Zeppelin - od sterowców do zegarków najwyższej jakości

Zeppelin

Zeppelin - od sterowców do zegarków najwyższej jakości

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

30 lipca 2021

Zeppelin to jeden z pionierów na rynku, jeśli chodzi o zegarki lotnicze. Wyróżnia się ciekawą historią, rzemieślniczym kunsztem oraz niezwykle dopracowanym designem nawiązującym do słynnych niemieckich sterowców. Dzisiaj o początkach marki Zeppelin i tym, co doprowadziło do tego, że odniosła tak duży sukces.

 

Historia marki Zeppelin

Skąd w ogóle wzięła się nazwa niemieckiej manufaktury lotniczej? Pochodzi ona od jej pomysłodawcy - Ferdinanda Grafa von Zeppelina. Był on jedną z najważniejszych postaci dla historii niemieckiej awiacji. Konstruował legendarne i wciąż obecne w popkulturze sterowce, stworzył pierwszy taki samolot o konstrukcji szkieletowej. Zarówno zegarki, jak i Zeppeliny kojarzone są przede wszystkim z modelem LZ 127. Zazwyczaj maszyna ta osiągała prędkość oscylującą między 100 a 110 km/h (prędkość maksymalna to 128 km/h), jej zasięg wynosił zaś 10 000 km. Była napełniana wodorem i mogła pomieścić do 20 pasażerów.

 

Zegarek Zeppelin 100 Jahre

 

Dla historii zegarków Zeppelin przełomowy okazał się rok 2002. Wtedy to marka opublikowała swój pierwszy projekt. Mógł on ujrzeć światło dzienne dzięki dołączeniu do firmy POINTtec Electronic GmbH, powstałej w 1987 roku. Produkty POINTtec gwarantują jakość Made in Germany. Producent zatrudnia wielu wykwalifikowanych specjalistów z Niemiec i zrzesza najlepsze zegarmistrzowskie manufaktury. Potwierdza, że sukces da się osiągnąć przede wszystkim ciężką pracą - na początku tworzył bowiem głównie zegarki na zlecenie innych firm oraz produkował modele reklamowe dla wielu popularnych korporacji, np. Boscha czy Volkswagena.

 

Dwa lata przed wypuszczeniem pierwszego produktu sygnowanego znakiem Zeppelin POINTtec podpisał umowę licencyjną z przedsiębiorstwem Luftschiffbau Zeppelin GmbH, które posiadało prawo do marki Zeppelin. Powstało ono w 1908 roku, aby kontynuować badania i prace nad sterowcami stworzonymi przez legendarnego konstruktora.

 

Zegarki Zeppelin - lotniczy design w hołdzie niemieckiej awiacji

Kiedy znamy już historię niemieckich zegarków lotniczych Zeppelin, łatwiej jest nam dostrzec nawiązania do słynnych sterowców oraz akcenty odnoszące się do okresu międzywojennego i początków ubiegłego wieku. Są one widoczne w wyglądzie tarcz - stylizowanej czcionce inspirowanej ówczesnymi krojami pisma oraz logo marki w kształcie sterowca. Szwajcarskie mechanizmy, wysoka jakość materiałów oraz dopracowanie projektów w najmniejszych szczegółach sprawiają, że zegarki lotnicze Zeppelin są doskonałą inwestycją na lata. Ciekawym detalem świadczącym o całościowym podejściu do projektowania są karty gwarancyjne, których forma przypomina bilety podróżne.

 

Kultowe kolekcje zegarków Zeppelin

 

LZ 127 Graf - Zeppelin dla fanów klasycznego wzornictwa w stylu vintage

Zegarki Zeppelin LZ 127 Graf to jedna z najbardziej klasycznych linii marki. W końcu nawiązuje do sterowca, z którego niemiecki konstruktor zasłynął najbardziej - szkieletowego modelu stworzonego w okresie międzywojennym. Modele z tej kolekcji wyróżniają się charakterystycznymi tarczami w stylu vintage. Umieszczono na nich datowniki dni miesiąca oraz różne konfiguracje totalizatorów pełniących zazwyczaj funkcje chronografu lub czasu podwójnego. Cyferblaty są utrzymane w stonowanej kolorystyce - mają barwy bieli, czerni lub beżu. Stalowe obudowy zostały umocowane na takich samych bransoletach mesh albo na paskach ze skóry, które dodają całości charakteru retro. Przeszklone dekle pozwalają podziwiać pracę mechanizmów wprawiających te zegarki w ruch.

