Zegarki bez cyferek

Zegarki bez cyferek

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

29 lipca 2017

Tarcze pozbawione cyferek stanowią dużą część zegarków. Producenci bardzo chętnie stawiają na design tarczy, wyposażając ją wyłącznie we wskazówki lub zdobiąc indeksami. Jakie rodzaje indeksów znajdziemy na cyferblatach? Czy są one równie czytelne, jak w przypadku umieszczonych tam cyferek? Zegarki bez cyfr także mogą być praktyczne!

Rodzaje zegarków - klasyczny podział

Zegarki to bardzo obszerny temat - znajdziemy mnóstwo rodzajów, zaczynając od klasycznego podziału na rodzaj mechanizmu, po funkcjonalność i wreszcie design. Wyciągając na pierwszy plan właśnie wygląd i wzornictwo zegarków, najszybciej zauważymy, że dzielą się na elektroniczne i analogowe. Dla wielu podział ten zależy od tego, czy dany model jest wyposażony w cyfry, czy może jest to zegarek bez cyferek. Ich widoczność może być decydująca w wyborze idealnego urządzenia - elektroniczne zegarki ze względu na swoją czytelność, najczęściej wybierane są przez osoby aktywne fizycznie.

Analogowe zegarki bez cyferek

Co ciekawe, zegarki analogowe mogą być równie czytelne, jak elektroniczne. Wszystko zależy od designu tarczy. Czasami wystarczy jeden obrót nadgarstka w stronę naszej twarzy, żeby szybko odczytać godzinę - nawet w zegarkach bez cyferek. Producenci bardzo często decydują się na minimalistyczne zdobnictwo swoich cyferblatów, uzupełniając je jedynie o charakterystyczne punkty odpowiadające godzinom, przykładowo u marki Meller i Lacoste będą indeksy w formie kresek lub kropek umieszczonych w miejscu pełnych godzin. Podobne znajdziemy u Meccaniche Veneziane i Seiko, jednak w tym przypadku producenci wykorzystują tzw. indeksy nakładane, tworzące wrażenie trójwymiarowości. Niektóre marki całkowicie rezygnują z oznaczania godzin, stawiając na pierwszy plan wzornictwo tarcz - przykładów jest mnóstwo. Zabieg ten często stosowany jest u Tommiego Hilfigera, marki Ice Watch lub Guess, która chętnie stosuje logo do zdobienia cyferblatów. W tej całej gamie zegarków bez cyferek znajdziemy jeszcze modele, zazwyczaj damskie, których indeksy pełnią funkcję zdobień. Są to umieszczone na miejscu cyferek wszelkiego rodzaju błyszczące akcenty - cyrkonie i kryształki Swarovskiego m.in. u Anne Klein lub prawdziwe diamenty u renomowanych marek, do których należy m.in. Frederique Constant.


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.