Suunto 9 Peak Pro vs. Suunto 9 Peak – porównanie zegarków

Suunto

Suunto 9 Peak Pro vs. Suunto 9 Peak – porównanie zegarków

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

28 października 2022

Dzisiaj na tapet weźmiemy dwa bestsellerowe modele od fińskiej marki Suunto. Sprawdzimy, czym się różnią i co je charakteryzuje. Zapraszam na porównanie zegarków Suunto 9 Peak i 9 Peak Pro!

 

Suunto 9 Peak Pro, czyli najmocniejszy zegarek w historii Suunto

Niedawna premiera Suunto 9 Peak Pro odbiła się szerokim echem w świecie zegarków sportowych. Ten ultrawytrzymały model zachwyca nie tylko swoim nowoczesnym, minimalistycznym designem, lecz także udoskonaloną funkcjonalnością. W stosunku do wersji 9 Peak znalazło się tu kilka znaczących udogodnień. Przeanalizujmy, co się zmieniło.

 

Porównanie Suunto 9 Peak i Suunto 9 Peak Pro

 

Suunto 9 Peak vs. Suunto 9 Peak Pro - różnice

Zacznijmy od tego, co w środku. Suunto 9 Peak Pro zostało wyposażone w nowy chipset, podczas gdy w wersję 9 Peak wbudowany jest ten używany w poprzednich generacjach. W praktyce przekłada się to na szybciej i płynniej działający interfejs. A ten także unowocześniono. Cyfry są większe, kolory wyraźniejsze, a kontrast mocniejszy. Wprowadzone zmiany zapewniają doskonałą czytelność, szybszy dostęp do funkcji i wygodną obsługę.

 
Suunto 9 Peak Pro interfejs
Po lewej interfejs Suunto 9 Peak, po prawej ulepszony interfejs Suunto 9 Peak Pro
 

Nie obyło się także bez ulepszenia baterii. W modelu 9 Peak Pro akumulator w trybie treningowym może pracować 40-200 godzin (w 9 Peak jest to 25-170 h), a przy standardowym użytkowaniu jego działanie wynosi aż do 21 dni (w 9 Peak - 14 dni). W 10 minut naładujesz baterię na 2-godzinny trening, a w godzinę do pełna. Wariant Pro wzbogacono także o dodatkowe dwa systemy nawigacji. Model może połączyć się nawet z 32 indywidualnymi satelitami równocześnie, co znacząco zwiększa dokładność odczytu.

 

Suunto 9 Peak Pro nawigacja

 

Co z wytrzymałością? Podczas gdy Suunto 9 Peak to model, który przeszedł testy przeprowadzone przez producenta, w nowej wersji potwierdzeniem odporności jest dodatkowo zgodność z amerykańskimi normami wojskowymi. Oznacza to, że model jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, niskie ciśnienie, szok termiczny, wilgoć, mgłę solną, wstrząsy, upadki, zamarznięty deszcz, promieniowanie słoneczne, piasek oraz kurz.

 

Miłośnicy sportu znajdą w 9 Peak Pro dwa nowe tryby - snorkeling oraz mermaiding. Z modelem na nadgarstku można zejść pod wodę na głębokość 10 metrów. Zachodzące zmiany klimatu były dla producenta motywacją do większej transparentności w sprawie ekologii. Dlatego energia potrzebna do wykonania Suunto 9 Peak Pro pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Dostajemy także jasną informację na temat śladu węglowego. Podczas całego cyklu funkcjonowania zegarek emituje tylko 7,5 kg ekwiwalentu CO2. To tyle, ile wytwarza się podczas przejechania 44 km samochodem napędzanym paliwem kopalnym.

 

Suunto 9 Peak Pro snorkeling

 

Zegarek sportowy Suunto 9 Peak Pro - niewiele różnic, znaczący efekt

Wydawać by się mogło, że różnic jest na dobrą sprawę niewiele oraz że są to poprawki kosmetyczne. Nic bardziej mylnego! To właśnie w opisanych w tym tekście udogodnieniach tkwi siła i innowacyjność modelu Suunto 9 Peak Pro. Zwiększają one komfort użytkowania, wpływając na szybkość i wydajność działania. Zmiany te będą szczególnie odczuwalne dla sportowców i perfekcjonistów, dla których znaczenie ma każdy szczegół.

 

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.