Smartwatch z pulsyksometrem i ciśnieniomierzem - recenzja Garett Sport 22

Dzisiaj pod lupę bierzemy sportowy smartwatch Garett Sport 22 z pulsykometrem i ciśnieniomierzem. Jak wypadły kilkunastodniowe testy?

Smartwatch Garett Sport - instrukcja obsługi i zawartość zestawu 

Testowany model Garett Sport 22 standardowo w swoim zestawie posiada instrukcję obsługi, w której w przejrzysty sposób opisano początkowe kroki z tym smartwatchem. Co prawda sam smartwach Garett Sport 22 jest na tyle intuicyjny w obsłudze, że nie ma większego problemu, by go uruchomić, ale na wszelki wypadek instrukcja obsługi wyjaśnia wszystkie podstawowe kwestie w przystępny sposób. 

Dodatkowo nie mogło zabraknąć kabla do ładowania, który możemy podpiąć pod każdą standardową ładowarkę z interfejsem USB (np. standardowa ładowarka od telefonu). Całość zapakowane w sztywne, solidne tekturowe pudełko, dlatego nie ma obaw, że zestaw ulegnie zniszczeniu podczas transportu. 

 

Smartwatch Garett Sport recenzja zegarka Smartwatch Garett Sport 22 zegarek sportowy

Funkcje i konfiguracja smartwacha 

Jeśli smartwatch po rozpakowaniu nie działa, należy go naładować. W moim przypadku zegarek został naładowany bardzo szybko, choć czas ładowania może być różny, w zależności od wydajności samej ładowarki. 

Pierwsze uruchomienie smartwatcha Garett Sport 22 najlepiej zacząć od ściągnięcia odpowiedniej aplikacji na smartfona, dzięki której dostajemy możliwość personalizacji urządzenia, oraz odczytywania wskaźników z wbudowanych w zegarek sensorów. Parowanie smartwatcha ze smartfonem jest bardzo proste - wystarczy mieć uruchomiony moduł Bluetooth w telefonie. Sam smartwatch korzysta z technologii Bluetooth generacji 4-tej, która dba o odpowiednią optymalizację baterii. 

 

Nawigowanie po opcjach w smartwatchu odbywa się za pomocą oznaczonego punktu pod tarczą zegarka (ekran IPS LCD o przekątnej 1.3 cala), dotknięcie skutkuje przejściem do kolejnej opcji, dłuższe naciśnięcie uruchamia np. pomiar ciśnienia krwii, synchronizację ze smartfonem, etc. 

Wygląd tarczy oraz parametry osobiste takie jak wzrost, waga i wiek możemy skonfigurować w opcjach aplikacji dedykowanej do smartwatcha. Najlepsze jest to, że działa to także w drugą stronę - mamy możliwość sterowania odtwarzaczem, aparatem czy odczytywać nadesłane wiadomości. Wygodne jest również otrzymywanie powiadomień z różnych aplikacji na smartfonie - szybkim ruchem ręki możemy podejrzeć od kogo otrzymaliśmy wiadomość lub kto do nas dzwoni.

Smartwatch Garett Sport 22 pulsometr na ręce

Mierzenie ciśnienia i tętna w Garett Sport 22

Największymi atutami modelu Garett Sport 22 to możliwość mierzenia tętna, ciśnienia a nawet poziomu natlenienia krwi

Pomiar tętna w smartwatchu Garett Sport odbywa się przy pomocy nadgarstkowego pomiaru - dzięki czujnikowi na podczerwień zbierane są informację na temat przepływu krwi przez tętnice w nadgarstku, i ten sposób interpretowane jako puls. 

Ciekawostką jest, że zegarki Garett Sport 22 to jedne z nielicznych w ofercie marki Garett, które posiadają wbudowany pulsykometr do mierzenia natlenienia krwii

Ciśnieniomierz, z racji specyfiki produktu z którym mamy od czynienia - czyli urządzeniem na rękę - ma charakter poglądowy i jego odczyty również powinny być w ten sposób odbierane. Choć w naszych wewnętrznych testach rozbieżność między odczytami z zegarka a profesjonalnego ciśnieniomierza nie były zbyt duże, to nie zalecamy osobom, które mają problemy z ciśnieniem, by polegać jedynie na odczytach z zegarka. 

Smartwatch Garett Sport 22 i aplikacja na smartwatch

Monitorowanie aktywności i snu 

Smartwatche Garett z serii Sport mają w swojej naturze standardowe dla zegarków sportowych funkcje, wśród których nie może zabraknąć krokomierza i monitorowania aktywności w ciągu dnia, a także i w nocy. Smartwatch śledzi nasz ruch podczas snu, i na tej podstawie jest w stanie przygotować raport jakości snu. 

Dzięki temu mamy możliwość również sprawdzenia jak nasz organizm radzi sobie podczas mniej lub bardziej wymagających ćwiczeń lub wysiłku. Całość dostępna jest w postaci czytelnych i łatwych w nawigowaniu wykresów w aplikacji na smartfonie. 

Smartwatch Garett Sport recenzja zegarka i aplikacji

Smartwatch Garett Sport - ile trzyma bateria? 

Najciekawiej wygląda kwestia wytrzymałości baterii. Podczas całego trwania testów, a trwały one dobre kilkanaście dni, bateria wciąż nie była ponownie ładowana. Producent określa działanie urządzenia na jednym ładowaniu do 7 dni w trybie użytkowania, i nawet 20 dni w trybie czuwania

Kiedy miałem tygodniową przerwę w testowaniu wspomnianego modelu Garett Sport 22 nie mogłem się pozbierać, gdy ponownie sięgając po ten smartwatch, zauważyłem że z baterii ubyło mniej niż 5% pojemności. Bateria, choć nie jest duża (jedynie 170 mAh) wystarcza z powodzeniem na kilka tygodni. 
Garett Sport 22 - opinia końcowa 

Mimo dość sceptycznego nastawienia na samym początku do testowania smartwatcha sportowego Garett Sport 22, po kilkudziesięciu dniach jego użytkowania muszę stwierdzić, że jest to jedna z ciekawszych propozycji dla osób, które chciałyby posiadać ciekawy smartwatch z pomiarem aktywności, pulsometrem oraz powiadomieniami ze smartfona w rozsądnej cenie. Warto spróbować i znaleźć dla niego miejsce na swoim nadgarstku. 

średnia ocena: 4.5