Delbana Recordmaster - powrót do lat 50. XX wieku

Delbana

Delbana Recordmaster - powrót do lat 50. XX wieku

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

07 kwietnia 2021

Testowanie i recenzowanie zegarków to jedna z niewielu czynności, która pozwala na spojrzenie na dany model z zupełnie innej perspektywy. Umożliwia to ocenienie danego produktu nie pod względem sprzedażowym, a od strony potencjalnego użytkownika, wywoływanych wrażeń, a także jego funkcjonalności i codziennej przydatności.

Limitowany zegarek Delbana Recordmaster - pierwsze wrażenia

Jednym z takich zegarków, który mogłam osobiście przetestować, był limitowany model Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition 41601.722.6.064, który zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Zakochałam się w nim w sumie od razu. I nie dziwię się, potwierdzeniem moich słów jest fakt, że cały nakład (niestety, tylko 90 sztuk) został momentalnie wyprzedany.

Zegarek Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition

Tak, wiem, jest to model powstały z myślą o mężczyznach, ale w równym stopniu zachwycić może również kobiety. Pod jego urokiem będą szczególnie miłośniczki szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej, tradycyjnych mechanicznych zegarków oraz klasycznego stylu połączonego z nawiązaniami do rozwijającego się przemysłu muzycznego i długogrających płyt gramofonowych.

Historia a zegarki Delbana

Zegarek Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition 41601.722.6.064 to nie byle jaka gratka dla prawdziwych kolekcjonerów. Powstał z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 90-lecia istnienia szwajcarskiej marki Delbana, która została założona w Grenchen przez Włocha Goliardo Della Balda w 1931 roku. Firma na początku swojej działalności prowadziła sprzedaż w krajach Ameryki Południowej, dopiero w późniejszym czasie doszły kraje Europy Wschodniej — w tym również Polska, w której do dzisiaj zegarki Delbana cieszą się niesłabnącą popularnością.

Zegarek Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition

Od lat 50. XX wieku można obserwować niezwykły fenomen tych zegarków, które są chętnie wybierane przez wielu polskich użytkowników. Doceniane są one od wielu lat przez różne pokolenia nie tylko ze względu na dobrą szwajcarską jakość, ale również za tradycyjne wykonanie vintage i przystępną cenę.

Świat gramofonów, płyt winylowych i limitowanego zegarka Recordmaster

Uhonorowaniem — wisienką na torcie wypuszczoną na rynek przez firmę Delbana, jest właśnie limitowany model Recordmaster 41601.722.6.064, który jest reedycją kultowego zegarka z drugiej połowy ubiegłego wieku, nawiązującego do rozwijającego się pełną parą przemysłu muzycznego i do wprowadzanych w tamtym okresie długogrających płyt gramofonowych LP (longplay). Firma tym sposobem robi spektakularny „Powrót do przyszłości” zarówno jeśli chodzi o stylistykę, kolorystykę, jak i zastosowany mechanizm. Co w takim razie oferuje nam limitowana kolekcja?

Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition podświetlenie

Wspaniała stylistyka retro zegarka Recordmaster

Najnowszy Recordmaster Automatic Limited Edition 41601.722.6.064 z pewnością zachwyci niejedną osobę klasycznym i smukłym wykonaniem, m.in. czarnym paskiem, polerowanymi elementami ze srebrnej stali szlachetnej, wąską lunetą, czy fazowanymi krawędziami uszów koperty, doskonale wpasowującymi się w styl vintage. Taka budowa koperty i paska nawiązuje 1:1 do formy stosowanej w latach 40. i 50. XX wieku.

Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie tarcza tego modelu - unikatowy cyferblat w klimacie retro. Tarcza, której nie sposób podrobić i która olśniewa, wprowadza w stan zadumy, a dla wielu jest pewnego rodzaju sentymentem. Każdy element cyferblatu został dokładnie odwzorowany z pierwowzoru. Zaletami jest datownik oraz powłoka luminescencyjna. Ta pierwsza pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Użytkownik bez problemu w dowolnym momencie dnia i nocy może sprawdzić konkretny dzień miesiąca oraz odczytać aktualną godzinę.

Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition tarcza

Oprócz tego na powierzchni tarczy znajduje się szereg stopniowych czarnych i okrągłych mikrościeżek. Inspiracją bez wątpienia była faktura płyty winylowej. Stanowi ona tło dla nakładanych indeksów, grotów strzałek oraz cyfr arabskich. Po dokładnym przyjrzeniu się widać, że są trójwymiarowe. Muzyczne nawiązanie, chociaż mniej oczywiste, jest dostrzegalne również w minutowej skali, której godzinowe indeksy są inspirowane nutami. Z kolei centralną część ozdabia delikatny i misternie wykonany giloszowany wzór, który po lepszym przyjrzeniu się ma kształt powtarzających się rombów.

Zegarek Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition tarcza

Cały dopracowany układ dopełnia zabytkowe logo Delbana umieszczone na godzinie 12 oraz znajdująca się równolegle do niego nazwa mechanizmu automatycznego. Co zachwyca w tych napisach? Mnie w nich urzekło, szczególnie w pierwszym przypadku, historyczne nawiązanie, a także trójwymiarowa forma nadająca całości efekt 3D. Te wszystkie dopracowane detale to popis niezwykłego majstersztyku i precyzji wykwalifikowanych zegarmistrzów.

Zachwyt nad detalami w limitowanej kolekcji Delbana Recordmaster

Koperta o średnicy 40 mm jest kolejnym z ważniejszych elementów zegarka, obok której nie można przejść obojętnie. Przynajmniej nie w modelu Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition 41601.722.6.064. Klasyczny i ponadczasowy design to hołd składany przeszłości. W przeciwieństwie do pierwszej chromowanej wersji z lat 50. tę wykonano z polerowanej stali szlachetnej 316L, zapewniając obudowie odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Pod tym względem niczego nie można zarzucić modelowi — nie tak łatwo jest go zarysować. :) W wykonaniu koperty osobiście urzekło mnie fazowanie uszów koperty, a także umieszczona na godzinie 3 ząbkowana koronka sygnowana wieżą Delbana. Tak starannie wykonany korpus zawieszono na naprawdę wygodnym skórzanym i lakierowanym pasku w czarnym odcieniu.

Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition koronka

Podziwiając z bliska ten model, odniosłam wrażenie, że dziedzictwo szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej przeplata się z nowoczesnością i odważnym spojrzeniem w przyszłość.

Co napędza ten piękny model Delbana Recordmaster

Kolejną istotną cechą zegarka Delbana Recordmaster pochodzącego z kolekcji limitowanej jest serce, czyli mechanizm umieszczony we wnętrzu koperty. Pierwsza wersja kultowego Recordmastera miała naciąg ręczny oraz stalowy dekiel. W przypadku nowszego modelu producenci zdecydowali się na inne, bardziej praktyczne rozwiązania. Po pierwsze, środek dekla jest przeszklony, co pozwala na obserwację pracy mechanizmu oraz podziwianie jego zdobień. Na stalowych częściach wygrawerowano informacje dotyczące np. numeru limitacji oraz wykorzystanych materiałów przy produkcji. Po drugie, napęd zegarka stanowi mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem. Wykorzystano w tym przypadku mechanizm Sellita SW200 o rezerwie chodu liczącej 38 godzin. Osadzony jest na 26 kamieniach łożyskujących, a jego częstotliwość pracy wynosi 28 800 wahnięć na godzinę. Wygląd samego mechanizmu dopełnia personalizowany rotor z logo Delbany.

Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition dekiel mechanizm

Szwajcarski świat zegarków Delbana

Zegarek Delbana Recordmaster Automatic Limited Edition 41601.722.6.064 to niezwykły model, który robi naprawdę dobre pierwsze wrażenie i nawet przy dłuższym użytkowniku nie rozczarowuje, a wręcz przeciwnie. Coraz bardziej zachwyca zarówno pod względem stylistycznym, wykorzystanych materiałów, jak i precyzji chodu w taki sposób, że nie chce się go zdejmować z ręki nawet na sekundę.

W 100% przekonałam się do zegarków Delbana, a Ty? Masz już swój wymarzony egzemplarz? Jeśli nie, to nie zwlekaj dłużej i już dziś pozwól zabrać się do świata szwajcarskiej tradycji i klasyki prezentowanej przez markę Delbana.


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.