 

Zegarek Zeppelin LZ127 Graf

 

Zeppelin - zegarki LZ 129 Hindenburg, czyli lotnicze modele najwyższej jakości

Wśród najpopularniejszych kolekcji niemieckiego producenta nie mogło zabraknąć tej nawiązującej do największego w historii sterowca pasażerskiego. Był on znany z tego, że umożliwiał bezpieczny przelot nad Oceanem Atlantyckim. Hindenburg” Zeppelin dodał do nazwy serii ku pamięci byłego prezydenta Niemiec. Maszyna mogła przewieźć jednorazowo do 72 pasażerów. W marcu 1936 roku odbył się próbny lot nad niemieckimi miastami.

 

Przejdźmy teraz do samych zegarków. Zeppeliny z serii LZ 129 napędzają do działania sprawdzone szwajcarskie mechanizmy kwarcowe. Do wyboru mamy wersje zarówno na skórzanych paskach, jak i stalowych bransoletach mesh. Interesującym akcentem jest dekiel. Znajduje się na nim ozdobny grawer przedstawiający legendarny sterowiec. Wybrane zegarki posiadają rozbudowane cyferblaty z subtarczami chronografu, datownikami Day Date czy wskaźnikiem faz księżyca, inne cechują się minimalizmem przełamanym oryginalnie zakończoną wskazówką godzinową. Jedne i drugie doskonale sprawdzą się na co dzień i podczas bardziej formalnych okazji. Zegarek Hindenburg to inwestycja, którą z powodzeniem można traktować jako rodzinną pamiątkę.

 

Zegarek Zeppelin LZ129

 

Zeppelin Luna, czyli damska wariacja na temat zegarków lotniczych

Zeppelin jako jeden z nielicznych producentów zegarków lotniczych postanowił zadbać także o kobiece nadgarstki. Tak powstała seria damskich zegarków Zeppelin Luna. Stalowe koperty o okrągłym kształcie zostały tu umocowane na bransoletach mesh z tego samego materiału bądź na skórzanych paskach. Jasne lub utrzymane w kolorze granatowym tarcze są ozdobione giloszowaniem, wyróżniają je także indeksy punktowe wysadzane kryształkami Swarovskiego. Wśród komplikacji wymienić tu można datownik dni miesiąca oraz wskaźnik faz księżyca wykonany z masy perłowej. Zegarki Zeppelin Luna będą dobrym dodatkiem do strojów w stylu smart casual.

 

Zegarek Zeppelin Luna

 

Zeppelin - historia lotnictwa zamknięta w rzemieślniczych zegarkach

Historia marki Zeppelin, zarówno lotniczego przedsiębiorstwa, jak i zegarmistrzowskiej manufaktury, to przykład na to, że przedmioty z duszą zyskują w naszych oczach znacznie więcej uznania niż zwykłe rzeczy. Dzięki temu, że budzą emocje i odnoszą się do konkretnych wydarzeń, mają o wiele wyraźniejszy charakter i pozwalają jeszcze lepiej podkreślić osobowość noszącego. Założenia te potwierdza limitowana kolekcja Zeppelin 100 Jahre, powstała, by ukoronować wieloletnią tradycję marki. W sklepie Zegarowni czeka na Ciebie szeroki wybór oryginalnych zegarków Zeppelin. Znajdź wymarzone połączenie stylu vintage z najwyższą jakością wykonania w doskonałym stosunku do ceny.

 

Zegarek Zeppelin 100 Jahre

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.