocno określonego nowoczesnego i miejskiego wyglądu, jest jednak bardzo uniwersalny.

Z drugiej strony to, co dla jednych jest plusem, dla innych może być minusem. I tak właśnie niektórym może przeszkadzać zbyt mały rozmiar, albo np. to, że zegarek nie posiada dodatkowych komplikacji - co jest jednak charakterystyczne dla minimalistycznego designu. Nie jest to również zegarek mocno wodoszczelny, klasa 30 metrów zabezpieczy przed drobnymi zachlapaniami.

Jak ostatecznie oceniłabym swoją “przygodę” z modelem David Daper Time Square 01 BL 02 M01? Jest to model, który warto posiadać w swojej kolekcji. Dodaje charakteru nawet najzwyklejszym stylizacjom i świetnie spełnia swoją podstawową rolę, jaką jest wskazywanie czasu. Swiss Made w designerskim wydaniu.

średnia ocena: 4.8