Powłoka PVD w zegarkach

Rozmaitości

Powłoka PVD w zegarkach

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

16 września 2021

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego w różnych zegarkach można spotkać się z kolorowymi kopertami i bransoletami? Jak to się dzieje, że w niektórych modelach kolor ściera się po kilku latach, a w jeszcze innych dopiero po kilkunastu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Zegarek męski Doxa powłoka PVD
 

Sposoby wykańczania zegarków - która najskuteczniejsza?

Z pewnością wiesz, że jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystanych przy produkcji zegarków jest stal szlachetna. A czy wiedziałeś, że producenci, aby uzyskać interesujący cię kolor stali, z której jest wykonywana większość podstawowych elementów, wykorzystują rozmaite techniki kładzenia tychże odcieni? Wyróżnia się m.in. metodę galwaniczną, inkrustacji, IP (Ion Plating), CNG (Citizen New Gold), czy DLC (Diamond Like Carbon). Więcej o metodach stosowanych przy wykańczaniu zegarków dowiesz się, klikając w poniższy artykuł.

 
 

Jednak jedną z ważniejszych i niezwykle skutecznych technik nanoszenia kolorów na stalowe, ceramiczne i tytanowe części zegarka jest PVD.

 

Jak wytwarzana jest powłoka PVD w zegarkach?

PVD (ang. Physical Vapour Deposition) to powłoka powstająca w wyniku fizycznego naparowywania. Proces ten ma miejsce w komorze próżniowej przy bardzo wysokiej temperaturze sięgającej nawet do 400ºC. Polega on na osadzaniu się i jednoczesnym utwardzaniu cząsteczek tlenków metali na powierzchni koperty bądź bransolety. Powstająca w ten sposób powłoka o dowolnym kolorze - nie tylko złotym - jest bardzo gładka, odporna na ścieranie, a do tego jest trwalsza niż powłoka naniesiona techniką Ion Plating.

Zegarek damski Frederique Constant Ladies Automatic
 

Jak bardzo trwała jest powłoka PVD?

Warto pamiętać, że trwałość, a tym samym nieścieralność powierzchni PVD wynosi między 5 a 15 lat. Zależy to po pierwsze, od techniki i jakości wykonywania całego procesu, a po drugie od uprzedniego przygotowania, czyli dokładnego wyczyszczenia konkretnej powierzchni zegarka. Z biegiem czasu warstwa koloru nałożona metodą PVD może zanikać i ścierać się, a także utracić swój pierwotny blask. nie tylko za sprawą warunków zewnętrznych. Szkodliwe może się okazać nawet PH skóry. Jednak zanim nastąpi starcie wierzchniej warstwy miną długie lata, przez które będziesz mógł się cieszyć żywymi barwami i idealnym stanem swojego zegarka.

Zegarek damski Epos Ladies Diamond Automatic
 

Zegarki z powłoką PVD

By tak się właśnie stało, należy z rozwagą wybierać konkretne modele. Jak to zrobić? Zaufaj takim markom jak np. Epos, Atlantic, Doxa, czy Oris i wielu innym. Modele od tych firm zegarmistrzowskich spełniają wysokie standardy produkcyjne. Możesz mieć pewność, że wybór zegarka właśnie od jednej z nich to inwestycja na długie lata.

 

Zegarki z powłoką PVD dostępne w sklepie internetowym

Na naszej stronie znajdziesz wiele wyjątkowych i przede wszystkim kolorowych zegarków, których części pokryto powłoką PVD. Wybierz model, który najbardziej przypadł ci do gustu. Kupując w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym, masz pewność, że wybierasz wysoką jakość, zaufanie i 100% satysfakcję.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.