Zwiedzamy fabrykę bolidów Toro Rosso z marką EDIFICE

Edifice

Zwiedzamy fabrykę bolidów Toro Rosso z marką EDIFICE

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

02 lipca 2019

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje bolid F1? Jak długo trwa proces projektowania, kto go realizuje, z jakiego materiału buduje się taki pojazd? Ile przycisków znajduje się na kierownicy bolidu? Jak dużo miejsca jest w środku samochodu? Dzięki uprzejmości marki EDIFICE mieliśmy okazję przekonać się, jak jest naprawdę i poznać odpowiedzi na te pytania. Odwiedziliśmy fabrykę Toro Rosso we włoskiej miejscowości Faenza. Zobaczcie, jak powstają najszybsze samochody świata!

Team Scuderia Toro Rosso

Scuderia Toro Rosso to jeden z dwóch (obok Red Bull Racing) zespołów Formuły 1 należących do firmy Red Bull. W najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigach samochodowych bierze udział od 2006 roku, kiedy to team zadebiutował w trakcie Grand Prix Bahrajnu. Najbardziej znanym kierowcą Toro Rosso i twórcą jego największego sukcesu na torze jest Sebastian Vettel - czterokrotny Mistrz Świata F1. W 2008 roku na Grand Prix Włoch zdobył on jedyne dla zespołu pole position, a później również odniósł zwycięstwo. Obecnie kierowcami zespołu są Rosjanin Daniil Kvyat i Tajlandczyk Alexander Albon.

bolid F1 kolaż

Jak powstaje bolid Formuły 1?

Czy stworzenie perfekcyjnie dopracowanego bolidu zajmuje dużo czasu? Ile osób zaangażowanych jest w taki proces? To może być zaskakujące, ale jest ich naprawdę dużo. Dzięki zwiedzeniu fabryki Toro Rosso w miejscowości Faenza wiemy już jak to się odbywa. I oczywiście Wam o tym opowiemy!

Cały proces produkcji zaczyna się oczywiście od projektu. Zaawansowane technologicznie komputery wykonują niezwykle precyzyjne pomiary i kalkulacje. Tak, aby ostateczny kształt pojazdu był jak najbardziej aerodynamiczny, by można nim było osiągać jak największe prędkości. Wszystko sprowadza się do tego, aby bolid miał jak największą przyczepność przy jednocześnie jak najmniejszej wadze i obciążeniu.

fabryka Toro Rosso etapy konstrukcji bolidu

Kiedy gotowy jest projekt, realizuje się go w skali 1:2 i wykonuje na nim testy w tzw. tunelu wiatrowym. Symulowane są w nim warunki panujące na realnym torze Formuły 1. Cały proces trwa zwykle od 2 do 3 tygodni, ale zwracana jest szczególna uwaga na to, aby ten czas możliwie skracać.

elementy silnika bolidu

Kiedy zostanie potwierdzone satysfakcjonujące działanie “prototypu”, pracę zaczyna tzw. “Design Office”, czyli zespół projektantów, którzy zajmują się tworzeniem szkiców poszczególnych części pojazdu, już w skali 1:1. Następnie projekty wysyłane są do miejsca zwanego “Machine Shop”, gdzie realizuje się szablony części, które kolejno służą do produkcji form i modeli źródłowych do wykonywania docelowych elementów bolidu. Brzmi skomplikowanie i dosyć żmudnie, prawda?

Każdego roku tworzonych jest ok. 20 tys. projektów, a średnio co 30 min wprowadzana jest zmiana w konstrukcji samego bolidu.

Oryginalne i ostateczne części bolidu są wykonywane z włókna węglowego. Wszystkie elementy, zarówno te powstałe z karbonu, jak i te mechaniczne, przechodzą restrykcyjne kontrole jakości. Warto też wspomnieć, że w trakcie trwania sezonu Formuły 1 cały czas mają miejsce testy, ciągle udoskonalana jest technologia i proces powstawania pojazdu. Wszystko sprowadza się do tego, aby znaleźć kompromis pomiędzy “sztywnością”, która zwykle oznacza większą wagę, ale wiąże się z przyczepnością, a lekkością, która przyczynia się do osiągania większych prędkości na torze.

Jak wygląda kierownica bolidu Formuły 1?

Skoro wiemy już jak wygląda proces powstawania bolidu F1, czas na garść ciekawostek mniej technicznych. Czy faktycznie miejsca w najszybszym pojeździe świata jest tak mało? Jest go faktycznie niewiele, ale nie są to również ekstremalnie ciasne przestrzenie. Jednak ktoś o wzroście siatkarza czy koszykarza może mieć nieco inne zdanie ;)

kierownica bolidu

Kierownica zaś zdecydowanie nie przypomina tej, jaką na co dzień widzimy w naszych autach. Bardziej zaś znajomo może wyglądać dla tych, którzy swój wolny czas spędzają przy grach komputerowych. Kierownica bolidu to bowiem jeden wielki gamepad. Wiele przycisków, pokręteł i nawet podobny sposób trzymania. Ciekawe czy kierowcy rajdowi są fanami gier komputerowych? ;)

Scuderia Toro Rosso i zegarki EDIFICE

Na koniec przejdźmy jednak do wyjaśnienia, dlaczego właściwie marka EDIFICE umożliwiła nam odwiedzenie tak wyjątkowego i niedostępnego na co dzień miejsca. Obie firmy ściśle ze sobą współpracują, a efektem ze strony zegarmistrzowskiej są limitowane serie zegarków bezpośrednio nawiązujące do motoryzacji i samej Formuły 1. Projektanci F1 uczestniczą również w tworzeniu pomysłów na oryginalne rozwiązania stosowane później w designie czasomierzy. Jakie to idee? Wykonanie części koperty z karbonu - na wzór materiału, z jakiego powstaje oryginalny bolid F1. Pasek z tworzywa, który kształtem i wzorem przypomina oponę samochodu. Niezwykle intrygujący efekt rozlanej benzyny, który uzyskano na tarczy jednego z limitowanych modeli EDIFICE Toro Rosso.

Edifice Toro Rosso ECB-800TR-2AER Edifice Toro Rosso EFR-559TR-2AER

Ambasadorem zegarków EDIFICE jest Adam Kornacki, dziennikarz motoryzacyjny i kierowca rajdowy, z którym mieliśmy już przyjemność kiedyś rozmawiać.

On również był obecny podczas odwiedzin w fabryce Scuderia Toro Rosso, a na jego nadgarstku nieustannie był zegarek EDIFICE. Oprócz eleganckiego designu okraszonego sportowym sznytem, dziennikarz doceniał również funkcjonalność czasomierzy, chwaląc łatwość i intuicyjność ich obsługi poprzez smartfon. Wszystko zaś dzięki technologii Bluetooth Smart.

Adam Kornacki bolid F1

EDIFICE to zegarki silnie i bezpośrednio nawiązujące do motoryzacji. Współpraca marki z teamem F1 Scuderia Toro Rosso skutkuje tym, że nie tylko zawodowi kierowcy, ale i fani najszybszych rajdów świata mogą nosić dodatki przypominające im o ich pasji. Jednocześnie sportowe i eleganckie. Takie jak cała marka EDIFICE!


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.