Co znaczy obecnie Swiss Made?

Adriatica

Co znaczy obecnie Swiss Made?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

29 grudnia 2020

Szwajcarska jakość to przede wszystkim synonim niezawodności i precyzji. Nie bez powodu przecież funkcjonuje u nas powiedzenie „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Szwajcarska tradycja zegarmistrzowska zyskała wielką sławę właśnie ze względu na powyższe cechy, z którymi utożsamiana jest przez klientów na całym świecie.

Co oznacza „Swiss Made” w zegarkach?

Oznaczenie Swiss Made to nic innego jak dowód pochodzenia zegarka. Stanowi jednoznaczną odpowiedź na odwieczne pytanie „Gdzie wyprodukowano ten zegarek?”, dając jednocześnie pewność najwyższej jakości wykonania. Marki szwajcarskie zaskarbiły sobie szerokie uznanie właśnie ze względu na dbałość ich producentów o wysoką jakość wykonania, będącą już od wielu lat domeną szwajcarskich wytwórców zegarków. Dzięki wykorzystaniu szerokiej gamy systemów napędowych – mechanizmów automatycznych, solarnych czy mechanizmów kwarcowych, zyskały sympatię miłośników każdego rodzaju napędu.

Oczywiście niektóre zegarki, które nie mogą poszczycić się oznaczeniem „Swiss Made”, starają się dać swoim klientom szwajcarską jakość w inny sposób – tak jest w przypadku zegarków Zeppelin oraz Junkers, które pomimo że są wyprodukowane w Niemczech, korzystają z zaawansowanych mechanizmów szwajcarskiej produkcji, co zapewnia ich wysoką precyzję. Napis, oznaczający szwajcarską produkcję ma nie tylko znaczenie faktyczne, realne, ale także ważne dla podświadomości każdego, kto spogląda na te zegarki. Dla każdego jest jasne już, gdzie produkuje się najlepsze czasomierze, przez co posiadanie szwajcarskiego zegarka jest niezwykłym prestiżem. Oczywiście japońskie zegarki takich marek, jak Citizen czy Orient wcale nie ustępują szwajcarskim, ale to właśnie przekonanie o najwyższej jakości europejskich czasomierzy zapewnia ich większe powodzenie.

Zegarek Swiss Made

Ochrona jakości szwajcarskich zegarków

By podtrzymać i chronić tę wyjątkową jakość, kilka lat temu Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego, znana jakoś FHS, postanowiła działać w kierunku zmian w regulacjach prawnych dotyczących zagwarantowania i podtrzymania najwyższej jakości szwajcarskich wyrobów zegarmistrzowskich. Miało to ukrócić nadużywania sformułowania „Swiss Made”, będącego gwarantem wysokiej jakości czasomierza – do tej pory, by produkt posiadał takie oznaczenie, wystarczyło, by min. 60% jego wartości wykonane było w Szwajcarii, a firma, która go wykonuje, odprowadzała podatki w tym kraju.

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa, która podniosła nieco poprzeczkę w kwestii umieszczania upragnionego przez szwajcarskich producentów czasomierzy napisu. Nowa Ustawa o Ochronie Znaków Towarowych i Oznaczeń wprowadza wymóg, by minimum 60% kosztów wykonania zegarka producent poniósł w Szwajcarii. Do kosztów mogą wliczać się: koszty produkcji, montażu czy prac badawczych, natomiast wykluczono z nich koszty transportu, pakowania, dystrybucji, produktów naturalnych niewystępujących w kraju pochodzenia. Dzięki temu marki takie, jak Aviator czy Invicta mogą poszczycić się zachowaniem ekskluzywnego oznaczenia, przysługującego wyłącznie określonym markom. Bardzo dobrze radzi sobie również marka Adriatica, która szczyci się ponad 150 latami szwajcarskiej tradycji.

Zegarek Swiss Made

Postaw na niepodważalną jakość zegarków Swiss Made

Szwajcarski styl produkcji zegarków to jakość rozpoznawana na całym świecie, nowe regulacje są więc świetną wiadomością dla miłośników czasomierzy. Takie rozwiązania przede wszystkim zwiększą pewność klientów co do jakości zegarków szwajcarskich. Kupując czasomierz z napisem „Swiss Made” na tarczy, otrzymamy stuprocentową pewność, że produkt został w całości bądź w dużej mierze faktycznie wyprodukowany w Szwajcarii, a co za tym idzie – z wysokiej jakości materiałów, spełniających tamtejsze normy. Wyeliminuje to także z rynku zegarki marek, które oznaczają swoje wyroby jako szwajcarskie, podczas gdy w rzeczywistości ich produkcja przebiega w dużej mierze poza tym krajem.

Zegarek szwajcarski

 

Czy warto wybrać zegarek Swiss Made?

Czy zatem warto wybrać zegarek szwajcarski? Zdecydowanie! Marki szwajcarskie korzystają wyłącznie ze sprawdzonych, rozwijanych przez lata i nierzadko autorskich technologii, jak choćby słynny Tourbillon, dzięki czemu nabywając zegarek jednej z nich, każdy doświadcza efektów wieloletniego twórczego trudu tuzów zegarmistrzostwa.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.